Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تفاهم نامه عادی سازی روابط میان کوبا و اتحادیه اروپا

تفاهم نامه عادی سازی روابط میان کوبا و اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در جریان نشست روز دوشنبه وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کوبا در بروکسل، طرفهای گفتگو توافق جدیدی را با موضوع همکاری و عادی سازی روابط میان این اتحادیه و هاوانا امضا…

آگهی

در جریان نشست روز دوشنبه وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کوبا در بروکسل، طرفهای گفتگو توافق جدیدی را با موضوع همکاری و عادی سازی روابط میان این اتحادیه و هاوانا امضا کردند.

به این ترتیب ۲۳ سال پس از شکل گیری این اتحادیه، تغییری اساسی در سیاست خارجی بروکسل در قبال هاوانا مشاهده خواهد شد و دولت کوبا نیز در مقابل متعهد شد قبل از آغاز روابط نزدیکتر با ۲۸ کشور عضو این اتحادیه، در راستای احترام به حقوق بشر در این کشور قدم های جدی بردارد.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره این توافق گفت: «کوبا عمیقا در حال تغییر است و اتحادیه اروپا در این فرایند، به عنوان یک دوست در کنار دولت کوبا و مردم این کشور خواهد بود. این فرصتی است برای رسیدن به توسعه پایدار و عدالت اجتماعی به منظور تقویت دموکراسی و احترام به حقوق بشر.»

دولت کوبا پیش از این در زمینه بهبود روابط با ایالات متحده آمریکا نیز گام برداشته است و اگرچه روابط دیپلماتیک میان واشنگتن و هاوانا دوباره از سر گرفته شده اما تحریم های تجاری این کشور به قوت خود باقیست و مانع از آن می شود که کوبا از فرصت های تجاری پیش رو در دنیای نوین بهره ببرد.

برونو رودریگز، وزیر خارجه کوبا در این باره گفت: «خوشبختانه رابطه میان کوبا و اتحادیه اروپا از مسیر واشنگتن نمی گذرد. به این ترتیب با حذف موانع بویژه موانع مالی که از طریق تحریم ها علیه کوبا وضع شده است، یک فرصت واقعی برای به پیش رفتن و تحکیم روابط میان کوبا و اروپا بوجود خواهد آمد.»

توافق میان اتحادیه اروپا و کوبا دو هفته پس از مرگ فیدل کاسترو حاصل می شود. او که مدت نیم قرن تا سال ۲۰۰۸ میلادی رهبری کوبا را برعهده داشت، سرانجام جمعه ۲۵ نوامبر (۵ آذر) در سن نود سالگی درگذشت.

پیش از این در سال ۲۰۰۳ میلادی و در دوران زمامداری فیدل کاسترو، اتحادیه اروپا کوبا را به دلیل نقض حقوق بشر و سرکوب روزنامه نگاران و فعالان سیاسی تحریم کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس کمیسیون اروپا که به جانبداری از اسرائیل متهم بود: غزه و بشریت دیگر تحمل خونریزی را ندارند

طنز و شوخی با ترور نافرجام ترامپ؛ آیا آزادی بیان در آلمان استانداردی دوگانه دارد؟

نامه‌ هشدارآمیز اوربان به سران اروپا: ترامپ پیش از برگزاری مراسم تحلیف تکلیف اوکراین را روشن می‌کند