یونان برای حفاظت از مرزهایش به اتحادیه اروپا متوسل شده است

یونان برای حفاظت از مرزهایش به اتحادیه اروپا متوسل شده است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یونان از اتحادیه اروپا خواسته است در امر حفاظت از مرزهایش به این کشور کمک کند. این در حالی است که هزارن پناهجو در مرز شمالی این کشور با جمهوری

آگهی

یونان از اتحادیه اروپا خواسته است در امر حفاظت از مرزهایش به این کشور کمک کند. این در حالی است که هزارن پناهجو در مرز شمالی این کشور با جمهوری مقدونیه متوقف شده اند. مقدونیه تنها آوارگان سوری، عراقی و افغان را بخود راه داده است.

قرار است آژانس مرزی فرانتکس وابسته به اتحادیه اروپا پس از تعهد یونان به کنترل مهاجرین، برای مراقبت از مرزهای این کشور وارد عمل شود.

فرانتکس هم اکنون یکصد و نود و پنج گارد محافظ در جزایر یونان در آبهای مجاور ترکیه مستقر کرده است، اما یونان مصر است که فرانتکس تنها به امر ثبت نام پناهجویان کمک می کند و در امور حفاظت از مرزهای این کشور نقشی نخواهد داشت.

گزارش شده که برخی اعضای اتحادیه خواهان اخراج یونان از منطقه شنگن هستند، اما یونان اتهامات مربوط به اینکه در کنترل مرزهایش اهمال کرده است را تکذیب می کند.

اروپا ازتصمیم یونان به پذیرش کمک اتحادیه، پیش از اجلاس وزرای کشور و دادگستری اعضاء استقبال کرده است.

در روزهای اخیر، شایعات در مورد آینده “شنگن” (تردد آزاد در میان اتحادیه اروپا)، به اوج خود رسیده است. آنچه مورد تاکید بسیاری از اعضاست، مسائل امنیتی پس از حملات پاریس و ضعف یونان در حفاظت از مرزهای خارجیش با اروپاست. در آتن با وزیر مهاجرت این کشور گفتگو کرده ایم.

یورونیوز: سندی از اتحادیه اروپا نشت کرده که از تمدید کنترل مرزهای داخلی منظقه شنگن گفته وبه ناتوانی برخی اعضاء در کنترل مرزهای خارجیشان اشاره کرده است… در این مورد چه می گویید؟

آیونیس موزالاس: ضعف یونان در حفاظت از مرزهای خارجیش چیست؟ این سئوالی است که کرارا مطرح کرده ایم. ما بخوبی از مرزهایمان با ترکیه حفاظت می کنیم، اما هیچ راهی برای مراقبت از مرزهای آبی امان نداریم جز اینکه پناهجویان را از آب نجات دهیم. آنچه در مورد این سند گفتید درست است، و این روند جریان دارد، اما فکر می کنیم نشت آن یک اشتباه بزرگ و متن آن از واقعیت بدور است.

یورونیوز: اتحادیه اروپا می گوید یونان از پذیرش کمکهای اتحادیه برای کنترل مرزهایش از طریق آژانس فرانتکس خودداری می کند….

آیونیس موزالاس: آنها می گویند ما حفاظتهای غیر نظامی نخواسته ایم که درست نیست… .

یورونیوز: بله، اما چرا حالا؟

آیونیس موزالاس: ما باید دقیقا بدانیم چه نیازهایی داشته و چه امکاناتی برای پذیرش (کمک) داریم. حالا می دانیم که نیازمند مراکز ثبت تقاضانامه پناهجویان و اردوگاههای اسکان هستیم. نیازهایمان را می دانیم و نظام پذیرش کمک را داریم. حالا بر عهده اروپاست که نشان دهد این موضع ما برایشان معنی دارد و ببینیم چه میزان از نیازهایمان را برآورده می کنند.

یورونیوز: نظرتان در مورد گفته های اخیر رئیس شورای اروپا مبنی بر اینکه مهاجرین باید بمدت هجده ماه در بازداشت باشند تا هویتشان تثبیت شود، چیست؟ آیا یونان مایل به چنین اقدامی هست؟

آیونیس موزالاس: پاسختان را بدون آنکه حتی بدانم چه کسی آنرا عنوان کرده، می دهم. این پیشنهاد اتحادیه اروپا نیست، با کنوانسیون ژنو و منشور سازمان ملل و نیز قوانین اتحادیه اروپا و اعضای آن مغایرت دارد. اگر چنین اقدامی مترتب شود، این یک پس رفت و انحراف از روشن بینی اروپا خواهد بود.

یورونیوز: آیا می توانید تضمین کنید که همه مهاجرین پیش از ورود به کشورهای اروپایی ثبت هویت خواهند شد؟

ایونیس موزالاس: اگر پاسخ مثبت بدهم، دروغ گفته ام بویژه با توجه به اینکه تعداد پناهجویانی که روزانه وارد یونان میشوند، از چهار هزار به ده هزار افزایش یافته است. شما از پناهجویان قانونی صحبت می کنید که هفتاد و پنج درصد مهاجرین را تشکیل می دهند. بگذارید بگویم که دو تن از هشت تروریستی که پاریس را هدف حمله قرار دادند، با سیل پناهجویان قانونی وارد اروپا شده بودند که هویتشان طبق معاهده اروپا در یونان ثبت شده بود. شش تن دیگر فرانسوی و بلژیکی بودند، اما اینکه همه پناهجویان قانونی یا فرانسوی ها و بلژیکی ها را خطرناک تلقی کنیم، اشتباه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ فراموش شده شرق اوکراین همچنان قربانی می گیرد

مواد منفجره بجا مانده از داعش، خطری بزرگ برای ساکنان موصل

فینال لیگ قهرمانان؛ تجربه کهکشانی ها کارساز تر است یا انگیزه قرمزها؟