Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

بحران پناهجویان؛ تجارت سودآور قاچاقچیان انسان در ترکیه

بحران پناهجویان؛ تجارت سودآور قاچاقچیان انسان در ترکیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گفته می شود از اوایل سال جاری میلادی حدود ۱۵۰ هزار پناهجو از مرز ترکیه خود را به یونان رسانده اند. با نزدیک شدن فصل بهار و تابستان، و با توجه به

گفته می شود از اوایل سال جاری میلادی حدود ۱۵۰ هزار پناهجو از مرز ترکیه خود را به یونان رسانده اند.

با نزدیک شدن فصل بهار و تابستان، و با توجه به امضای توافقنامه بین دولت ترکیه و اتحادیه اروپا که طبق آن تمام مهاجران غیرقانونی که از ترکیه به جزایر یونان می روند باید به ترکیه بازگردانده شوند، احتمال می رود که سیل جدید پناهجویان از طریق این کشور روانه اروپا شود.

احمد دیب در گزارش خود نشان می دهد که در این میان بازار قاچاق انسان داغ است و پول زیادی هم عاید قاچاقچیانی که می شود که عمدتا اهل سوریه هستند. قربانیان این تجارت پرسود را نیز اغلب هموطنان این قاچاقچیان، یعنی پناهجویان سوری تشکیل می دهند.

فعالیت شبکه ای وسیع از واسطه ها و قاچاقچیان انسان در ترکیه

حومه آق سرای در استانبول، محل ملاقات قاچاقیان انسان با متقاضیان پناهندگی به اروپاست. ابوخالد اهل شهر درعه سوریه، قاچاقچی انسان است. او بر شبکه ای متشکل از ۱۵ قاچاقچی و دلال که پناهجویان را از راه زمینی به یونان و بلغارستان می برند، نظارت می کند. او خواسته که هویتش فاش نشود. ابو خالد با یک دلال ملاقات می کند. دلال هم قرار است مهاجری سوری را که می خواهد به یونان برود، به او معرفی کند.

ابوخالد به او می گوید که ۲۳۰۰ یورو از پناهنده سوری می گیرد تا پناهجوی سوری را به همراه همسر، چهار فرزند، برادر و همسر برادرش تا مرز یونان، در استانبول ببرد. پناهجو می گوید: « نمی توانید برای بچه ها پول بگیرید. من همه جواهرات زنم را فروختم. برادرم هم همین کار را کرد که توانستیم به اینجا برسیم.» ابوخالد می گوید: «گفته بودم که برای بچه های زیر دو سال پول نمی گیریم. وقتی به یونان رسیدید و مطمئن شدید که شما را بر نمی گردانند، به من خبر بدهید. از آنجا به بعد هم بر عهده خودتان هست.»

ابوخالد حاضر نیست به دلایل امنیتی درباره شبکه قاچاقچیان خود بیشتر توضیح بدهد.

In 2015, it is estimated that criminal networks behind #migrantsmuggling made a EUR 3-6 billion profit #migrationEUpic.twitter.com/yaOoaW2sSX

— Europol (@Europol) February 24, 2016

دلالها در روز روشن در خیابانهای ازمیر بدنبال پناهجو هستند

منطقه بسمانی در ازمیر پر از پناهجویانی است که منتظرند هوا بهتر و دریا آرامتر شود تا بتوانند خود را از راه دریا به یونان برسانند. مسجد بسمانی یکی از محلهای ملاقات پناهجوها با واسطه هاست. ابومحمد و خانواده اش از رقه آمده اند که مقر داعش در سوریه است. او تا موقعی که بتواند به اروپا برود در مسجد می خوابد.

ابو محمد می گوید: «دو کودک معلول دارم که دوقلو هستند و می خواهم آنها را برای معالجه به اروپا ببرم.»

واسطه ها براحتی در خیابانهای ازمیر بدنبال پناهجویانی می گردند که می خواهند با قایق به یونان بروند.

عبدو اهل دمشق، یکی از این واسطه هاست و سراغ ابومحمد می رود تا به او کمک کند که به یونان برود. عبدو به ابو محمد می گوید که برای هر نفر ۵۵۰ یورو می گیرد. او می گوید: «قسم می خورم که دیگران هفتصد دلار می گیرد. این پول در جیب ما نمی رود. به رئیسمان می رسد. می فهمید؟ ما پول را خرج چیزهای دیگر می کنیم مثل هتل، قایق بادی.همه چیز مرتب است. اگر هوا خوب باشد، شما را می بریم اما اگر خوب نباشد خطر نمی کنیم. در یک قایق بادی ۳۵ نفر هستند.»

عبدو می گوید: «برای هر نفر ۲۵ دلار می گیرم. پولهای گنده در جیب قاچاقچی های بزرگ می رود. بیشتر قاچاقچیها اهل ترکیه هستند، تعدادی هم سوری هستند. قاچاقچیان اصلی پشت پرده می مانند. بازرسی زیاد است و در کار قاچاق مشکلات فراوان هست.»

پول چگونه بین واسطه و پناهجو رد و بدل می شود؟

در آن روز که هیچ کنترلی از سوی پلیس ندیدیم. بدنبال ابومحمد و دلال رفتیم و به مغازه ای رسیدم که پناهجوها پول سفرشان را آنجا می گذارند تا زمانی که به مقصد برسند. صاحب مغازه برای ما توضیح داد که سیستم چطور کار می کند. او می گوید که هر پناهجو اسمش را به صاحب مغازه می دهد و این اسم مانند شماره کد برای گرفتن پول است. بعد واسطه می آید و کد یا اسم را به صاحب مغازه داده و او هم پول را به دلال می دهد. وی می افزاید چنانچه پناهجو به مقصد نرسد می تواند پولش را پس بگیرد.

عبدو می گوید: «پول را در مغازه یا دفتر کار نگه می داریم اما اگر مشتری نخواهد پول را در یک چنین جاهایی نگهداری کند، می تواند آن را پیش قوم و خویشش بگذارد. بعد وقتی به یونان رسید می تواند تلفن کند که پول را به قاچاقچی بدهد. اگر هم به مقصد نرسید، می تواند خبر بدهد که پولی رد و بدل نشود.» اما عبدو نمی گوید که اگر پناهجویان در دریا غرق شوند پول چه می شود.

در حالی که ازمیر را ترک می کردیم ابومحمد هنوز منتظر بود قاچاقچی مطمئنی پیدا کند که بتواند خانواده اش را به او بسپارد و همه پس اندازش را هم به یغما نبرد. میان خطر غرق شدن در دریا و از دست دادن پس انداز یک عمر زندگی، هزاران پناهجو تلاش می کنند در دام قاچاقچیان کلاهبردار نیافتند.

[INFOGRAPHIC] Get to know the criminal infrastructure of #smuggling networks. #Migrantsmuggling#MigrationEUpic.twitter.com/6Js7uSxdUI

— Europol (@Europol) February 24, 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوء استفاده مافیای ایتالیا از حقوق پناهجویان

نقش انجمن ها و شرکت های خصوصی در امنیت پناهجویان

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت