Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آیا چالش پیر شدن جمعیت اروپا راه حلی دارد؟

آیا چالش پیر شدن جمعیت اروپا راه حلی دارد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جمعیت اروپا به سرعت پیر می شود و زنان هم کمتر از قبل بچه دار می شوند.

جمعیت اروپا به سرعت پیر می شود و زنان هم کمتر از قبل بچه دار می شوند. بزودی در قاره سبز با رشد منفی جمعیت روبرو خواهیم بود. نظامی بهداشتی و سیستم بازنشستگی هم در حال حاضر به سختی با این مشکل مقابله می کند. وضعیت جمعیت اروپا در آینده تا چه اندازه تیره و تار خواهد بود؟ سوفی کلوده، خبرنگار یورونیوز درباره شمارش معکوس وضعیت بحرانی جمعیت در اروپا با مونیکا کسر، رییس بخش سیاستهای اجتماعی سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در پاریس گفتگویی انجام داده است.

یورونیوز: برای مواجهه با مشکل اروپای پیر چه کاری می توان انجام داد؟ دیدم که آلمان مهاجران بیشتری را پذیرفته، و عده زیادی هم از بالا بردن سن بازنشستگی صحبت کرده اند. چه اقداماتی می توان انجام داد؟

مونیکا کسر: «برای حل مشکل پیر شدن جمعیت اروپا نیاز است چند سیاست همزمان اجرا شود. اول این که نیاز داریم مردم ساعت های بیشتری کار کنند. در بسیاری از کشورهای اروپا هنوز مردم در سنین پایین بازنشسته می شوند. اما از آنجایی که عمر طولانی تری دارند و از بهداشت بیشتری برخوردار هستند، باید مدت بیشتری کار کنند که تا سهم خودشان را به صندوق های بازنشستگی پرداخت کرده باشند. این یکی از راه حل هاست. راه حل های دیگر بسیج همه استعدادهایی است که در بازار کار اروپا به درستی و به طور کامل از آنها استفاده نمی شود. یکی از زمینه های مهم در ارتباط با این موضوع برابری جنسیتی است. در بسیاری از کشورها زنان تمام وقت کار نمی کنند چون دسترسی به مهد کودک ندارند یا فرصت شغلی برای کار تمام وقت به آنها داده نمی شود. بنابراین بسیج استعداد زنان برای کار راه حل مهم دیگر برای مشکل پیر شدن جمعیت است. مهاجرت و پذیرش مهاجران البته راه حل دیگری برای مواجهه با چالش پیر شدن جمعیت است. افراد زیادی که به اروپا می آیند از تحصیلات خوب برخوردارند و می توانند وارد بازار کار اروپا شوند.»

#SilverEco#vieillissement de la population : le taux de participation des #femmes, une autre solution possible pic.twitter.com/PiBMjbsAvD

— SilverAge_eco (@SilverAge_eco) October 21, 2015

یورونیوز: به کسانی که استدلال می کنند اگر سن بازنشستگی بالا برود، فرصتهای کمتری برای جوانان در بازار کار وجود خوادهد داشت، چه پاسخی می دهید؟

مونیکا کسر: «مدت های زیادی است می شنویم که اگر مردم را مجبور کنیم با وجود سن زیاد کار کنند فرصت های شغلی را از جوانان خواهیم گرفت. اما شواهد موجود چنین چیزی را نشان نمی دهد. در برخی از کشورها مثلا فرانسه مردم در مقایسه با کشورهای دیگر خیلی زود از بازار کار بیرون می روند. کشورهایی که وضعیت بازار کارشان سروسامان دارد و وضع اقتصادشان خوب است هم برای جوان ها، و هم برای افراد پیر تر فرصتهای شغلی فراهم می کنند. مسئله فقط این نیست که مشاغل را باید به جوانان یا افراد سالخورده داد. مهارت هایی که لازم است یکسان نیست و نمی توان فرض کرد که وقتی یک نفر بازنشسته می شود، جایش را یک فرد جوان پر می کند. بنابراین هدف ما باید شرکت دادن همه در بازار کار باشد، پیر و جوان، مهاجر و غیرمهاجر، تا جامعه ای داشته باشیم که همه را در رشد اقتصادی درگیر می کند و همه از رشد اقتصادی بهره می برند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارزار فرزندآوری در دانمارک: پیش از آنکه دیر شود بچه‌دار شوید

یونان، چالش بارداری کم و پیریِ زیاد

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت