سایه مذاکرات برکسیت بر سرنوشت شهروندان اروپایی و اتباع بریتانیایی

سایه مذاکرات برکسیت بر سرنوشت شهروندان اروپایی و اتباع بریتانیایی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یکسال از برگزاری همه پرسی برکسیت می گذرد. ماراتن مذاکرات برکسیت بین سران اتحادیه اروپا و بریتانیا آغاز شد. سرنوشت تعدادی از اتباع بریتانیایی و شهروندان اروپایی مقیم بریتانیا به نتیجه این مذاکرات گره خ

یک سال از برگزاری همه پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می گذرد. قوانین مربوط به تعاملات تجاری با اتحادیه اروپا، و حقوق شهروندی اتباع بریتانیا و همچنین قوانین مربوط به جابه جایی آزاد افراد از موضوعات مورد طرح در مذاکرات بین بریتانیا و اتحادیه اروپاست که از روز ۱۹ ژوئن بطور رسمی در بروکسل آغاز شد. چه بر سر زندگی اروپاییهایی که در بریتانیا کار و زندگی می کنند و اتباع بریتانیایی که در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا هستند، خواهد آمد؟ نتیجه مذاکرات بر شرکتهای تجاری کوچک و متوسط که کارمندانش غیر بریتانیایی هستند چه تاثیری خواهد داشت؟ والری گوریا خبرنگار یورونیوز در این گزارش در پی یافتن پاسخ این پرسشهاست.

جوانا فریرا اهل پرتغال است و از چهار سال و نیم پیش در بریتانیا زندگی می کند. او دندانپزشک است و در یک درمانگاه خصوصی دندانپزشکی در حومه لندن کار می کند. او و همسرش می خواستند دختر کوچکشان در لندن بزرگ شود. جوانا مثل دستیار رومانیایی اش، الکساندار هر روز با شور و اشتیاق به سر کار می آید.

از زمان رای به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، این دو زن جوان نگران شرایط زندگی شان هستند. آنها را چند روز قبل از اینکه پیشنهاد تزرا می، نخست وزیر بریتانیا درباره شهروندان اروپایی مقیم بریتانیا ملاقات کردیم.نخست وزیر بریتانیا در نشست شورای اروپا در بروکسل در روز ۲۳ ژوئن گفت که آن گروه از شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا که پنج سال ساکن بریتانیا بوده اند می توانند پس از اجرایی شدن خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در این کشور بمانند.

«نمی توانم برای آینده ام برنامه ریزی کنم»

جوانا می گوید: «من واقعا نگران شرایط زندگی ام هستم. آیا می توانم به کارم ادامه بدهم؟ آیا از یک دستمزد متوسط برخوردار خواهم بود؟ یا اینکه من را از کشور بیرون می کنند؟ نمی دانم چه پیش خواهد آمد. درست قبل از برکسیت خانه خریدم. اما الان چه کار باید بکنم؟ حتی اگر بخواهم به پرتغال برگردم نمی دانم باید چه کار بکنم. چون الان قیمت مسکن رو به کاهش است. نگرانم که از نظر مالی وضعیتم بدتر بشود. نسبت به آینده و اینکه چه پیش خواهد آمد، احساس ناامنی دارم. برای اینکه بتوانم برای آینده ام برنامه ریزی کنم باید اطلاعات داشته باشم اما در حال حاضر هیچی نمی دانم.»

الکساندرا هم از چهار سال و نیم پیش در بریتانیا زندگی می کند. او می گوید که می ترسد حتی کشور را برای تعطیلات ترک کند. او می افزاید:«قصد دارم اینجا بمانم اما در عین حال می ترسم. چون نمی دانم فردا چه پیش خواهد آمد. ممکن است در بازگشت از تعطیلات به من بگویند “دیگر نمی توانی به اینجا بیایی. ویزا نداری و نمی توانی ثابت کنی در اینجا برای خودت زندگی ساخته ای.»

این نگرانیها به اسمیتا مهرا، مدیر الکساندرا و جوانا هم سرایت کرده است. او مدیریت چهار درمانگاه دندانپزشکی را بر عهده دارد و ۶۰ درصد کارمندانش اروپایی هستند.
او در این باره می گوید: «ما خیلی خوش شانس بودیم چون با هیچ مانعی برای استخدام و یا هیچ محدودیتی در قانون و شرایط کار روبرو نبودیم. اما تغییر اوضاع ما را در یک موقعیت نامطمئن قرار خواهد داد. دعا می کنم تغییری رخ ندهد.»

حوزه های اقتصادی که بیش از بقیه متضرر می شوند

ماراتن مذاکرات برکسیت بطور رسمی روز ۱۹ ژوئن در بروکسل آغاز شد. حقوق شهروندی اتباع بریتانیایی و اروپاییهایی که در بریتانیا کار و زندگی می کنند از موضوعات مهم مذاکرات برکسیت است. این موضوع برای حوزه های مختلف اقتصادی هم که بر نیروی کار اروپا تکیه دارند، بسیار مهم است.

وضع قوانین سختگیرانه مهاجرتی مربوط به جابه جایی آزادانه افراد باعث خواهد شد بخش ساخت و ساز در بریتانیا بین یکصد تا ۲۰۰ هزار نفر از نیروی کار ماهر و غیر ماهرش را از دست بدهد.

آزاد اعظم، مدیر یک شرکت ساخت و ساز است. فلورین که در شرکت او کار می کند اهل رومانی است. او می گوید: «مشکل است چون بعد از برکسیت، در نهایت به ما می گویند “خوش آمدی حالا بفرما برو بیرون.“»

یک سوم کسانی که در شرکت او کار می کنند ازاروپای شرقی به اینجا آمده اند. او می گوید: «فلورین از رومانی به اینجا آمده است. به او شغل دائم پیشنهاد کردیم و او هم خیلی خوب کار کرده است. چون خیلی ماهر است. آنقدر در کارش مهارت دارد که باورکردنی نیست. قراردادی که با او بستیم سه ساله است و خانواده او هم در رومانی است. او قصد دارد در بریتانیا اقامت دائم داشته باشد. متأسفانه بعد از برکسیت وضعیت خیلی نامطمئن شده و مشکلات زیادی برای او به وجود آورده است. نمی داند که می تواند در بریتانیا بماند یا نه و حتی نمی داند که باید کجا باشد.»

آزاد اعظم می افزاید: «نمی توانیم نیروی کارمان را آنطور که می خواهیم افزایش دهیم. اگر پست های خالی را امروز در روزنامه های بریتانیا آگهی کنیم هیچ پاسخی دریافت نخواهیم کرد چون امروز هیچکس در بریتانیا نمی خواهد برقکار شود یا نجاری کند یا کاری را بکند که فلورین می کند یعنی بنایی.»

شرکت، کار عقب افتاده فراوان دارد. آزاد می گوید که برکسیت موقعیت شرکتش را به خطر می اندازد. او که نمی تواند کارمند جدید استخدام کند، بتازگی مجبور شده پیشنهاد ساخت و ساز چندین سری خانه مسکونی لوکس را رد کند. این قرارداد به ارزش دو میلیون پوند یکی از بزرگترین قراردادهای دوران کار حرفه ای اش محسوب می شده است.

ترس از بازگشت تعرفه های گمرکی

او در این باره می گوید: «مواد زیادی که در بخش ساخت و ساز به کار می رود از اروپا می آید. اگر نتوانیم در آن موارد تجاری که دولت مشخص کرده است به توافق برسیم قیمت همه این مواد بالا خواهد رفت. در آن صورت حتی نخواهیم توانست پروژه ها را با قیمتی که توافق کرده بودیم به اتمام برسانیم چون قیمت همه چیز بالا خواهد رفت.»

بی ثباتی ناشی از مذاکرات درباره برکسیت پیش بینی وضعیت اقتصاد را مشکل کرده است. بانک انگلستان پیش بینی می کند که سطح سرمایه گذاری در سال ۲۰۱۹ ممکن است تا مقدار ۲۵ درصد کاهش پیدا کند.

کنفدراسیون صنعتی بریتانیا انتظار دارد که رشد اقتصادی کند شود و نرخ تورم بالا برود. کاهش ارزش لیره پوند پس از رفراندوم همه پرسی برکسیت همچنان ادامه دارد.

این اتفاق برای صادرات خوب است اما بخش واردات زیانبار خواهد بود.

Royaume-Uni : un an après le Brexit, l'économie tangue https://t.co/L8woVc5M3Y

— Le Figaro (@Le_Figaro) 16 June 2017

شرکتهای کوچک تجاری سریعتر می توانند خود را با شرایط جدید وفق بدهند

تام لو و برادرش چهار سال پیش یک کارخانه آبجوسازی را در حومه لندن به راه انداختند. بخش بزرگی از مواد اولیه مثل رازک و تجهیرات از ایالات متحده و از اروپا وارد می شود. او می گوید: «این بشکه ها از آلمان آمده است. همان شبی که رأی گیری برکسیت انجام شد این بشکه های ۶۰ پوندی به بشکه های ۷۰ پوندی تبدیل شد یعنی ده پوند بیشتر. در آن موقع ۲۵۰۰ تا از این بشکه ها روی آب بودند. دیگه خودتان می توانید حسابش را بکنید.»

این تولیدکننده آبجو هراسان نشده و برای جلوگیری از افزایش قیمت تصمیم گرفته که تولیدش را افزایش دهد.

او می گوید: «چون کسب و کار ما کوچک است چابکی و سرعت واکنش لازم را داریم که در هر وضعیتی بتوانیم گلیم مان را از آب بیرون بکشیم. در واحد تولید دیگری هم سرمایه گذاری کرده ایم که بتوانیم مقیاس کارمان را اقتصادی کنیم. تمرکز اصلی ما در حال حاضر به بالابردن بازدهی تولید است که تا تضمین کنیم برای مصرف کننده قیمتها بیش از اندازه بالا نرود.»

تام می گوید که هنوز کسب و کار در بریتانیا و تولید آبجو با وجود برکسیت سود آور است. او در این باره می افزاید: «در اوضاع نامطمئن یا در وضعیت بد اقتصادی یا در هر وضعیت دیگری مردم آبجوشان را می خورند. بنابراین خوشحالیم که نیازهای مردم را برطرف می کنیم حالا در پی به اصطلاح معمای برکسیت هر چه هم که بخواهد پیش بیاید.»

Govt is preparing a registration process for 3m EU citizens in UK, a first step confirming legal status after Brexit https://t.co/u6cxHhPHLf

— Open Britain (@Open_Britain) 21 June 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تاثیر اتحاد دولت بریتانیا با حزب اتحادگرای دمکراتیک ایرلند بر صلح شکننده دو ایرلند

تاثیر برکسیت بر زندگی مناطق مرزی بین دو ایرلند

آیا اعطای حق اقامت به شهروندان اروپایی پس از برگزیت عقب نشیینی ترزا می است؟