Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گفتگو با متخصص فروش اسلحه درباره سلاحهای استفاده شده در جنگ یمن

گفتگو با متخصص فروش اسلحه درباره سلاحهای استفاده شده در جنگ یمن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سوفی کلوده، خبرنگار یورونیوز با پیتر وزمن، پژوهشگر ارشد موسسه بین المللی تحقیقات صلح در استکهلم SIPRI و متخصص فروش اسلحه و هزینه های نظامی، درباره سلاحهایی که در جنگ یمن مورد استفاده قرار گرفته است،

سوفی کلوده، خبرنگار یورونیوز با پیتر وزمن، پژوهشگر ارشد موسسه بین المللی تحقیقات صلح در استکهلم SIPRI و متخصص فروش اسلحه و هزینه های نظامی، درباره سلاحهایی که در جنگ یمن مورد استفاده قرار گرفته است، گفتگویی داشته که برگردان آن در ذیل می آید:

یورونیوز: در فوریه گذشته قطعنامه ممنوعیت تحویل تسلیحات به عربستان سعودی در پارلمان اروپا تصویب شد. آیا کشورهای اروپایی آن را رعایت می کنند؟

پیتر وزمن: «هلند تنها کشوری است که این محدویتها را که خیلی به تحریم تسلیحاتی علیه عربستان نزدیک است، تحمیل کرده است. هلندی ها گفته اند که هرگونه صادرات اسلحه به عربستان را ممنوع اعلام می کنند، مگر اینکه صددرصد مطمئن باشند که عربستان سلاحها را در یمن به کار نمی برد. کشورهای عضو اتحادیه اروپا اصلی ترین تامین کنندگان تسلیحاتی کشورهای خاورمیانه هستند. نقش بریتانیا و فرانسه در این میان برای عربستان سعودی و امارت متحده عربی از بقیه کشورهای اروپایی بیشتر است. عربستان سعودی خودش اسلحه تولید نمی کند ودر این زمینه وابستگی زیادی به واردت دارد. سلاحهایی که این کشور تولید می کند، تحت مجوز و با فناوری و تجهیزاتی ساخته می شود که آنها هم عمدتا از اروپا به عربستان آورده می شود.»

یورونیوز: “شورشیان” حوثی سلاحهایشان را از کجا تهیه می کنند؟

پیتر وزمن: در وهله اول، توجه کنیم که حوثی ها از حمایت بخشی از نیروهای ارتش برخوردارند. همچنین آنها بخشی از کشور را که زرادخانه های نظامی در آنجا قرار دارد، تحت اشغال خود دارند. یمن طی دهه های گذشته مهمات و سلاحهای زیادی دریافت کرده است: هم جنگ افزار سبک و هم سلاحهای سنگین. به این ترتیب حوثی ها موشک بالستیک کوتاه برد اختیار دارند که از آن علیه عربستان سعودی استفاده کرده اند. البته شواهدی در درست هست که نشان می دهد که حوثی ها از خارج از کشور هم اسلحه دریافت می کنند، بخصوص از طرف ایران. البته درباره میزان سلاحهایی که از بیرون به دست آنها می رسد اطمینان وجود ندارد. همچنین نمی دانیم دقیقا چه کسی پشت آن است. اما در برخی موارد محموله سلاحهای ساخت ایران یا سلاحهایی که بطور مشخص برچسب ایران را داشته اند در راه انتقال یمن، ضبط و توقیف شده اند.»

یورونیوز: سازمانهای حقوق بشر مثلا سازمان دیده بان حقوق بشر یا عفو بین المللی هر دو طرف را به ارتکاب جنایت جنگی متهم می کنند.

پیتر وزمن: «بله درست است. توان عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای استفاده از تجهیزات پیشرفته نظامی زیر سوال می رود. چون اصولا کشوری که اینگونه مهمات و بمهبهای پیشرفته را در اختیار دارد، در جنگ می تواند با آن فقط اهداف نظامی را مورد حمله قرار دهد، در این مورد خاص، عربستان سعودی می تواند به جنگجویان حوثی حمله کند. اما در عمل این اتفاق نیفتاده است. آیا عمدا بوده یا به خاطر عدم صلاحیت برای استفاده از این تسلیحات پیشرفته، نمی دانیم. از آن طرف، حوثی ها در مقایسه با عربستان سعودی و امارات متحده عربی به شیوه خیلی ابتدایی تر می جنگند. برخی از حملاتی که انجام می گیرد و در آن غیرنظامیان کشته می شوند، در واقع این است که تجهیزات و مهمات برای حمله به اهداف مشروع نظامی طرف مقابل را ندارند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مشکلات تهیه گزارش در یمن از نگاه خبرنگار یورنیوز

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟