وزیر دارایی فرانسه: در مذاکرات برکسیت نباید از اصول اساسی خود کوتاه بیاییم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وزیر دارایی فرانسه: در مذاکرات برکسیت نباید از اصول اساسی خود کوتاه بیاییم

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز دوشنبه در کپنهاک با لارس لوکه راسموسن، همتای دانمارکی خود دیدار کرد. نحوه جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا محور اصلی گفتگوهای این دو مقام بود.

نخست وزیر بریتانیا درباره توافقی که در پی کسب آن است گفت: «خواهان توافقی هستم که بازتاب دهنده روابط و همکاری های میان دوستان و متحدان باشد. فکر می کنم بتوانم تضمین کنم که حقوق اروپایی هایی که در بریتانیا زندگی می کنند رعایت شود. البته این امر تا زمانی انجام می شود که حقوق بریتانیایی های که در اروپا زندگی می کنند رعایت شود.»

یکی از موارد اختلاف میان بریتانیا و اتحادیه اروپا موضوع حق تردد آزادانه شهروندان است.

میشل ساپن، وزیر دارایی فرانسه در این زمینه اظهار داشت: «مذاکرات باید در فضایی دوستانه انجام شود. اما نباید از چهار اصل اساسی خود که مربوط به آزادی ها می شود کوتاه بیاییم. نباید حق آزادی تردد شهروندان اروپایی در ساختار و در منطقه جغرافیایی جدیدی که ایجاد خواهد شد، نادیده گرفته شود. این یک حق مسلم است.»

مذاکرات جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا هنوز به شکل رسمی آغاز نشده است. پرسشی که هم اکنون مطرح است این است که آیا دو طرف به شکل مسالمت آمیز و دوستانه از هم جدا خواهند شد و یا اینکه راه تنش و نزاع را انتخاب خواهند کرد.