Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جدایی طلبی یا «احترام متقابل»؟ بحران بی پایان استقلال کاتالونیا از اسپانیا

جدایی طلبی یا «احترام متقابل»؟ بحران بی پایان استقلال کاتالونیا از اسپانیا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بحران سیاسی میان دولت مرکزی اسپانیا و منطقه خودمختار کاتالونیا کماکان بدون راه حل به نظر می رسد.

آگهی

بحران سیاسی میان دولت مرکزی اسپانیا و منطقه خودمختار کاتالونیا کماکان بدون راه حل به نظر می رسد.

کارلس پوجدمون، رئیس دولت خودمختار کاتالونیا به شهروندان این منطقه وعده داده که در ماه سپتامبر رفراندومی را برای استقلال از اسپانیا برگزار خواهد کرد. دولت مرکزی اما معتقد است که چنین رفراندومی نه تنها در کاتالونیا، بلکه باید در مقیاس سراسری برگزار شود؛ آن وقت می توان از نظر تمام شهروندان درباره چنین تصمیمی آگاه شد. دولت مرکزی می تواند برای تایید نظر خود، به دادگاه قانون اساسی هم متوسل شود.

کارلس پوجدمون به بروکسل آمده است. وی در گفتگو با سرجیو کانتونه، خبرنگار یورونیوز درباره اهداف این سفر می گوید: «هدف من از آمدن به بروکسل، دیدار با نمایندگان اتحادیه اروپا نیست. زمانش که برسد، درخواست چنین جلسه ای را خواهم کرد. منتظر خواهم ماند تا همانطور که پیشتر رهبران محلی دیگر کشورها چنین کرده اند، سخنان و نظراتم را درباره مساله کاتالونیا، آزادانه با بالاترین مقام های اروپا در میان بگذارم.»

سرجیو کانتونه، یورونیوز: فکر نمی کنید که واژه «رفراندوم یا جدایی طلبی در اروپا، امروز باعث ترس و وحشت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همینطور در نهادهای اروپایی می شود؟

کارلس پوجدمون، رئیس دولت کاتالونیا: «باید به یاد داشت که وقتی شهروندان نظری مغایر با منافع دولت دارند، یا طرحی مخالف خواسته دولت دارند، مساله رفراندوم یا مراجعه به آرای عمومی مطرح می شود.»

سرجیو کانتونه، یورونیوز: آیا شما با یافتن یک شکل جدید از همزیستی میان کاتالونیا و بقیه اسپانیا، در چارچوب اصلاح متن قانون اساسی اسپانیا موافق هستید؟

کارلس پوجدمون، رئیس دولت کاتالونیا: «وقتی که موقعیت کاتالونیا به عنون یک منطقه خودمختار تغییر کرد، این یک اصلاح در متن قانون اساسی بود؛ بخش از توافق برای ماندن این منطقه در کشور اسپانیا و داشتن روابط جذاب تر از آنچه که امروز شاهد آن هستیم. اما پاسخ اسپانیا، هر وقت که مساله ای پیش آمده نه بوده است. اسپانیا همیشه گفته است نه و امروز می گوید می خواهم مذاکره کنم. من نمی خواهم یک بیانیه استقلال صادر شود. امیدوارم که وابستگی متقابل با احترام به استقلال مورد تایید قرار گیرد چرا که در قرن بیست و یکم، ارتباط میان دولت ها باید مبتنی بر همکاری باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات پارلمان اروپا؛ حزب «مردم اروپا» پیشتاز نظرسنجی‌ یورونیوز؛ جهش راست افراطی و سقوط لیبرال‌ها

تنگ شدن مسیر مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا؛ ۱۵ کشور خواستار برون‌سپاری پرونده‌های پناهندگی شدند

کارت‌های خرید مخصوص پناهجویان در آلمان؛ چرا دولت آن را معرفی کرد و آیا باعث تبعیض می‌شود؟