کمیسر امور اقتصادی اتحادیه اروپا: خروج یونان از منطقه پولی یورو مطرح نیست

کمیسر امور اقتصادی اتحادیه اروپا: خروج یونان از منطقه پولی یورو مطرح نیست
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

افی کوتساکوستا، گزارشگر یورونیوز در بروکسل دیدگاه پی یر مسکوویسی، کمیسر امور اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا را درباره شرایط اقتصادی یونان جویا شده است.

آگهی

افی کوتساکوستا، گزارشگر یورونیوز در بروکسل دیدگاه پی یر مسکوویسی، کمیسر امور اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا را درباره شرایط اقتصادی یونان جویا شده است.

یورونیوز: آیا صندوق بین المللی پول و گروه یورو پیشنهاد مشترکی برای یونان دارند؟ این مسئله را می توانید تایید کنید؟

مسکوویسی: باید پیشنهاد مشترکی داشته باشیم. امروز گزارشی درباره وضعیت اقتصادی داشتیم. یونان گام های موثری برای رشد اقتصادی برداشته است. این کشور سال گذشته شاهد رشد اقتصادی بود. یونان در سال گذشته میلادی سه دهم درصد رشد داشته است. پیش بینی می شود رشد اقتصادی این کشور در سال جاری و سال آینده، دو و هفت دهم درصد و سه درصد باشد. این میزان رشد، یونان را در بین کشورهای پیشگام اروپا قرار می دهد. به همین دلیل هم باید بزودی دومین مرحله ارزیابی اقتصاد این کشور پایان یابد.

یورونیوز: منظور از بزودی، آیا نشست روز بیست فوریه گروه یوروست؟

مسکوویسی: امیدوارم. یک فرصتی جلوی ما قرار دارد. باید هنوز اقداماتی انجام گیرد. همکاران یونانی هم باید مسئولیت پذیر باشند.

یورونیوز: شما درباره یک داستان موفقیت آمیز صحبت می کنید، ولی صندوق بین المللی پول با شما هم نظر نیست. آنها می گویند وضعیت بدهی های یونان ناپایدار است و نمی توان به هدف های تعیین شده رسید. آیا فکر می کنید صندوق بین المللی پول با برنامه شما موافق می کند و یا اینکه در نهایت اختلاف میان شما باعث می شود که برنامه ریاضتی جدیدی برای یونان درنظر گرفته شود؟

مسکوویسی: کمیسیون همیشه خواهان همکاری با صندوق بین المللی پول است. سازمان ها باید با هم باشند. آمارهای ما نشان می دهد که در یونان وضعیت بهتر شده است و می توان به اهداف تعیین شده رسید. آمارهای ما یا همیشه درست بوده یا زیاد خوشبینانه نبوده است. همه همکاران باید بر اساس این آمارها کار کنند. هدف ما هم همین است.

یورونیوز: اما همچنان شما می خواهید که یونان برنامه های ریاضتی بیشتری را اجرا کند.

مسکوویسی: امکان ندارد بتوان برنامه ریاضتی جدیدی به مردم یونان تحمیل کرد. با این وجود، برای توانمند و رقابتی کردن اقتصاد این کشور لازم است که اصلاحاتی انجام شود. باید یک تعادلی بین این دو امر ایجاد کرد.

یورونیوز: تاخیرها در زمینه اعلام نتیجه دومین مرحله برنامه، به نوعی تداعی کننده بحث خروج یونان از منطقه پولی یوروست. حتی این هفته در مناظره انتخاباتی میان مارتین شولتز و ولفگانگ شویبله هم این امر مطرح شد. آیا گزینه خروج یونان از منطقه یورو، موسوم به “گرکسیت” همچنان مطرح است؟

مسکوویسی: خیر، خروج یونان از منطقه پولی یورو مطرح نیست. این بحث پیش از توافق ماه ژوئیه ۲۰۱۵ مطرح بود. از مطرح شدن این موضوع هم اعلام پشیمانی کردم. با توجه به وضعیت کنونی اقتصاد یونان مطرح کردن این موضوع عادلانه نیست. بحرانی است که نباید به طرفش رفت و باید از آن دوری جست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واردات نفت ۸۲ درصد و گاز ۵۱ درصد از روسیه به اتحادیه اروپا کاهش یافت

از طرح مشترک کارشناسان آلمانی و فرانسوی برای اصلاح اتحادیه اروپا و گسترش آن چه می‌دانیم؟

تجربه‌های اروپایی؛ چند کشور اروپایی بالای ۱۰ میلیون و کدام شهرها بیش از ۱ میلیون نفر جمعیت دارند؟