نماینده پارلمان اروپا: ۵۰ سال پیش پناهجویان مجار را در کانتینر زندانی نمی کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نماینده پارلمان اروپا: ۵۰ سال پیش پناهجویان مجار را در کانتینر زندانی نمی کردند

رفتار دولت مجارستان با پناهجویان روز به روز بدتر می شود. قانون جدید این کشور به دولت اجازه می دهد که پناهجویان را در اردوگاه ها حبس کنند. نمایندگان پارلمان اروپا رفتار مجارها را غیرانسانی و ناقض ارزشهای اروپایی می دانند.

دولت و پارلمان مجارستان با هر اقدام خود یک گام از ارزشهای اتحادیه اروپا دورتر می شوند.

سوفیا انت ولد، نماینده هلندی پارلمان اروپا در این زمینه گفت: «شوکه و وحشت زده شدم. جدا از بحث درباره قانون با یک موضوع انسانی مواجه هستیم. آیا اگر خودتان هم پناهجو بودید دوست داشتید که با شما این گونه رفتار شود. ۵۰ سال پیش مجارها خود پناهجو بودند. آن زمان، آنها را در کانتینر زندانی نمی کردند، با خشونت با آنها رفتار نمی کردند و مورد حمله قرار نمی گرفتند. زمان آن رسیده که کمیسیون اروپا کاری کند. بازداشت تصادفی یا سازمان یافته پناهجویان، مترادف با نقض قانون است.»

بر اساس گزارش پزشکان بدون مرز پلیس مجارستان رفتار خشونت آمیز و غیرانسانی با پناهجویان دارد. در برخی موارد حتی سگ ها را به جان پناهجویان می اندازد.

اویگن فرویند، نماینده اتریشی پارلمان اروپا اظهار داشت: «دولت و پارلمان مجارستان با هر اقدام خود یک گام از ارزشهای اتحادیه اروپا دورتر می شوند. اتفاقات اخیر واقعا خطرناک است و ما نمی خواهیم شاهد این نوع اتفاقات باشیم.»

شاندور ژیروش، گزارشگر یورونیوز در بروکسل درباره این قانون بحث برانگیز گفت: «دولت مجارستان می گوید هدف از تصویب این قانون تامین امنیت شهروندان است.»