Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

یونان، چالش بارداری کم و پیریِ زیاد

یونان، چالش بارداری کم و پیریِ زیاد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چرا زوج های یونان کمتر از پیش بچه دار می شوند؟

«واسیلیکی» و«کوزتیس» زن و شوهر جوان یونانی هستند که در سال ۲۰۰۸ هشت ازدواج کرده اند اما نخستین فرزندشان سال پیش به دنیا آمده است. «واسیلیکی» مدیر یک مدرسه خصوصی است و شوهر او مهندس عمران است، شغلی که بحران اقتصادی یونان بشدت به آن آسیب رسانده است.

کوزتیس می گوید: «وقتی ازدواج کردیم (اقتصاد) یونان در اوج خودش بود و همسرم امیدوار بود در کارش ترفیع بگیرد که همینطور هم شد. من مهندس عمران هستم و در زمینه ای کار می کنم که تا آن موقع در حال شکوفایی بود. کلا یک سرخوشی و رضایتی وجود داشت که با شروع سال ۲۰۰۸ کم کم محو شد.»

و همسرش می افزاید: «موقعیت شغلی ام خیلی خوب بود و منتظر ترفیع بودم. اوضاع اینطوری بود که بحران یونان شروع شد. آوردنِ بچه اول هم همیشه سخت تر است، فکر می کنم همه این مسائل با هم باعث این تأخیر شد.»

سی سالی است که یونان با اُفت شمارِ بارداری زنان روبرو است و اوج گرفتن بحران اقتصادی هم این را برجسته تر کرده است. زنان باردار در یونان همچنان کمتر به چشم می خورند.

دکتر میکالیس روتاس، متخصص زنان و زایمان دراین باره می گوید: «بیشتر زنان بعد از ۳۳ سالگی باردار می شوند که به بارداریِ سخت تر و فرزندآوریِ کمتر می انجامد. الآن، آوردنِ بچه دوم و سوم بار خیلی سنگینی برای خانواده است.»

اما چطور این اتفاق در کشوری می افتد که خانواده یکی از ارزشهای کهنِ آن بوده است؟ «اِستاماتیس وِنتیس»، جامعه شناسی است که باور دارد دلیل اصلی این رویداد هزینه های بالاست. او می گوید: «مردم یونان بچه دار نمی شوند چون هزینه زایمان و بزرگ کردن بچه ها بالاست. زمان زیادی می برد که جوانان بتوانند از عهده این کار بر بیایند، چون می خواهند درآمدِ مناسب و امنیت شغلی داشته باشند، تا مطمئن باشند که می توانند نیازهای فرزندشان را تأمین کنند.»

نرخِ کلی بارداری یونان با شمار ۱.۳ زایمان به ازای هر زن، یکی از پایین ترین نرخ های بارداری در جهان است؛ نرخ بارداری مورد نیاز برای نوزاییِ جمعیت یک کشور ۲.۱ زایمان به ازای هر زن است. «نرخ کلی بارداری» برابر است با میانگین تعداد فرزندانی که هر زن می تواند در طول زندگی خود داشته باشد.

اما این موضوع در کنار افزایش امید به زندگی، یونان را به کشوری پیر بدل کرده است. آمارها نشان می دهد که تا سال ۲۰۵۰ جمعیت بالای ۶۵ سالِ یونان نسبت به سالِ ۲۰۰۰ دو برابر می شود که ۳۲ درصد جمعیت این کشور خواهد بود.

با اینکه نظام پرداختِ مستمری در یونان بسیار ناتوان است دولتِ این کشور بتازگی لایحه دیگری را برای اصلاح آن تصویب کرده است که مستمری ها را کاهش داده و کمکهای جانبیِ مستمری بگیران را نیز قطع می کند. آقای گراسیمو که بعد از چهل سال کار مستمری ناچیزی دریافت می کند نومیدانه می گوید: «ما را فرستادند زیر خط فقر. مستمری ها ۱۲ بار تا حالا کم شده است و حالا می خواهند دوباره آن را کم کنند. الان ۴۵۳ یورو می گیرم. از زندگی کردن افتاده ایم. با سیلی صورتمان را سرخ نگه می داریم.»

نظامِ پرداخت مستمری یونان با بالا رفتن سن و کم شدن نیروی کار و افزایش تصاعدیِ بیکاری روبرو است. «آلکساندرا تراگاکی» که استاد مردم شناسیِ اقتصادی است در این باره می گوید: «در حال حاضر، از نظر مردم شناختی، هیچ تغییری نیست که بتواند به کاهش فشار بر نظام پرداخت مستمری کمکی بکند. کاری که می شود کرد انجامِ اصلاحات در بازار کار است یعنی احتمالا باید زندگی شغلی را گسترش داد و افراد و مشاغلی را به این برنامه افزود که در حال حاضر کمکی به طرح مستمری نمی کنند.»

از سوی دیگر صاحبانِ ذهنهای خلاق یونان هم با واقعیتی تلخ روبرو هستند زیرا نمی توانند کاری متناسب با سطح تحصیلات خود پیدا کنند. موردِ «ماریا» و «هریس» از این دست است. آنها که سالِ بعد دکترایشان را می گیرند به فکر مهاجرتند.

«ماریا» که در رشته مدیریت منابع انسانی تحصیل کرده می گوید: «یونان کشور بسیار زیبایی است. اما در حال حاضر مخرّب (آینده) جوانان است. هیچ چشم اندازی از آینده در کار نیست. همه چیز نامعلوم است.»

و «هریس» هم که قوانین تجاری خوانده است، می افزاید: «برای یک جوان خیلی سخت است که کارش را با ۵۰۰ یورو حقوق ماهیانه شروع کند و سابقه کاری خوبی هم بسازد، تا بعد از ۱۰ تا ۱۵ سال بتواند در آن کار اسم و رسمی پیدا کند.»

دوباره سراغ «واسیلیکی» و «کوزتیس» می رویم. مادر «واسیلیکی» آمده است تا برای نگهداری از دخترشان «سیلیا» به آنها کمک کند. مادربزرگهای یونانی برای کمک به بچه داری مشهور اند. اما این زوج هنوز تردید دارند که خواهر یا برادری برای «سیلیا» بیاورند.

«کوزتیس» می گوید: «در نهایت، مردم مشتاق اند بچه دار شوند. آنها با خودشان می گویند این کار را می کنم و می دانم که باید برای بزرگ کردن بچه ام چیزهایی را قربانی کنم. اما اگر دوتا بچه داشته باشید، کار عملا سختتر می شود.»

«واسیلیکی» می افزاید: «کار کردن برای یک مادر همینطوری هم سخت است. حتی کار کردن در یونانِ امسال، سخت تر هم هست. اگر درآمدِ خوبی بخواهید که بتوانید هرچه بیشتر به فرزندتان برسید ساعت کارِ روزانه تان قطعا بیشتر از هشت ساعت خواهد بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا چالش پیر شدن جمعیت اروپا راه حلی دارد؟

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟