آینده مبهم توافقنامه تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و آمریکا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آینده مبهم توافقنامه تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و آمریکا

بررسی روند پیشرفت مذاکرات درباره توافقنامه تجارت آزاد با آمریکا و کانادا، موضوع اصلی نشست غیر رسمی وزرای اقتصاد کشورهای عضو اتحادیه اروپا، در براتیسلوآ، پایتخت اسلواکی بود.

گفتگوها درباره توافقنامه تجارت آزاد با کانادا، معروف به سِتا (CETA)، به پایان رسیده و حال دو طرف تنها باید آن را امضا کنند.

اما موانع زیادی بر سر راه توافقنامه تجارت آزاد با آمریکا، (تی تی آی پی، TTIP) هست و به نظر نمی رسد که گفتگوها درباره این توافقنامه تا پایان کار دولت باراک اوباما به سرانجام برسد.

سسیلیا مالمستروم، کمیسر تجارت اتحادیه اروپا در این زمینه گفت: «شوربختانه، همه وزرا تردید داشتند که تا پایان کار دولت اوباما، گفتگوها درباره این توافقنامه به نتیجه برسد. با این وجود به گفتگوها ادامه خواهیم داد و دور بعدی این مذاکرات، اوایل ماه اکتبر در نیویورک برگزار خواهد شد. تلاش می کنیم تا جایی که امکان دارد پیشرفت حاصل شود.»

قرار است توافقنامه تجارت آزاد با کانادا در نشست ماه اکتبر میان اتحادیه اروپا و کانادا امضا شود. این توافقنامه سپس باید مورد تایید سران کشورهای اروپایی، پارلمان اروپا و پارلمان کشورهای عضو اتحادیه اروپا برسد.