نتیجه کنفرانس سران اروپا در مورد مسئله مهاجر

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نتیجه کنفرانس سران اروپا در مورد مسئله مهاجر

در پایان کنفرانس دو روزه رهبران اتحادیه اروپا در روز پنجشنبه و نخست وزیر ترکیه در روز جمعه، احمد داووداوغلو ازتوافقی که میان کشورش و اروپا شده، بعنوان یک روز تاریخی یاد کرد و گفت ترکیه در راه پیوستن به اتحادیه اروپاست.

آقای داووداوغلو افزود: “این نه تنها از نظر نتیجه بلکه بخاطر نحوه رسیدن به آن، یک موفقیت است. ما نظراتی مشترک، نگرانی هایی مشترک و چشم اندازی مشترک ابراز کردیم و متوجه شدیم که اتحادیه اروپا و ترکیه دارای سرنوشتی مشترک، چالشهایی مشترک و آینده ای مشترک هستند.”

اما، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بیش از آقای داووداوغلو واقع بین بود. خانم مرکل در پایان کنفرانس گفت: “هیچ تصور باطلی در مورد تصمیم امروز ندارم. با موانع بسیاری روبرو خواهیم شد زیرا چالشهای لژستیکی عمده ای در پیش رو داریم.”

در این میان، قبرس موفق شد باز شدن برخی فصول حساس مذاکرات در مورد پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا را متوقف کند.

نیکوس آناستازیادس، رئیس جمهور قبرس گفت: “من انتظار دارم آنها در روند مذاکرات، و همچنین تلاشهای ما برای یافتن یک راه حل پایدار و صلح آمیز برای قبرس، کمک کنند.”

شاندور ژیروش، گزارشگر یورونیوز در بروکسل می گوید: “قرار است موارد توافق با ترکیه از روز یکشنبه بمورد اجرا گذاشته شود. احتمالا این امر با آخرین تلاشهای پناهجویان برای خروج از ترکیه، اختلال درسواحل ترکیه و یونان را تشدید خواهد کرد.”