Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نیروگاه های هسته ای در اروپا سه دهه پس از فاجعه چرنوبیل

نیروگاه های هسته ای در اروپا سه دهه پس از فاجعه چرنوبیل
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از گذشت سی سال از حادثه انفجار در نیروگاه هسته ای چرنوبیل، اوکراین چگونه با میراث وحشتناک و ماندگار این فاجعه روبرو می شود؟ نیروگاههای هسته ای در

پس از گذشت سی سال از حادثه انفجار در نیروگاه هسته ای چرنوبیل، اوکراین چگونه با میراث وحشتناک و ماندگار این فاجعه روبرو می شود؟ نیروگاههای هسته ای در اروپا امروز چه وضعیتی دارند؟ آیا ضوابط ایمنی در ساخت آنها رعایت شده است؟ در این گزارش «کندوکاو» سعی می کنیم این پرسشها را بکاویم.

سی سال از فاجعه انفجار در نیروگاه هسته ای چرنوبیل در اوکراین می گذرد، زمانی که انفجار و آتش سوزی در این نیروگاه باعث پخش مواد رادیواکتیو در بخش بزرگی از اروپا شد. ده ها نفر موقع بروز حادثه در اطراف نیروگاه جانشان را از دست دادند و عده بسیار زیادی هم سالها بعد به خاطر آلوده شدن به مواد رادیواکتیو و ابتلا به سرطان جان باختند. در اثر این فاجعه بخش وسیعی از اوکراین و همچنین بلاروس، و روسیه آلوده شد. عملیات پاکسازی مواد رادیو اکتیو همچنان ادامه دارد. ده ها هزار نفر هنوز از آثار حادثه چرنوبیل رنج می برند.

هفتاد و دو نیروگاه هسته ای در سراسر اروپا، با ۱۸۰ رآکتور، مشغول فعالیت هستند. یعنی به ازای هر سه میلیون نفر در اروپا یک رآکتور وجود دارد. اما این مقدار تنها میانگین است: در فرانسه و سوئد به ازای هر یک میلیون نفر یک رآکتور هست. عمر ۲۵ نیروگاه به بیش از ۳۵ سال می رسد و عمر متوسط هر نیروگاه، بسته به استانداردهای هر کشور بین ۲۰ تا ۴۰ سال متغیر است

تعمیر و نگهداری نیروگاه های قدیمی مشکلتر است و استحکام و ایمنی آنها هم به پای نیروگاه های جدیدتر نمی رسد. اما قرار است به زودی ۱۳ نیروگاه قدیمی تعطیل شود. در حالی که برخی از نیروگاههای فعال ایمن نیستند. البته درباره استفاده از انرژی هسته ای هم اتفاق نظر وجود ندارد.

در این برنامه کندوکاو ابتدا به اوکراین می رویم تا ببینیم این کشور چگونه با میراث فاجعه چرنویل و انرژی هسته ای روبرو می شود.

در گزارش دوم می بینیم که در کف دریاچه مصنوعی ‫کی یف مواد پرتوزا و دیگر مواد رادیو اکتیو پیدا می شود. اگر سدی که روی این مخزن آب قرار دارد، ویران شود سونامی این مواد کی یف را به ویرانی خواهد کشاند.

تعدادی از نیروگاههای هسته ای اروپا خیلی قدیمی هستند، در ساخت تعدادی از آنها ضوابط ایمنی رعایت نشده است. تعدادی هم در مناطقی ساخته شده اند که در معرض خطر سیل یا زلزله قرار دارند.

با وجود میراث وحشتناک و ماندگار چرنوبیل، اوکراین هنوز به شدت به انرژی هسته ای وابسته است. نیروگاه هسته ای«زاپوریژا» (Zaporizhia)، یکی از نیروگاههای هسته ای فعال در اوکراین و بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپاست. رآکتورهای این نیروگاه مربوط به دوران شوری سابق است. در سومین گزارش می بینیم که این نیروگاه با وجود نوسازی برخی از واحدهایش، امروز چقدر ایمن است؟

نیروگاه هسته ای «بزنو» در سوئیس، قدیمیترین نیروگاه هسته ای در سراسر جهان است که فعالیت می کند. یکی از دو واحد این نیروگاه به طور موقت تعطیل شده است، زیرا در قلب رآکتور شماره یک آن بیش از یک هزار نقص پیدا شده است. ساکنان محلی و طرفداران محیط زیست می گویند که این رآکتور نباید هیچوقت دوباره راه اندازی شود. در گزارش پایانی می بینیم که نیروگاههای هسته ای فرسوده چه خطرهایی برای اروپا دارند.

Pictures from Chernobyl exclusive zone</script

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمار نیروگاه‌های هسته‌ای جهان به پایین‌ترین تعداد در ۳۰ سال گذشته رسید

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟