Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گفتگو با گزارشگر ترکیه در پارلمان اروپا

گفتگو با گزارشگر ترکیه در پارلمان اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شاندور ژیروش، گزارشگر یورنیوز نظر کتی پیری، نماینده هلندی پارلمان اروپا و گزارشگر ترکیه را درباره رای مثبت پارلمان اروپا به توقف موقت مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا، جویا شده…

آگهی

شاندور ژیروش، گزارشگر یورنیوز نظر کتی پیری، نماینده هلندی پارلمان اروپا و گزارشگر ترکیه را درباره رای مثبت پارلمان اروپا به توقف موقت مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا، جویا شده است.

یورونیوز: «این قطعنامه چه تاثیری بر توافق اتحادیه اروپا و ترکیه بر سر پناهجویان دارد؟ نگران نیستید که آقای اردوغان درهای کشورش را باز کند؟

کتی پیری: رو راست باشیم. زمانی که این توافق حاصل شد، رهبران اروپایی چشم خود را بر روی نقض حقوق بشر در ترکیه بسته بودند. اتفاقاتی که از ۳ سال گذشته تاکنون در ترکیه رخ داده ما را نگران کرده است؛ اتفاقاتی که مربوط به آزادی رسانه ها، حاکمیت قانون، حقوق بشر و حقوق اقلیتها است. سه سال است عقب نشینی می کنیم. از ۱۵ ژوئیه به بعد هم اوضاع بدتر شده است. من نمی گویم که نباید با ترکیه توافقنامه های در زمینه انرژی، سیاست خارجی و مهار ورود پناهجویان به اروپا، امضا می کردیم. یا اینکه نباید به ترکیه کمک کنیم تا بتواند به ۳ میلیون پناهجویی که در کشورش هستند خدمات بهتری بدهد.

در واقع به نظرم اتحادیه اروپا باید بیشتر کمک کند. مثلا بر اساس توافقنامه با ترکیه ما وعده دادیم که پناهجویانی را که شرایط بدی دارند به اروپا بیاوریم، ولی این کار را انجام ندادیم. برای کشوری مثل ترکیه که خواهان پیوستن به اتحادیه اروپاست معیارهای مشخص وجود دارد. انتقادات ما باید بر اساس این معیارها باشد و نه بر مبانی پیامدهای احتمالی این انتقادها. فارغ از پیامدها محتمل وظیفه ماست که درباره این موضوع صحبت کنیم. آن هم زمانی که همکاران ما، ۱۴۵ نفر از همکاران شما (روزنامه نگاران) و همچنین هزاران نفر از مردم عادی بدون طی مراحل قانونی زندان شدند.

یورونیوز: آقای اردوغان گفته ترکیه به جای رفتن به طرف اتحادیه اروپا، باید چین و روسیه را انتخاب کند. آیا فکر نمی کنید که این توافقنامه راه گفتگو با ترکیه درباره ارزشهای مشترک را ببندد.

کتی پیری: برای پارلمان روشن است که گفتگوهای مشکلی با ترکیه داریم. برای شورای اروپا هم گفتگو با آنکارا فرسایشی شده، چراکه اراده و برنامه مشخصی وجود ندارد. جدا از این مسائل، مردم ترکیه حدود ۶۰ سال است که با کشورها غربی ارتباط مستقیمی دارند. این کشور از ۶۰ سال پیش عضو ناتوست. همکاری های ترکیه و نهادهای اروپایی، ۵۳ سال قدمت دارد. مردم ترکیه نگاهشان به سمت غرب است و نه به طرف شرق. نکته ای که گفتید تنها دیدگاه قدرتمندترین فرد در ترکیه است. ولی مردم این کشور همواره خواهان پیوستن به اتحادیه اروپا بودند. آرزوی من هم همین هست. سیاست ما نسبت به ترکیه تغییر نکرده، ما فقط منتقد رفتار دولت این کشور و اتفاقاتی هستیم که رخ داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنگ شدن مسیر مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا؛ ۱۵ کشور خواستار برون‌سپاری پرونده‌های پناهندگی شدند

کارت‌های خرید مخصوص پناهجویان در آلمان؛ چرا دولت آن را معرفی کرد و آیا باعث تبعیض می‌شود؟

نتایج یک تحقیق: نارضایتی اروپایی‌ها از دموکراسی درحال افزایش است