Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خشنودی و رضایت از محیط کار؛ نگاهی به دو شرکت آلمانی

خشنودی و رضایت از محیط کار؛ نگاهی به دو شرکت آلمانی
Copyright 
نگارش از Hans von der Brelie
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شهر هارزوینکل در آلمان با ۲۴ هزار نفر جمعیت، به شهر «برداشت محصول» معروف است.

شهر هارزوینکل در آلمان با ۲۴ هزار نفر جمعیت، به شهر «برداشت محصول» معروف است. این شهر مقر اصلی شرکت آلمانی موسوم به «کلاس» است که یکی از مهمترین شرکتهای تولید ماشین آلات کشاورزی در سراسر جهان به حساب می آید.

کمپانی «کلاس» بیش از یکصد سال قدمت دارد و بیش از ۱۱ هزار نفر هم از سراسر دنیا در آن کار می کنند. اما از سال ۱۹۸۴، کارمندان می توانند بخشی از سهام شرکت را بخرند. اشتراک کارکنان در سهام شرکت (مالکیت مشترک) هم باعث بهبود درآمد کارخانه می شود، هم باعث می شود که آنها خود را بخشی از محیط کار و متعلق به خانواده کاری بدانند.

هر سال کارمندان می توانند تا۱۲۰۰ یورو در شرکت سرمای ه گذاری کنند و مدیریت شرکت هم مقدار کمی به این سرمایه اضافه می کند. تا به حال هم کارمندان شرکت«کلاس»۴۰ میلیون یورو سهام خریده اند که باعث شده حس رضایت کارمندان واقعا تغییر کند.

Be happy, work the German way! Part 1پلتفورم اینترنتی موسوم به «کونونو» میزان رضایت کارمندان از شرکت را نشان می دهد. نحوه مدیریت، کار گروهی، فضای عمومی، ارتباطات، برابری های جنسیتی، رابطه با همکاران میانسال، فرصتهای شغلی و میزان حقوق مواردی است که کارکنان به آن امتیاز می دهند.

یوخن از ۱۷ سالگی در کمپانی «کلاس» کار می کند و مکانیک ماشین های دقیق است. او یکی از کسانی است که اقدام به خریدن سهام شرکت کرده است.

او درباره مشارکت مالی در شرکت «کلاس» می گوید که این کار سود خیلی خوبی برایش دارد.

سرمایه کارکنان بمدت ۹ سال باید دست نخورده بماند و بعد از این مدت، کارمندان حق برداشت سهم را دارند یا اینکه می توانند دوباره سرمایه گذاری کنند که اکثریت کارمندان هم گزینه دوم را انتخاب می کنند. به این ترتیب یک سرمایه و ثروت برای روزهای بازنشستگی شان فراهم می شود.

اما فواید مالکیت مشترک برای خود شرکت چیست؟ پیتر گوت یکی از مدیران ارشد شرکت «کلاس» است. او می گوید که سرمایه گذاری کارمندان، هم دارایی خالص شرکت را افزایش می دهد هم احساس دوستی و نزدیکی بیشتری بین آنها و کارفرما بوجود می آورد.

او می افزاید: «تا کنون بیش از ۷۰ درصد کارکنان و کارمندان ما در این شرکت کرده اند که نشان می دهد آنها اعتماد زیادی به کمپانی دارند. آنها می خواهند پول خودشان را در اختیار کمپانی قرار دهند. ایده اصلی از اول مالکیت مشترک بود و این که کاری کنیم که کارمندان هم در دارایی شرکت سهیم باشند.»

در پایتخت آلمان روابط کارمند و کارفرما چگونه است؟

در شرکت «کورتادو» در برلین، کارمندان هر روز صبحانه را باهم می خورند و رییس شرکت هم نیمرو را آماده می کند.

«کورتادو» شرکت طراحی نرم افزار و اپلیکیشن (نرم افزار کاربردی) برای موبایل است که ابتدا در برلین با چهار نفر به راه افتاد. آنها قصد داشتند چاپ کردن با کامپیوتر شخصی را کارآمدتر کنند. امروز «کورتادو» جهانی شده است و ۲۰۰ کارمند هم دارد که با انگیزه بالا اینجا کار می کنند .

شرکت تلاش می کند روحیه ای را که در آغاز کار داشته است حفظ کند: آرامش، حس آزادی، و تبادل نظر همکاران با یکدیگر برای رسیدن به ایده های مبتکرانه.

الکساندر برنهارت، ۳۱ ساله از دو سال پیش با این شرکت فناوری اطلاعات همکاری می کند. او مسئول بخش فروش و توزیع «کوردتادو» است و می گوید: «ما اغلب با هم غذا می خوریم، همه با هم درباره مشکلات گپ می زنیم. می توانیم با همکارانی که معمولا در طول روز فرصت دیدنشان پیش نمی آید، غذا بخوریم و با آنها در باره مشکلاتمان صحبت کنیم و راه حلی بیابیم. شاید آنها رویکرد یا ایده جدیدی داشته باشد. به این ترتیب در حباب ذهنی خودمان محبوس نمی مانیم.»

الکساندر می گوید: «خیلی سخت نمی گیرید، پوستر فیلم محبوبتان را سر کار می برید، مجسمه قهرمان محبوبتان روی میز می گذارید، به نوعی شخصیت واقعی خودتان را به محل کار می آورید تا استرس کار جمعی کمتر شود. مغزتان دیگر در قفس محبوس نیست و می تواند آزادنه فکر کنید و از قیدوبندهایی که قدرت اندیشیدن را محدود می کند رها می شوید.»

رتبه شرکت در سایت «کونونو» چگونه است؟

مدیریت، کارگروهی، فضای کاری رتبه بالایی دارند. روابط داخلی متوسط است، اما از نظر برابری های جنسیتی و رابطه با همکاران میانسال، امتیاز شرکت «کورتادو» بالاست. فرصتهای شغلی، و میزان حقوق در مقایسه با سایر موارد تعریف چندانی ندارد.

اسون هوشک یکی دیگر از مسئولان شرکت «کورتادو» می گوید: «در اینجا سلسله مراتب افقی داریم، یعنی می توانیم بدون نیاز به واسطه با سرپرست تیم صحبت کنیم و در اتاقش به روی ما باز است. فایده این کار این است که بازخوردها مستقیم، صادقانه و رک و بی پرده است.»

استراحت و تفریح حین کار هم یکی دیگر از چیزهایی که به کارمندان «کورتادو» انگیزه می دهد. الکساندر می گوید: «ما می توانیم فوتبال دستی بازی کنیم، جایی هم در شرکت برای بازیهای ویدئویی هست. یک تیم فوتبال واقعی هم داریم که بطور منظم بازی می کند.»

اعتماد متقابل یکی دیگر از دلایل رضایت و خوشنودی کارمندان است. مثلا وقتی الکساندر برای ایده های جدید نیاز به استراحت یا هوای آزاد داشته باشد می تواند از خانه کار کند یا به کنار رودخانه اشپره در برلین برود. او می گوید: «وقتی در انتخاب ساعت و محل کار آزاد باشید، هم خلاقیت تان شکوفا و تحریک می شود هم با مشکلات به شیوه خلاقانه تری روبرو می شوید.»

هر دو شرکت «کورتادو» و «کلاس» بر اساس مشارکت واقعی فرهنگ جدیدی را در محیط کار به وجود آورده اند. به همین دلیل هم جایزه «انجمن افزایش نقش کارمندان در محیط کار» را در آلمان دریافت کرده اند.

Be happy, work the German way! Part 2

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها