Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا اعطای حق اقامت به شهروندان اروپایی پس از برگزیت عقب نشیینی ترزا می است؟

آیا اعطای حق اقامت به شهروندان اروپایی پس از برگزیت عقب نشیینی ترزا می است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یکسال پیش اکثریت مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا رای آری دادند.

یکسال پیش اکثریت مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا رای آری دادند. با اینکه برگزیت یک شبه متحقق نخواهد شد، با این حال پیامدهای این تصمیم در جنبه های مختلف، از جمله تردید نسبت به آینده شهروندان بریتانیایی و کشورهای اروپا محسوس است. ترزا می، نخست وزیر بریتانیا بتازگی اعلام کرد که شهروندان اتحادیه اروپا با پنج سال اقامت در بریتانیا، پس از برگزیت می توانند در این کشور بمانند. اما تکیلف کسانی که دوره اقامت کوتاهتری دارند چه می شود؟

در برنامه «کندو کاو»، مجله امور بین الملل یورونیوز به اولین پیشنهاد ترزا می در مورد اعطای حق اقامت به شهروندان اتحادیه اروپا که پنج سال در بریتانیا بوده اند می پردازیم. سوفی کلوده، مجری برنامه از چالز گرانت، تحلیلگر می پرسد آیا این به معنی ملایم شدن موضع خانم می است؟

چارلز گرانت، تحلیلگر سیاسی مسایل بریتانیا می گوید: «او خودش طرفدار برگزیت سخت یا همه جانبه است. اما این پیشنهادی که روی میز رهبران اتحادیه اروپا گذاشته است چیز غیر منتظره ای نبود. رهبران اتحادیه اروپا دقیقا منتظر چنین پیشنهادی بودند و گفته اند که از نظر آنها کافی نیست. همانطور که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت این شروع است و فکر می کنم این پایه آغاز مذاکره باشد. تاکید می کنم که دو طرف اختلاف اساسی در این زمینه ندارند. سه میلیون شهروند اتحادیه اروپا در بریتانیا و یک تا دو میلیون بریتانیایی در اروپا زندگی می کنند. نگرانی نسبت به آینده آنها، ضرورت این توافق را بخوبی نشان می دهد. فکر می کنم طی یک تا دو ماه به توافق برسند. »

این تحلیلگر درباره چشم انداز اقتصادی منفی که برای بریتانیا پیش بینی شده است گفت: «در نتیجه کاهش پانزده درصدی ارزش پوند در یک سال گذشته، نرخ تورم بالا رفته است و نرخ سرمایه گذاری خارجی رو به کاهش است. با توجه به روند نزولی در سبد هزینه مصرف کننده، به نظر من پیش بینی افت اقتصادی محتمل است.» او در ادامه افزود: «نکته دیگر این است که با توجه به آشکار شدن نسبی آینده روابط متقابل و پیامدهای مستقیم اقتصادی آن، اعتماد سرمایه گذاران به بازار بریتانیا روند کاهشی خواهد داشت که به نوبه خود بر اعتماد مصرف کننده تاثیر می گذارد. من افت اقتصادی را در چشم انداز می بینیم. باید دید در آینده نه چندان دور، این پیامدهای منفی اقتصادی تا چه اندازه بر پشیمانی افکار عمومی از رای آری به برگزیت تاثیر می گذارد.»

با توجه به افت ارزش پوند بریتانیا و تغییر قوانین گمرکی، صادرات و واردات با کشورهای همسایه اروپایی بویژه برای ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند چشم انداز مبهمی دارند. در ادامه برنامه گروه رپرتاژ ما در گفتگو با شهروندان بریتانیا و ایرلند نگرانی های آنها را به تصویر کشیده اند. در اولین بخش والری گوریا، گزارشگر ما با صاحبان برخی مشاغل و فعالیتهای اقتصادی گفتگو می کند.

بخش بعدی مجله کند و کاو را دنبال کنید و پیشنهادات و نظرهایتان را در شبکه های اجتماعی یورونیوز با ما در میان بگذارید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تاثیر اتحاد دولت بریتانیا با حزب اتحادگرای دمکراتیک ایرلند بر صلح شکننده دو ایرلند

تاثیر برکسیت بر زندگی مناطق مرزی بین دو ایرلند

سایه مذاکرات برکسیت بر سرنوشت شهروندان اروپایی و اتباع بریتانیایی