Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تصویب قانون حق فراموشی در اتحادیه اروپا، شهروندی که گوگل را به زانو درآورد

تصویب قانون حق فراموشی در اتحادیه اروپا، شهروندی که گوگل را به زانو درآورد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تا به حال به این فکر کرده اید که ثبت اطلاعات شخصی شما در موتورهای جستجو در اینترنت با حق بر حریم شخصی شما مغایرت دارد؟ تصور کنید که این اطلاعات نادرست، نامرتبط و یا گاهی منسوخ هم…

تا به حال به این فکر کرده اید که ثبت اطلاعات شخصی شما در موتورهای جستجو در اینترنت با حق بر حریم شخصی شما مغایرت دارد؟ تصور کنید که این اطلاعات نادرست، نامرتبط و یا گاهی منسوخ هم باشد! ماریو شهروند اسپانیایی است که شرکت گوگل را به زانو درآورد. هانس ون در برلی، خبرنگار یورونیوزد در مادرید با ماریو کوستجا گونزالس ملاقات کرده است.

اتحادیه اروپا دستورالعملی تصویب کرده که طبق آن شهروندان اروپایی می توانند خواستار حذف مطالب و اطلاعاتشان از گوگل شوند. پیشینه این قانون که «حق فراموشی» نام دارد به صدور حکم دیوان دادگستری اتحادیه اروپا برای شکایت ماریو، یک شهروند اسپانیایی باز می گردد. به لاکُرونیا زادگاه ماریو می رویم تا بیشتر در این باره بدانیم.

داستان ماریو از سال ۲۰۱۰ میلادی شروع شد. او هر وقت اسمش را در موتور جستجوی گوگل وارد می کرد، اولین نتایج جستجو که به نمایش در می آمد اطلاعاتی مربوط به حراج اجباری دارایی هایش در سالهای دهه ۹۰ میلادی بود.

ماریو از گوگل اسپانیایی درخواست کرد تا لینکهای مربوط به این اطلاعات را حذف کند. بدنبال شکایت ماریو از گوگل و پس از چند سال دوندگی بالاخره دیوان دادگستری اتحادیه اروپا در ماه مه سال ۲۰۱۴ میلادی قانونی وضع کرد که طبق آن، اشخاص می توانند از موتورهای جستجو بخواهند تا اطلاعات مرتبط با آنها از موتور جستجوی گوگل خذف شود.

ماریو خود وبلاگ نویس است. از او می پرسیم که چرا دست به این اقدام زد؟ او می گوید: «گوگل به حرف من گوش نکرد. آن موقع کاری از دستم ساخته نبود. اما می خواستم اقدام من راه آغاز یک تغییر باشد. شما به عنوان شهروند اروپایی اگر با یکی از موتورهای جستجو در اینترنت مشکلی داشتید، باید با ایالات متحده طرف می شدید چون سرور موتور جستجو در آمریکاست. مبارزه با غولی مثل گوگل در امریکا مشکل است چون لابی قوی دارد. وضعیتی قبلی ما ، پیش از رأی دیوان دادگستری اروپا، وضعیت عادی نبود: شرکتهای بزرگ فناوری و موتورهای جستجو طوری رفتار می کردند که انگار غرب وحشی است و هر کاری می خواستند می کردند. واقعا نیاز به قانون وجود داشت.»

فراوانی تلفنهای هوشمند، تغییر الگوی رفتار و گرایش به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی در شبکه های اجتماعی باعث شده پیامها و تصاویر دردسرساز مرتبا روی اینترنت پخش شود.

اصلاحاتی که در اتحادیه اروپا برای حمایت از داده های شخصی تصویب شد، به تحکیم حقوق فردی منجر می شود. در واقع اگر یکی از شهروندان اروپا خواستار حذف اطلاعات یا داده های مربوط به خود از یکی از موتورهای جستجو در اینترنت باشد، موتور جستجو موظف است این درخواست را عملی کند، حتی اگر سرور و پردازنده خارج از اروپا باشد. حق فراموش شدن که پارلمان اروپا و شورای وزرای اروپا تصویب کرده است، از سال آینده به اجرا در می آید.

وکیل ماریو را در مادرید ملاقات می کنیم. او به نکته مهمی اشاره می کند و می گوید که فقط شهروندان عادی در اروپا از حق پاک شدن سوابق در اینترنت برخوردارند. و این قانون شامل چهره های شناخته شده نمی شود. اما منظور از چهره های شناخته شده چیست؟ نکته دیگر اینکه چند سال باید بگذرد تا اطلاعات و داده های موجود در اینترنت “منسوخ” تلقی بشود؟

اما دقیقا حفاظت از کدام حقوق شهروندان عادی در اروپا، پس از ماه مه ۲۰۱۸ اجرایی خواهد شد؟

وکیل ماریو می گوید: «قوانین جدید اروپا مفهوم حق فراموش شدن را گسترده تر کرده است: این قانون اکنون فقط مربوط به موتورهای جستجو نیست، بلکه خدمات دیگر اینترنتی را شامل می شود. شهروندان اروپا در زمان اجرای این قانون (از ماه مه ۲۰۱۸) می توانند از شرکتهای اینترنتی بخواهند اطلاعات نادرست یا قدیمی را حذف کنند. علاوه بر این، این وبسایتها باید مطمئن شوند چنانچه این اطلاعات در سرویسهای دیگر اینترنت مثل موتورهای جستجو ثبت و فهرست شده باشند، آنها نیز از روی اینترنت حذف شوند.»

از هر سه نفر اروپایی دو نفر درباره نداشتن کنترل بر اطلاعات مربوط به آنها در اینترنت، نگرانند.

در میان گذاشتن اطلاعات شخصی با دوستان اشکالی ندارد،اما پراکندن شایعات مشکل ساز است به خصوص وقتی به مدرسه مربوط می شود. زورگیری مجازی (آزار و اذیت در فضای مجازی) یکی از چیزهایی است که این روزها زیاد رخ می دهد.

اما اتفاق دیگری هم می افتد: مثلا شاگردان کپی عکس معلمانشان را روی تصاویر پورنوگرافیک چسبانده اند. مارتا معلم تریبت بدنی است و موافقت کرده که به طور ناشناس با ما صحبت کند. او نیز از این می ترسد که کنترل حریم شخصی خود را روی اینترنت از دست بدهد.

او در باره نگرانیهایش می گوید: «پدر یکی از شاگردانم شماره تلفن شخصی مرا از طریق اپلیکیشن “واتس اپ” پیدا کرد و شروع کرد برای من پیام فرستادن و انتقاد از روش تدریس من. بعد به سرعت شروع به توهین کرد، اهانت شدید و زشت. در آخر هم مرا تهدید کرد: “تنها بیرون نرو. مراقب پشت سرت باش که اتفاق بدی برایت نیافتد”. برای من خیلی مهم است که کنترل اسم و تصویرم و عکس های دیگر و اطلاعات شخصی مربوط به خودم را روی اینترنت داشته باشم. این حق، حقی بنیادی است.»

سه سال است که زورگیری مجازی به مشکلی عظیم تبدیل شده است. آزار و اذیت در فضای مجازی باعث افسردگی، و آسیب جسمی و روانی و گاهی حتی خودکشی فرد می شود.

برای کاستن این آسیبها باید بتوان عکس و پیام را به سرعت و تا آنجا که ممکن است به صورت کامل از روی اینترنت برداشت. انجمن کمک به نوجوانان در مادرید موسوم به «آنار» می گوید که آزار و اذیت در فضای مجازی از بین نوجوانها هم زیاد شده است.

حق فراموش شدن یا نقض آزادی بیان؟

اما آیا حذف اطلاعات شخصی موجود در اینترنت کار ساده ای است؟ لتیسیا ماتا مایراند، مدیر انجمن «آنار» در این باره می گوید: «اگر محتوای مطالب به مسائل جنسی مربوط شود و تصویر یا ویدئو درباره رابطه با افرادی باشد که سنشان کمتر از سن قانونی است، حذف به سرعت انجام می گیرد و مؤثر است. اما وقتی صحبت از پیام های توهین آمیز است، مسئولان اداره شبکه های اجتماعی اغلب منفعل هستند. مشکل این است نوجوانان و کسانی که سنشان به سن قانونی نرسیده درک درستی از خطرات و تهدیدها ندارند و برای آنها زیاد پیش می آید که زندگی خصوصی و لحظات نزدیکیشان با دیگران را روی شبکه اجتماعی بگذارند.»

موضوع حراست از حریم شخصی است و نه بازنویسی تاریخ یا محدود کردن آزادی بیان.

ماریو که خودش در دوران رژیم دیکتاتوری فرانکو برای حق آزادی بیان به پا خاست، برای پس گرفتن کنترل اطلاعات شخصی افراد دیگری مبارزه می کند. او می گوید: «پس از شش سال از نتیجه ای که به دست آمد خیلی راضی هستم. دری را به روی اروپا گشودیم. داستان همینجا تمام نمی شود و باید همچنان آن را دنبال کرد. نیاز به قوانین محکم داریم تا شهروندان اروپا بتوانند کنترل داده های شخصیشان را باز پس بگیرند. آنها هستند که باید تصمیم بگیرند اطلاعات شخصی آنها می تواند روی شبکه جهانی باشد یا نه. حق هر شهروندی است که بتواند چنین تصمیمی بگیرد.»

حق فراموش شدن در اتحادیه اروپا به شهروندان کمک می کند که رد پای خود را در فضاهای مجازی از بین ببرند.

Filming INSIDERS on Data Protection in Spain

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رای دیوان دادگستری اروپا؛ پیروزی گوگل و استارباکس، شکست فیات

بریتانیا، آیا نظارت وسیعتر بر فعالیتهای اینترنتی ناقض حقوق شهروندی است؟

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت