گفت و گو؛ «مهاجرت دغدغه بسیاری از مردم بریتانیا است»

گفت و گو؛ «مهاجرت دغدغه بسیاری از مردم بریتانیا است»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سیزدهمین نخست وزیر دوران سلطنت ملکه الیزابت دوم، ریاست دولت بریتانیا را برعهده گرفت.

آگهی

سیزدهمین نخست وزیر دوران سلطنت ملکه الیزابت دوم، ریاست دولت بریتانیا را برعهده گرفت.

پس از اعلام نتیجه همه پرسی ۲۳ ژوئن بر سر خروج این کشور از اتحادیه اروپا و در پی آن استعفای دیوید کامرون، ترزا می به عنوان دومین نخست وزیر زن بریتانیا از سوی حزب حاکم محافظه کار برگزیده شد.

نخست وزیر جدید بریتانیا می گوید: «البته که باید درباره بهترین صورت ترک اتحادیه اروپا مذاکره کنیم و طرح نقشی تازه را برای خود بریزیم. ترک اتحادیه اروپا یعنی ترک اتحادیه اروپا و ما در اینباره موفق خواهیم بود.»

ترزا می می گوید که خروج از اتحادیه اروپا سبب نمی شود تا بلافاصله موج مهاجرت به بریتانیا فروکش کند. وی همچنین یادآور شده که با جدایی اسکاتلند از بریتانیا موافق نیست.

ایزابل داسیلوآ، گزارشگر یورونیوز در بروکسل در گفتگو با لینکولن آلیسون، استاد علوم سیاسی دانشگاه واریک بریتانیا، چالشهای پیش روی ترزا می، نخست وزیر جدید بریتانیا را بررسی کرده است.

یورونیوز: ترزا می را زنی سرسخت و بانوی آهنین دیگری توصیف می کنند. او به طور مثال باید با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا مذاکره کند. به نظر شما او چه روشی را برای مذاکره با مسئولان اروپایی انتخاب خواهد کرد؟

لینکولن آلیسون: انتخاب ترزا می به عنوان نخست وزیر موجب آرام شدن بازارهای مالی شده، چراکه او طرفدار ماندن کشورش در اتحادیه اروپا بود. او پیشنهاد کرده که مذاکرات با حسن نیت دو طرف آغاز شود. البته همانطور که شما بهتر می دانید بستگی دارد که طرف مذاکره او چه نهادی باشد. کمیسیون اروپا باشد یا تیمی اروپایی متشکل از بازیگران بیشتر.

یورونیوز: ترزا می گفته که در اوایل سال آینده میلادی با استناد به ماده پنجاه (پیمان لیسبون) خواهان آغاز مذاکرات (خروج کشورش از اتحادیه اروپا) خواهد شد. چرا او خواهان این تاخیر است؟ آیا اصلا می تواند این کار را انجام دهد؟

لینکولن آلیسون: ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا می خواهد مذاکرات هر چه زودتر آغاز شود. به نظرم خیلی از مردم هم می خواهند به او بگویند که در این شرایط شما دیگر نمی توانید به ما بگوید که چه کاری باید انجام دهیم. در حال حاضر شرایط مبهم است. در چارچوب مذاکرات برکسیت درباره چه مواردی صحبت خواهند کرد؟ درباره دسترسی با بازار واحد یا اینکه در مورد اینکه چه کسانی حق مهاجرت (به بریتانیا) را خواهند داشت.

یورونیوز: ترزا می در کارزار ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا فعال بود، ولی حالا نظرش را تغییر داده و می گوید برکسیت یعنی برکسیت. آیا این تغییر بر سیاستهای او مثلا در زمینه سیاستهای مهاجرتی اش تاثیر خواهد گذاشت؟

لینکولن آلیسون: بله، تاثیر خواهد گذاشت. موضوع مهاجرت به دغدغه اصلی خیلی از مردم تبدیل شد. انگلستان بزرگترین و پررونق ترین کشور انگلیسی زبان اتحادیه اروپاست. این امر موجب شده تا مهاجران بخواهند به این کشور بروند. برای خیلی از طرفداران برکسیت موضوع مهاجرت آزادانه شهروندان بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا به بریتانیا و یا انگلستان، اگر مستقل شود، قابل مذاکره نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واردات نفت ۸۲ درصد و گاز ۵۱ درصد از روسیه به اتحادیه اروپا کاهش یافت

از طرح مشترک کارشناسان آلمانی و فرانسوی برای اصلاح اتحادیه اروپا و گسترش آن چه می‌دانیم؟

تجربه‌های اروپایی؛ چند کشور اروپایی بالای ۱۰ میلیون و کدام شهرها بیش از ۱ میلیون نفر جمعیت دارند؟