Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نشست سران اروپایی؛ طرح مشترک دفاعی و ادامه تحریمها علیه روسیه محور اصلی گفتگوها در روز اول

نشست سران اروپایی؛ طرح مشترک دفاعی و ادامه تحریمها علیه روسیه محور اصلی گفتگوها در روز اول
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشست سالانه سران کشورهای اروپایی در ساختمان شورای اروپایی برگزار شد.

آگهی

نشست سالانه سران کشورهای اروپایی در ساختمان شورای اروپایی برگزار شد. مسایل مهمی از جمله مبارزه با تروریسم و تقویت نیروی دفاعی اروپا از جمله موارد بحث رهبران اروپایی در روز اول این نشست بود. رهبران اروپایی درباره گسترش طرح تقویت دفاعی کشورهای عضو اتحادیه اروپایی گفتگو کردند.

ژان کلود یونکر از دلایل اساسی تشکیل پروژه مشترک دفاعی گفت: «طرح ایجاد پروژه مشترک اروپایی نیاز اصلی ماست. در اروپا ما ۱۷۸ نوع مختلف سلاح داریم در حالیکه در آمریکا تنها ۳۰ نوع موجود است. ما در اروپا هفتاد مدل مختلف تانک داریم و آمریکایی ها تنها یک مدل دارند.»

کاخ سفید بدلیل وجود ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی همواره با طرح دفاعی مختص به اروپا مخالفت کرده است. دولت آمریکا انتظار دارد که آن دسته از کشورهای عضو اتحادیه که عضوی از ناتو هم هستند تمرکز خود را روی هزینه های دفاعی ناتو بگذارند.

از جمله موارد دیگری که در روز اول نشست سران مورد بحث قرار گرفت تمدید تحریمها علیه روسیه بود.

اتحادیه اروپا بدلیل عدم شناخت و الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه از سال ۲۰۱۴ تحریمهای اقتصادی را علیه روسیه به اجرا گذاشته است. هرچند بدلیل وابستگی گسترده بسیاری از کشورهای اروپایی به منابع انرژی روسیه، این تحریمها آن چنان که باید و شاید موثر نبوده اند. این تحریمها اولین برای ۶ ماه به اجرا درآمدند و هربار پس از رای کشورهای عضو برای شش ماه دیگر تمدید شده اند.

دونالد توسک رییس شورای اروپا در نشست با خبرنگاران درباره ادامه تحریمها علیه روسیه گفت: «صدراعظم آلمان و رئیس جمهوری فرانسه درباره شرایط اوکراین گزارش خواهند داد و دقیقتر می گویند که نگاه اروپا به پیمان مینسک، پیمان آتش بس میان اوکراین و جدایی طلبان حامی روسیه در شرق، چه خواهد بود. با توجه به شرایط دو کشور اروپا تصمیم خود برای ادامه تحریمهای شش ماهه علیه روسیه را می گیرد.»

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه که برای اولین در مقام رئیس جمهور در نشست سران اروپایی شرکت می کرد در بدو ورود به ساختمان شورای اروپا به خبرنگاران گفت که هدف اصلی کشورهای عضو از این پس توجه بیشتر به شهروندان اروپایی خواهد بود.

او گفت باید اروپایی بسازیم که از شهروندان خود مراقبت می کند. اروپایی که می تواند در مقابل تروریسم بایستد و نگرانیهای امنیتی را برطرف کند. او همچنین درباره مهاجرت اظهار امیدواری کرد که خواست اروپا مدیریت صحیح بحران مهاجرت است.

یکی دیگر از محورهای اصلی مذاکرات امروز در نشست رهبران اروپایی مساله خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، برکسیت، بود. البته رهبران اروپایی از جمله آنگلا مرکل که گفت:« بحث درباره برکسیت نباید اولویت سران اروپایی باش»د و یا دونالد توسک که گفت: « رویای این را دارد که بریتانیا همچنان در میان کشورهای عضو باقی بماند اما شورای اروپا محل مذاکره برای برکسیت نیست و اروپا اولویتهای مهم دیگری برای کشورهای عضو دارد.»، نشان دادند که دست کم برکسیت در روز اول نشست اولویت مهم کشورهای عضو نبود.

با این خال امانوئل ماکرون در نشست خبری نسبت به وضعیت اقامت شهروندان اروپایی و بریتانیایی پس از اجرایی شدن برکسیت، گفت: « تعیین وضعیت اقامت شهروندان بریتانیایی مقیم اروپا و شهروندان اروپایی مقیم بریتانیا با توجه به برکسیت پیچیده شده است. اما باید در این باره عملگرا بود و با تصمیمات روشن در مذاکرات به نتیجه ای برسیم که منافع تمام گروهها را در بر می گیرد.»

نشست رهبران اروپایی تحت تاثیر حمله تروریستی سه شنبه که در ایستگاه مرکزی بروکسل بوقوع پیوست با اتخاذ شدیدترین تدابیر امنیتی برگزار شد. در شعاع یک کیلومتری ساختمان کمیسیون اروپا و شورای اروپا نیروهای امنیتی اجازه حضور را به شهروندان عادی نمی دادند و عبور و مرور در نزدیکی این دو ساختمان کاملا تحت کنترل نیروهای امنیتی قرار داشت.

جمعه ادامه این نشست برگزار خواهد شد و یکی از مهمترین موضوعات یعنی مدیریت بحران مهاجرت در اروپا مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خلبانان جوان اوکراینی در فرانسه با ذهنیتی متفاوت‌تر از آموزه‌های شوروی دوره می‌بینند

فهرست نامزدها برای پست‌های کلیدی اتحادیه اروپا در مهمانی غیررسمی سران؛ چه کسانی می‌مانند و می‌روند؟

عالی‌ترین دادگاه اتحادیه اروپا مجارستان را تا زمان رعایت قوانین پناهدگی اتحادیه روزانه یک میلیون یورو جریمه کرد