افزایش شکاف در جامعه ترکیه در آستانه برگزاری همه پرسی قانون اساسی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
افزایش شکاف در جامعه ترکیه در آستانه برگزاری همه پرسی قانون اساسی

کودتای نافرجام سال گذشته در ترکیه مانند زلزله ای پرقدرت شکافی عمیق در جامعه این کشور ایجاد کرد. این شکاف را می تواند به وضوح در جامعه ترک تبار بلژیک مشاهده کرد.

یکی از هواداران فتح الله گولن که در پی تهدیدهای مستمر مجبور شده مغازه اش را ببندد چنین گفت: «مورد هدف قرار گرفتیم. برخی از ساختمانها را تخریب کردند و ما هم ترسیدیم. بایکوت شده بودیم و در نهایت مجبور شدیم مغازه را ببندیم.»

پس از کودتای نافرجام و در آستانه برگزاری همه پرسی قانون اساسی ترکیه، فشارها روی مخالفان حزب حاکم عدالت و توسعه افزایش یافته است.

کادآر سوینچ، نماینده حزب جمهوری خواه خلق در بلژیک در این زمینه گفت: «افرادی که در ترکیه در کارزار “نه” فعال هستند، فشار زیادی تحمل می کنند. البته افرادی هم که در قلب اروپا زندگی می کنند، با فشار مشابهی روبرو هستند.»

مقامات حزب حاکم ضمن رد انتقادات گروه های اپوزیسیون معتقدند که هدف این همه پرسی پایان دادن به حاکمیت دوگانه است.

روحی آچاکوز، حزب عدالت و توسعه در این باره اظهار داشت: «ترکیه به ارزشهای اروپایی احترام می گذارد. ترکیه می خواهد با انجام این اصلاحات به حاکمیت دوگانه پایان دهد، دوگانگی که اثرات منفی برای ما داشته و خواهد داشت. در نهایت مردم نوع حکومتی را که می خواهند انتخابات خواهند کرد.»

مهلت رای گیری از شهروندان ترک تبار ساکن اروپا روز یکشنبه به پایان رسید.

مصطفی کومرال، نماینده حزب دموکراتیک خلق ها در بلژیک پس از به صندوق انداختن رای خود درباره آینده کشورش گفت: «شکاف بین مردم عمیقتر می شود. این مسئله در آینده موجب بروز مشکلاتی خواهد شد.»

همه پرسی قانون اساسی ترکیه ۲۷ فروردین برگزار خواهد شد.