Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا ممنوعیت روانگردانهای جدید در اروپا تأثیری بر مصرف کنندگان خواهد داشت؟

آیا ممنوعیت روانگردانهای جدید در اروپا تأثیری بر مصرف کنندگان خواهد داشت؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بر اساس گزارشهای مرکز کنترل مواد مخدر و اعتیاد در اروپا در سال ۲۰۱۵ میلادی یکصد روانگردان جدید شناسایی شده است. سیستم هشدار اولیه اتحادیه اروپا هم

بر اساس گزارشهای مرکز کنترل مواد مخدر و اعتیاد در اروپا در سال ۲۰۱۵ میلادی یکصد روانگردان جدید شناسایی شده است. سیستم هشدار اولیه اتحادیه اروپا هم بیش از ۵۶۰ ماده را تحت نظر دارد. آیا این داروها زمانی که شناسایی می شوند، مورد کنترل قرار می گیرند؟ آیا هیچ مرزی برای تعداد داروهای جدید که می توان تولید کرد، وجود دارد؟ با آندرو کانینگهام کارشناس مواد مخدر جدید از «مرکز کنترل مواد مخدر و اعتیاد» در لیسبون گفتگویی در باره ممنوعیت روانگردانهای قانونی در اروپا انجام داده ایم.

یورونیوز: بریتانیا قصد دارد در ماه مه مواد مخدر قانونی را ممنوع اعلام کند، از سوی دیگر در ایرلند می بینیم که ممنوعیت این مواد تاثیری بر مصرف کنندگان نگذاشته است. پس ممنوعیت چه فایده ای دارد؟

آندرو کانینگهام: «به نظرم، اکثر اوقات وقتی قانون ممنوعیت این مواد در کشوری اجرا می شود، مثل ایرلند یا لهستان، هدف اصلی جلوگیری از فروش مواد روانگردان جدید است. الان صحبت از ممنوعیت فروش آزاد مخدر قانونی و جمع کردن آن از فروشگاهها و فروش آنلاین است، برای اینکه مردم دیگر نتوانند براحتی روانگردانها را در کوچه وبازار تهیه کنند.»

یورونیوز: پس به نظر شما ممنوعیت این مواد دست کم منجر به تعطیل شدن این فروشگاهها می شود؟

آندرو کانینگهام: «نه، لزوما منجر به تعطیلی مغازه های فروش این مواد نمی شود. اما قطعا باعث حذف آن از قفسه فروشگاهها می شود که باعث کاهش آسیبهای ناشی از استفاده مخدرهای قانونی می شود. شما گفتید که قانون ممنوعیت این مواد در ایرلند تاثیری بر مصرف کنندگان نداشته اما هیچ آمار رسمی از اجرای قانون ممنوعیت مواد مخدر در ایرلند در درست نداریم که بخواهیم بگوییم در آنجا دقیقا با چه وضعیتی روبرو هستیم.»

یورونیوز: در آلمان می توان آزمایشگاهها را تحت فشار گذاشت و جلوی کار تولید متامفتامین را گرفت. آیا نیروهای انتظامی نمی توانند مانع از فروش مواد مخدر قانونی از طریق اینترنت شوند؟ روانگردانهای قانونی را می توان براحتی در اینترنت پیدا کرد چگونه می توان از این کار جلوگیری کرد؟ آیا هیچ امیدی نیست؟

آندرو کانینگهام: «بستگی به وضعیت و چارچوب قانونی دارد که در اختیار پلیس است. فرض کنید در کشوری، روی یک ماده خاص کنترلی وجود نداشته باشد، یک کشور دیگری نمی تواند بسادگی به آنها بگوید: “ما می خواهیم فروش اینترنتی این ماده را در کشورمان ممنوع اعلام کنیم.” زیرا اگر کنترلی روی آن مخدر وجود نداشته باشد قانونِ ممنوعیت کارایی ندارد. در حال حاضر در سطح اروپا با سیستمی روبرو هستیم که هشدار اولیه نسبت به روانگردانهای جدید نام دارد. یکی از نکات مربوط به این سیستم تبادل اطلاعات بین کشورهای مختلف عضو اتحادیه اروپاست. زمانیکه آسیبهای خاص ناشی از استفاده از ماده ای شناسایی شود، اقداماتی برای ارزیابی خطرات مربوط به آن انجام می شود. این اقدامات بطور بالقوه منجر به کنترل آن ماده خاص در سرتاسر اتحادیه اروپا می شود. دراین شرایط است که نهادهای اجرای قانون می توانند وارد معرکه شوند و پس از رد و بدل کردن اطلاعات مربوط به آن ماده، دست به تدوین طرحهای مشترک بزنند.»

یورونیوز: حتی در مورد فروش اینترنتی؟

آندرو کانینگهام: «بله. اقدامات مشترکی برای جلوگیری از فروش آنلاین این مواد ممکن است صورت بگیرد. نمونه های زیادی از تلاشهای بین المللی وجود دارد که نتیجه بخش بوده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیایی متهم به جور کردن بساط نشئگی مقامات رومانی با خطر حبس روبرو شد

ماده مخدر شیشه؛ طاعونی برای اروپا

خرید و فروش روانگردانهای قانونی و مهلک در اروپا