وزیر آموزش عالی مجارستان: هدف ما بستن دانشگاه جرج سوروس نیست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وزیر آموزش عالی مجارستان: هدف ما بستن دانشگاه جرج سوروس نیست

در حالی که اعتراضات در مجارستان نسبت به قانون جدید دولت این کشور در زمینه آموزش عالی، ادامه دارد، مقامات اروپایی هم نگران پیامدهای منفی این قانون هستند.

خیلی ها هدف تصویب این قانون را فراهم کردن مقدمات بستن «دانشگاه اروپای مرکزی» می دانند. این دانشگاه توسط جرج سوروس، ميلياردر سرشناس مجار- آمريکايی تاسیس شده است.

لاسلو پالکوویچ، وزیر آموزش عالی مجارستان که برای دیدار با اعضای کمیسیون اروپا به بروکسل سفر کرده، در پاسخ به انتقادها گفت: «درباره استقلال و بستن دانشگاه ها از جمله دانشگاه آقای سوروس صحبت می شود. این حرفها درست نیست. هیچ دانشگاهی بسته نمی شود. دولت دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی جدید تاسیس می کند و در واقع، در دانشگاهی را نمی بندند. بر اساس قانون اساسی، نباید به استقلال دانشگاه ها، اعم از دانشگاه های مجار و دانشگاه های خارجی، خدشه ای وارد شود. دولت هم چنین قصد و هدفی ندارد.»

قرار است کمیسرهای اتحادیه اروپا در نشست روز چهارشنبه خود درباره وضعیت مجارستان گفتگو کنند.

مارگاریت اسشیناس، سخنگوی کمیسیون اروپا در این باره گفت: «موضوعاتی مثل قانون سازمان های غیر دولتی، اگر درست ترجمه کنم، نظرسنجی که نامش “بروکسل را متوقف کنیم” و همچنین قانون جدید آموزش عالی مطرح است. موضوعاتی هستند که به نوعی با هم ارتباط دارند و کمیسرها به طور کلی درباره آنها گفتگو خواهند کرد.»

نمایندگان پارلمان اروپا هم در نشست ۲۶ آوریل خود درباره این قانون بحث برانگیز گفتگو خواهند کرد.