نخستین گروه مهاجران از یونان به ترکیه منتقل می شوند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نخستین گروه مهاجران از یونان به ترکیه منتقل می شوند

بر اساس توافق میان ترکیه و اتحادیه اروپا و در گرماگرم جنجالهای قانونی، نخستین گروه مهاجران پاکستانی از یونان به ترکیه منتقل شده اند.

در این میان، وزیر کشور یونان از مسدود بودن مرز میان این کشور با اروپا که هزاران مهاجر را در شرایط دشوار قرار داده، شکایت کرده است.

یانیس موزالاس گفت: “ما خواهان اعمال فوری طرح ضربتی با ترکیه و عودت مهاجرین غیرقانونی هستیم. ما خواهان تعهد اروپا به طرح پذیرش و اسکان مهاجران هستیم.”

روز پنجشنبه، وزرای کشور اتحادیه اروپا در مورد لغو مقررات روادید میان ترکیه و اروپا اظهار تردید کردند.

یوهانا میخل لایتنر، وزیر کشور اتریش گفت: “جای سئوال است که ترکیه تنها سه روز پس از آنکه کنترل یک روزنامه منتقد از دولت را در دست خود گرفته، انتظارات خود را (از اتحادیه اروپا) مطرح کرده و مذاکرات لغو روادید آغاز شده است. از خودم می پرسم آیا اتحادیه اروپا ارزشهای خود را فراموش کرده است؟”

در این میان، روشن نیست که مقامات ترکیه چطور خواهند توانست سیل مهاجر به کشور را پذیرا شوند زیرا وعده کمکهای مالی به این کشور هنوز اعمال نشده است.

گزارشگر یورونیوز می گوید: “با توجه به مسدود بودن راه بالکان، اتحادیه اروپا و ایتالیا در صدد یافتن راهی برای اجتناب از باز شدن راه آدریاتیک هستند. به همین دلیل، وزیر کشور ایتالیا ظرف چند روز آینده از آلبانی دیدار خواهد کرد. در این میان، با ورود بیش از چهل هزار مهاجر به یونان، اوضاع در این کشور در حال انفجار است.”