نخست وزیر اوکراین: تحولات کشور ما به کل جهان متمدن مربوط است

نخست وزیر اوکراین: تحولات کشور ما به کل جهان متمدن مربوط است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ناتالیا ریچاردسون ویکولینا، گزارشگر یورونیوز در بروکسل نظر ولودیمیر گرویسمان، نخست وزیر اوکراین را درباره تازه ترین تحولات کشورش جویا شده است.

ناتالیا ریچاردسون ویکولینا، گزارشگر یورونیوز در بروکسل نظر ولودیمیر گرویسمان، نخست وزیر اوکراین را درباره تازه ترین تحولات کشورش جویا شده است.

آگهی

یورونیوز: اروپا با برکسیت، حملات تروریستی و بحران پناهجویان روبروست. آیا این تحولات موجب شده که موضوع اوکراین به حاشیه رانده شود؟

گرویسمان: موضوعاتی که مطرح کردید، خیلی مهم هستند، اما با توجه به تحرکات روسیه، نباید موضوع اوکراین به حاشیه رانده شود. تحولاتی که در اوکراین در حال وقوع است تنها به این کشور محدود نمی شود، بلکه به کل جهان متمدن مربوط است. جهان متمدن باید در این برهه دشوار زمانی، اتحادش را حفظ کند.

یورونیوز: بهترین راه حل برای پایان دادن به درگیریها در دونباس چیست؟

گرویسمان: نخست باید اطمینان حاصل شود که روسیه کاملا به توافق مینسک پایبند است. آنها باید نیروها و تجهیزات نظامی خود را از کشور مستقل ما خارج کنند. در اوکراین درگیریهای داخلی وجود نداشت. در واقع عامل این درگیریها کشورهای همسایه هستند. بنابرین باید نیروهای (خارجی) از آن منطقه خارج و نیروی ویژه پلیس سازمان امنیت و همکاری اروپا ( OSCE)، مسئول حفظ امنیت و برقراری صلح شوند. در نهایت هم این منطقه به اوکراین بازگردد.

یورونیوز: آیا اوکراین به ناتو خواهد پیوست؟

گرویسمان: بر اساس بیانیه پایانی اجلاس ورشو همکاری های ما با ناتو گسترش خواهد یافت. معتقدیم که ارتش اوکراین باید بر طبق استانداردهای ناتو نوسازی شود. اوکراینی ها با نگاه مثبت به ناتو می نگرند. با این حال باید روند قانونی طی شود. تحولات سخت چند سال اخیر موجب شد تا ارتش اوکراین جان تازه ای بگیرد و قدرتش افزایش یابد.

یورونیوز: شما با مسئولان اتحادیه اروپا درباره لغو روادید گفتگو کردید؟ این اتفاق چه زمانی عملی خواهد شد؟

گرویسمان: دولت اوکراین تمام تلاشش را می کند تا شهروندان این کشور برای سفر به اروپا احتیاج به ویزا نداشته باشند. روند قانونی در حال طی شدن است. انتظار داریم که اتحادیه اروپا تا ماه اکتبر نظرش را اعلام کند.

یورونیوز: آیا اوکراین آماده پیوستن به اتحادیه اروپاست؟

گرویسمان: باید تا ۱۰ سال دیگر اقداماتی را انجام دهیم تا به نقطه ای برسیم که بتوانیم تقاضای عضویت در اتحادیه اروپا را مطرح کنیم. باید دست به اصلاحاتی بزنیم. همه می دانند که باید چه اصلاحاتی انجام شود. در واقع می بایست با سرعت کار را پیش ببریم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از طرح مشترک کارشناسان آلمانی و فرانسوی برای اصلاح اتحادیه اروپا و گسترش آن چه می‌دانیم؟

تجربه‌های اروپایی؛ چند کشور اروپایی بالای ۱۰ میلیون و کدام شهرها بیش از ۱ میلیون نفر جمعیت دارند؟

کارنامه عملکرد رئیس کمیسیون اروپا؛ آیا تعهدات و وعده‌های سال گذشته محقق شد؟