Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اروپا؛ خطر نیروگاههای هسته ای فرسوده

اروپا؛ خطر نیروگاههای هسته ای فرسوده
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آیا قصد خرابکاری در یک نیروگاه هسته ای دارید؟ لئو، قهرمان گزارش ما این سوال را مطرح کرد و برای آن تلاش هم کرد تا به جهانیان میزان خطر حمله به

آیا قصد خرابکاری در یک نیروگاه هسته ای دارید؟ لئو، قهرمان گزارش ما این سوال را مطرح کرد و برای آن تلاش هم کرد تا به جهانیان میزان خطر حمله به نیروگاههای هسته ای را نشان بدهد. او در راس یک گروه از فعالان گرین پیس سعی کرد تا در سال ۲۰۰۲ وارد نیروگاه قدیمی بتزنائو در سوییس شود.

این کار لئو مسئولان را بر آن داشت تا از آن زمان به بعد محافظت ویژه ای از نیروگاه داشته باشند.

امروز لئو در دیدار با دوستش هاینی، متوجه خطر دیگری شده است. این نیروگاه در کرانه آب رود ساخته شده است و خطر سیل و طغیان آب ایمنی آن را تهدید می کند.

هاینی کلوزر، معمار و یکی از ساکنان حاشیه نیروگاه می گوید: “گزارشهای مقامات نیروگاه کاملا متناقض است. آنها کاملا در اشتباه هستند.”

لئو شرر، فعال محیط زیست و شهروند سوئیسی می گوید: “بدان معنی که نیروگاه بتزنائو می تواند هر زمانی در معرض طغیان آب قرار بگیرد؟”

هاینی کلوزر، معمار و یکی از ساکنان حاشیه نیروگاه می گوید: “البته و ما تنها از یک و یا دو متر نمی گوییم، سیل و طغیان می تواند دهها متر باشد، پیامد سیل می تواند بدتر از اتفاق فوکوشیما باشد.”

لئو شرر، فعال محیط زیست و شهروند سوئیسی می گوید: “آنها دروغ می گویند؛ تقلب می کنند و محاسبات غلط به ما ارائه می دهند.”

هاینی کلوزر، معمار و یکی از ساکنان حاشیه نیروگاه می گوید: “نگاهی به رودخانه آر بینداز، در زمان طغیان رودخانه وحشی است. مسئولان می گویند در زمان طغیان آب تنها ۳۷ سانتی متر بالا می آید و بیهوده می گویند. تنها پس از بارش باران آب رودخانه نزدیک به یک متر بالا می آید. آنها می گویند سرعت آب در هر ساعت ۶ متر بر ثانیه افزایش پبدا می کند اما کارشناسان می گویند سرعت رودخانه در زمان طغیان ۱۰ متر بر ثانیه خواهد بود.”

INSIDERS - Nuclear power in Switzerlandسازمان بازرسی ایمنی نیروگاههای هسته ای سوئیس از مقامات شرکت آکسپو، مسئول مدیریت نیروگاه بتزنائو خواسته است تا تدابیری جدی علیه طغیان آب رودخانه بیندیشند. در سه سال گذشته مسئولان اکسپو بیش از ۷۰۰ میلیون فرانک سوئیس برای مقابله با طغیان رودخانه هزینه کرده اند.

شهر کوچک بروگ در چند کیلومتری نیروگاه هسته ای بتزنائو قرار دارد. هاینی و لئو به ما محل بالا آمدن آب در زمان سیلهای تاریخی این منطقه را نمایش می دهند. هاینی درمقام یک معمار با تجربه می داند چگونه می توان میزان بالا آمدن آب را محاسبه کرد. پیغام او این است هیچگاه تاریخ را فراموش نکنیم.

هاینی کلوزر، معمار و یکی از ساکنان حاشیه نیروگاه می گوید: “شما اینجا می بینید که در زمان طغیان رودخانه در سال ۲۰۰۷ آب به چه اندازه بالا آمده است. در مقایسه با آن طغیان رودخانه در سال ۱۸۵۲ را داریم، آب بیشتر از ۲ متر و نیم بالا آمد. در ۱۴۸۰ و ۱۵۷۰ هم با طغیان شدید رودخانه و به زیر آب رفتن بخشی از این شهر مواجه بودیم. شدت طغیان و سیل در آن زمان شگفت آور است.”

لئو شرور می پرسد: “طغیان آب چه پیامدی برای نیروگاه بتزنائو خواهد داشت؟” و جواب می شنود: یک فاجعه.

با لئو و هاینی به نیروگاه نزدیک می شویم اما بدلایل امنیتی و عدم مجوز، اجازه فیلمبرداری نداریم. لئو هم بدلیل فعالیتهایش همچنان در این منطقه مشهور است و بیشتر از این نمی توانیم پیشروی کنیم. از لئو و هاینی می خواهم که با هم پیک نیکی داشته باشیم.

یورونیوز: “حالتان چطور است، خوب چه خبر، نشان دهید مشکل کجاست؟”

هاینی کلوزر، معمار و یکی از ساکنان حاشیه نیروگاه می گوید: “این نیروگاه هیچ مقاومتی در برابر سیل و یا زلزله نخواهد داشت و مهمترین مساله اینکه اخیرا آنها متوجه عیب و نقضهایی در داخل نیروگاه شده اند. این نیروگاه قدیمی است و باید برای همیشه خاموش شود.”

سال گذشته، تقریبا هزاران نقض در داخل قلب راکتور پیدا شد. از آنزمان به بعد مسئولان نیروگاه مجبور شده اند تا دستگاهها را خاموش کنند تا بازرسیها ادامه پیدا کنند.

یورونیزو: در هر حال سوراخهای داخل این پنیرها خیلی بزرگتر از نقاط سیاهی نیستند که در طول بازرسیهای نیروگاه مشخص شده اند، هفت دهم سانتی متر، غیرقابل باور است، این سوراخها بسیار بزرگ هستند.

هاینی کلوزر، معمار و یکی از ساکنان حاشیه نیروگاه می گوید: “خوب، این همان مشکل اصلی این نیروگاه است، نزدیک به ۴۷ سال است که کار می کند. در هیچ کجای جهان هیچ نیروگاهی به این قدمت همچنان در چنین زمان طولانی تولید انرژی نکرده است. درواقع تجربه می کنند و ما هم قربانیان آن، می خواهند تا آخرین لحظه از این نیروگاه کار بکشند.”

مسئولان نیروگاه مخالف این نظر هستند و می گویند که محاسبات و کارآئی و کیفیت تجهیزات نیروگاه لحظه به لحظه توسط فیزیکدانها و ریاضیدانها و متخصصان تحت نظر است.

در حاشیه این نیروگاه روستاهای زیبای سوئیسی از جمله کرشدورف واقع شده اند. درختان همچنان پس از جشن تابستان سال گذشته تزیین شده مانده اند. با تلفنم با مسئولان نیروگاه تماس می گیرم ببینم دوباره چه زمانی بکار می افتد.

عجیب است، ابتدا گفتند که نیروگاه ماه اکتبر گذشته شروع بکار می کند، بعد شد فوریه و حالا همچنان درهای نیروگاه بسته است. گفته می شود در ماه ژوییه شروع بکار مجد خواهد داشت. کمی مشکوک به نظر می رسد؟

مسئول روابط عمومی نیروگاه ابتدا گفت که در مقابل دوربین قرار نمی گیرد، اما ناامید نشدم و باز هم تلاش کردم تا سرانجام جواب نه آنها با پاسخی مثبت همراه شد.

آنتونیو سوماویلا، سخنگوی شرکت آکسپو می گوید: “خوب البته سوراخ و یا ترکی در رآکتور مشاهده نمی شود تنها عیوبی همچنان پابرجامانده است. عیوبی که در مخازن تحت فشار رآکتور یافت شده است. بر اساس یافته های اولیه ما، معتقدیم بطور کلی هیچ دلیل پیشگیرانه امنیتی برای عدم ارائه مجوز بازگشایی این نیروگاه وجود ندارد.”

اما برخی از شهروندان سوئیسی و ساکنان حاشیه این نیروگاه موافق نیستند و در مقابل سازمان بازرسی ایمنی هسته ای سوئیس تجمع کرده اند.

بسیاری این سازمان را محکوم می کنند که نزدیک به لابی های هوادار انرژی هسته ای است. طبق قانون این سازمان موظف است کاملا مستقل باشد.

یورونیوز: “قدیمی ترین نیروگاه هسته ای جهان، بتزنائو در سوئیس واقع شده است. آیا خطری متوجه اروپاییان است؟”

سخنگوی سازمان بازرسی ایمنی نیروگاههای هسته ای سوییس می گوید: “امروز وظیفه مسئولان نیروگاه است تا ما را در جریان روند رفع معایب یافت شده قرار دهند. این مسئولان هستند که می توانند بطور قطع عواقب این مشکلات روی مخازن تحت فشار نیروگاه را مشخص کنند. اگر آنها نتوانند سلامت مخازن تحت فشار را تایید کنند، ماچراغ سبز برای بازگشایی نیروگاه را نشان نمی دهیم.”

نوه های هشت و پنج ساله هاینی هم حامی پدربزرگ وفعالیتهای او هستند. معترضان خواستار برگزاری یک همه پرسی برای برچیدن تمامی نیروگاههای هسته ای این کشور هستند.

یکی از معترضان می گوید: “همه چیز بسته به نظر مردم سوئیس دارد آیا می خواهند این نیروگاه ۴۵ ساله را خاموش کنند یا نه. اگر در همه پرسی پیروز شویم نیروگاه بتزنائو باید سال آینده از رده خارج شود.”

دولت فدرال سوئیس پیش از این با ساخت نیروگاههای جدید هسته ای مخالفت کرده است و همزمان مخالفتها با از رده خارج شدن نیروگاههای قدیمی هم شدت گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زندگی در منطقه ممنوع چرنوبیل پس از گذشت ۳۰ سال

مواد پرتوزا در دریاچه کی یف یافت می شود

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت