گفتگو با کمیسر عالی سازمان ملل در مورد بازگرداندن مهاجران به کشور مبداء

گفتگو با کمیسر عالی سازمان ملل در مورد بازگرداندن مهاجران به کشور مبداء
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که اتحادیه اروپا چشم امید خود را برای حل بحران مهاجر به اروپا به ترکیه دوخته است، سازمانهای دفاع از حقوق بشر می گویند پیش نویس موافقتنامه ای

در حالی که اتحادیه اروپا چشم امید خود را برای حل بحران مهاجر به اروپا به ترکیه دوخته است، سازمانهای دفاع از حقوق بشر می گویند پیش نویس موافقتنامه ای که به اروپا و ترکیه اختیار می دهد پناهجویان را بدون بررسی تقاضانامه هایشان، بطور جمعی از اروپا به ترکیه برگرداند، با قوانین بین المللی حقوق بشر مغایرت دارد.

آگهی

یورونیوز: قرار است رهبران اتحادیه اروپا در روزهای پنجشنبه و جمعه برای نهایی کردن توافق با ترکیه بر سر مهاجران به اروپا گردهم آیند. سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید این توافق تخطی کامل از قوانین بین المللی و ارزشهایی است که اتحادیه اروپا بر آن بنا شده است. اگر شما فرصت گفتگو با رهبران اروپا را در این دو روز پیدا کنید، به آنها چه خواهید گفت؟

زید رعد الحسین: ما از جزئیات این توافق اطلاع نداریم. در مورد اینکه تقاضای پناهندگی تک تک مهاجران بررسی نمی شود، اظهار نگرانی کرده ایم. گفته ایم با هرگونه اقدام در بازگرداندن جمعی مهاجران و پس زدن آنها در دریا – که در همان چهارچوب قرار می گیرد – مخالفیم. می خواهیم اصول کنوانسیون آوارگان در مورد موقعیت مهاجران در ترکیه اعمال شود. امیدواریم اینها همه، بگونه ای درست مد نظر قرار گیرد.

یورونیوز:آیا منظورتان این است که پیش نویس این توافق را نمی پذیرید زیرا مفاد آن با قوانین بین المللی مطابقت ندارد؟

زید رعد الحسین: ما هنوز پیش نویسی ندیده ایم. تنها درباره آن شنیده ایم. نگرانیم و نگرانی امان را ابراز کرده ایم. امیدواریم در ۴۸ ساعت آینده و روزهایی که حقوقدانان بروی این توافقنامه کار کرده اند، نتیجه آن بشود که موافقتنامه – هر شکلی که داشته باشد – با قوانین حقوق بشر تطبیق کند. احتمالا در دو روز پس از کنفرانس و اوایل هفته آینده بهتر خواهیم توانست در مورد جزئیات آن قضاوت کنیم.

یورونیوز: آیا ترکیه کشوری امن است؟

زید رعد الحسین: اگر به مقررات و قوانین اتحادیه اروپا نگاه کنید، می بینید که کنوانسیون پناهجویی باید شامل تمام متقاضیان پناهجویی شود. ترکیه، پروتکل سال ۱۹۶۷ که این مقررات را شامل کشورهای غیر اروپایی می کند، را امضا نکرده است… و این نکته ای است که باید به آن توجه کنیم.

یورونیوز: شما سال گذشته در این سمت قرار گرفتید. آیا در آن هنگام تصور می کردید روزی به بروکسل بیایید تا تعهدات بین المللی در مورد پناهجویان را به رهبران اروپا یادآوری کنید؟

زید رعد الحسین: من هر هفته در مورد این تحول و آن واقعه شگفت زده می شوم. اگر اعضای اتحادیه اروپا، خود، تعهداتشان را در مورد حقوق بشر نادیده بگیرند، چطور خواهند توانست علیه دیگران، از جمله افراط گرایان وارد عمل شوند، جاییکه خودشان همانگونه عمل کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واردات نفت ۸۲ درصد و گاز ۵۱ درصد از روسیه به اتحادیه اروپا کاهش یافت

از طرح مشترک کارشناسان آلمانی و فرانسوی برای اصلاح اتحادیه اروپا و گسترش آن چه می‌دانیم؟

تجربه‌های اروپایی؛ چند کشور اروپایی بالای ۱۰ میلیون و کدام شهرها بیش از ۱ میلیون نفر جمعیت دارند؟