Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تاثیر اتحاد دولت بریتانیا با حزب اتحادگرای دمکراتیک ایرلند بر صلح شکننده دو ایرلند

تاثیر اتحاد دولت بریتانیا با حزب اتحادگرای دمکراتیک ایرلند بر صلح شکننده دو ایرلند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ایرلند شمالی قرار است در چارچوب برگزیت از اتحادیه اروپا خارج شود ولی تناقض در این است که جمهوری ایرلند نزدیکترین و طبیعی ترین همسایه ایرلند شمالی همچنان عضوی از اتحادیه اروپا باقی خواهد…

ایرلند شمالی قرار است در چارچوب برگزیت از اتحادیه اروپا خارج شود ولی تناقض در این است که جمهوری ایرلند نزدیکترین و طبیعی ترین همسایه ایرلند شمالی همچنان عضوی از اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند. برای دو کشوری که پس از دهه ها تنش سیاسی سرانجام بیست سال پیش به توافق دست یافتند سفر و تجارت در مرز مشترک چگونه خواهد شد؟

برنامه «کندو کاو»، مجله امور بین الملل یورونیوز به این موضوع اختصاص دارد. سوفی کلوده، مجری برنامه از چالز گرانت، تحلیلگر سیاسی می پرسد آیا محدودیت های مرزی به اختلافها دامن زده و این آرامش را به مخاطره خواهد انداخت؟

چارلز گرانت، تحلیلگر سیاسی: «حزب اتحادگرای دمکراتیک که جامعه ای با نفوذ در ایرلند شمالی است، حال با دولت مرکزی بریتانیا همسو شده است. سوال این است که آیا دولت مرکزی می تواند در پاسداری از فرآیند صلح بین جدایی خواهان ایرلند از پادشاهی بریتانیا و اتحادگرایان نقش بی طرف خود را حفظ کند؟ این بالقوه مشکل ساز است. ایرلند مشکلاتی زیادی دارد. مصالحه سیاسی برای تشکیل دولت اقلیت ممکن است به بی اعتمادی کاتولیکهای جدایی طلب از دولت مرکزی دامن بزند. زیرا حزب اتحادگرای دمکراتیک که دشمن آنها است اکنون شریک قدرت دولت مرکزی بریتانیا است. این در واقع به ملی گرایی دامن بزند، با این حال معتقدم احساسات عمومی در دو بخش ایرلند دست کم تا آینده نزدیک خواستار اتحاد نیست.»

یورونیوز: «نظر شما در مورد تاثیر برگزیت بر پروتکل مرزی بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند چیست؟ آیا گزینه برگزیت کامل یا برگزیت نسبی محتمل است؟»
چارلز گرانت: «اگر بریتانیا اتحادیه کمرگی اتحادیه اروپا را ترک کند، ضرورتا بین مرزهای بریتانیا و اتحادیه محدویتهای گمرکی برقرار می شود. این شامل ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند یا همان ایرلند شمالی و جنوبی هم می شود. کنترل مرزی و گمرکی، عوارض بازرگانی و مالیاتی و همچنین کاغذبازی های مربوطه باید انجام شود.»

یورونیوز: «فکر می کنید این پیچیدگی ها در موقعیت خاص ایرلند، موجب بروز دور تازه ای از تنش ها و یا احتمالا خشونتهای سیاسی بشود؟»
چارلز گرانت: «احتمالا بله. اعمال محدویت های مرزی بین دو ایرلند برای ملی گرایانی که قویا طرفدار اتحاد هستند تحریک کننده است. زمانی را تصور کنید که پستهای بازرسی مرزی ایجاد شود، من می دانم که در دوبلین این نگرانی وجود دارد که گروه های افراطی ممکن است آنها را بسوزانند یا منفجر کنند. این دلیل روشنی برای نداشتن بازرسی مرزی است و ضرورت آن باقی ماند بریتانیا در اتحادیه گمرکی است. دوستان من در دوبلین در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه گمرکی و تاثیر آن بر فرآیند صلح ایرلند بشدت نگران هستند.»
در ادامه برنامه هانس در برلی ، گزارشگر ما در جستجوی پاسخ به ایرلند شمالی رفته و با صاحبان مشاغل و کارکنان بخشهای مختلف گفتگو کرده است.

بخش بعدی مجله کند و کاو را دنبال کنید و پیشنهادات و نظرهایتان را در شبکه های اجتماعی یورونیوز با ما در میان بگذارید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تاثیر برکسیت بر زندگی مناطق مرزی بین دو ایرلند

سایه مذاکرات برکسیت بر سرنوشت شهروندان اروپایی و اتباع بریتانیایی

آیا اعطای حق اقامت به شهروندان اروپایی پس از برگزیت عقب نشیینی ترزا می است؟