مشکلات تهیه گزارش در یمن از نگاه خبرنگار یورنیوز

مشکلات تهیه گزارش در یمن از نگاه خبرنگار یورنیوز
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار یورونیوز گزارشی درباره جنگ یمن تهیه کرده است که بتازگی از تلویزیون یورونیوز پخش شده است.

محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار یورونیوز گزارشی درباره جنگ یمن تهیه کرده است که بتازگی از تلویزیون یورونیوز پخش شده است. سوفی کلوده مجری برنامه «کندوکاو» درباره مشکلاتی که وی برای تهیه گزارش در مناطق جنگزده داشته است، با گفتگویی انجام داده است.

یورونیوز: محمد، یمن در حال حاضر تحت محاصره است. شما چگونه توانستید با وجود این شرایط به این کشور بروید؟

محمد شیخ ابراهیم: «مسلما ورود من به کشور کار ساده ای نبود. ماهها طول کشید، مشکلات زیادی هم داشتیم، مثل تعطیلی فرودگاهها برای پروازهای بین المللی. فرودگاه صنعا کاملا ویران شده بود، همینطور فرودگاه عدن. اما از چند وقت پیش برخی خطوط هوایی بین المللی به سمت صنعا پایتخت پرواز می کردند، که همانطور که می دانید در اشغال نیروهای “انصار الله” حوثی هاست. زمان زیادی هم صرف دریافت مجوزهای امنیتی کردیم که برای رفتن به یمن اجباری هستند و مخصوصا از طرف “جماعت انصارالله” صادر می شوند که فرودگاه پایتخت را در تصرف آنهاست. به این ترتیب خبرنگارانی که می خواهند به یمن بروند، الزاما سر و کارشان با این گروه می افتد.»

یورونیوز: یمن برای خبرنگاران کشور خطرناکی است؟

محمد شیخ ابراهیم: «مسلما، خطرات متعددی جود دارد. مثل آدم ربایی، مرگ. کشور در وضعیت کاملا آشفته و هرج مرج گونه ای به سر می برد: کشت و کشتار، بمبارانهای هوایی. و خوب همه اینها برای خبرنگارانی که می خواهند به یمن بروند خطرناک است.»

یورونیوز: برای شما اتفاق خاصی نیفتاد؟

محمد شیخ ابراهیم : «چرا. طی مدتی که در منطقه صعده، در شمال یمن بودیم یک بار افراد مسلحی که ادعا می کردند از نیروهای “انصار الله” هستند، ما را گرفتند. اما در نهایت متوجه شدیم این افراد متعلق به قبایلی هستند که به جماعت انصار الله پیوسته اند. در نتیجه ما مدتی گروگان بودیم. تا اینکه مذاکره و چانه زنی های میان دو گروه، برای آزادی ما در گرفت. مدتی تحت بازداشت بودیم، فیلمبردار ما را گرفتند که بعد از مذاکره آزاد شد. اما تمام وسایل و تجهیزات ما را بیش از شش ساعت ضبط و توقیف کردند.»

یورونیوز: موضع شهروندان و غیرنظامی ها چیست؟

محمد شیخ ابراهیم: «شهروندان دو دسته هستند. یک دسته حامی نیروهایی هستند که در جنوب کشورند و یک دسته هم از حوثی ها حمایت می کنند. هر دو طرف هوادارانی بین مردم دارند که از قبایل مختلف تشکیل شده اند. ساختار جامعه یمن عشیره ای و قبیله ای است و بیشتر مردم جامعه را هم جنگجویانی تشکیل می هند که بویژه برای نبردهای زمینی آموزش دیده اند. در نتیجه جنگ و نبرد و ارتش بخشی از فرهنگ جامعه یمن است. این چیزی است که منهم در آنجا شاهد بودم. فقر و بدبختی هم گریبان جامعه را گرفته اما از سوی دیگر مردم یمن هم به هیچوجه دخالت کشور بیگانه در کشورشان را نمی پذیرند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگو با متخصص فروش اسلحه درباره سلاحهای استفاده شده در جنگ یمن

یمن؛ جنگی که پایان نمی یابد

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت