مواد منفجره بجا مانده از داعش، خطری بزرگ برای ساکنان موصل

مواد منفجره بجا مانده از داعش، خطری بزرگ برای ساکنان موصل
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یک‌ سال پس از سقوط داعش، موصل همچنان شهری ویران است که زندگی در آن با خطر دائمی مواد منفجره دست‌ساز و هزاران جنازه مدفون شده زیر آوار جنگ همراه است.

آگهی

دهم ژوئیه سال گذشته میلادی، موصل توسط نیروهای عراقی با حمایت ائتلاف به رهبری ایالات متحده و نیروهای کرد پیشمرگه آزاد شد. حال این شهر بزرگ عراق با عواقب سه سال تصرف نیروهای داعش و نه ماه درگیری برای آزادسازی دست و پنجه نرم می‌کند. ۹ هزار تا ۱۱ هزار نفر در این مدت جان خود را از دست دادند. ده‌ها هزار نفر جان خود را از دست دادند و تعدا زیادی از اجساد هنوز زیر آوار خانه‌ها مدفون شده‌اند.

ییک‌ سال پس از سقوط داعش، موصل همچنان شهری ویران است که زندگی در آن با خطر دائمی مواد منفجره دست‌ساز و هزاران جنازه مدفون شده زیر آوار جنگ همراه است. با وجود ویرانی حاصل از جنگ، نزدیک به ۸۰۰ هزار تن از ساکنان موصل به شهر خود بازگشته‌اند. مهمات منفجر نشده شهر را تبدیل به بمبی ساعتی کرده است. به گزارش سازمان ملل متحد پاک‌سازی موصل می‌تواند دهه‌ها زمان ببرد.

**به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید **

محمد ۲۸ سال دارد و با راه‌اندازی کسب و کار بستی‌فروشی، زندگی‌ در موصل را از سر گرفته است. او می‌گوید: «ما هشت ماه پیش برگشتیم. زندگی الان خوب است. ما کار می‌کنیم اما اقتصاد در رکود به سر می‌برد. به آب و برق احتیاج داریم و دولت باید خانه و مدرسه بسازد.»

درگیری در موصل تلفات و خسارات سنگینی در میان غیرنظامیان برجا گذاشت. از سوی دیگر بازماندگان نیز آثار جنگ را همراه دارند. از زمان تصرف شهر توسط داعش در سال ۲۰۱۴، ۵۴ هزار تن از مردم موصل زخمی شدند. عادل عبدالغنی و دختر یازده‌ساله‌اش ندا یکی از مجروحان این جنگ هستند. دو فرزند دیگر وی نیز در اثر انفجار جان خود را از دست دادند. او می‌گوید: «همراه بچه‌هایم بودم و می خواستم در را باز کنم که انفجار ما را پرتاب کرد. من بیهوش شدم. یکی از دخترانم در بیمارستان و پسرم سه ساله‌ام در راه جانش را از دست داد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پاکسازی موصل از مهمات جنگی و بمب‌های دست‌ساز

اولویت دپارتمان کمک‌های بشردوستانه اتحادیه اروپا در عراق، بازسازی شهر‌ها از مهمات و توانبخشی بازماندگان است.

سازمان غیردولتی «کمک‌های مردمی نروژ» با حمایت مالی اتحادیه اروپا در پاکسازی نواحی شرقی اطراف موصل از مهمات منفجر نشده و دستگاه‌های انفجاری پیش‌قدم شده است. این سازمان در حال حاضر مشغول پاکسازی مناطقی مانند ترجلا و کابارلی است که در زمان درگیری خط مقدم میان جنگجویان داعش و نیروهای عراق و پیشمرگه بود.

این مناطق نه ماه پیش از آزادسازی موصل از کنترل داعش خارج شدند اما با وجود اینکه زیرساخت‌های کمی در این مناطق بجا مانده‌، همه جا می‌توان دستگاه‌های انفجاری را به چشم دید. این مواد انفجاری که به وضوح دیده می‌شوند، علاوه بر خطر برای ساکنان منطقه، جان احشام و دام روستائیان را نیز تهدید می‌کند.

کریس رامسدن از سازمان کمک‌های مردمی نروژ می‌گوید: «آنچه اینجا در ترجلا با آن مواجهیم شبیه به مناطق شمالی عراق پس از درگیری با داعش است. مناطق جنگی‌ای که پس از درگیری پوشیده از مواد منفجره دست‌ساز هستند. لوله‌ها و صفحه‌های انفجاری که می‌بینید ممکن است با پنج دستگاه انفجاری مرتبط باشند و داعش از آنها برای هشدار و حفاظت از خود استفاده می‌کردند.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سازمان غیر دولتی «کمک های مردمی نروژ» با حمایت مالی اتحادیه اروپا در عراق فعالیت می‌کند و مناطق «مشکوک به مواد منفجره» را نشانه‌گذاری می‌کنند و تا کنون نزدیک به ۱۲ هزار متر مکعب از این مناطق را پاکسازی کردند.

کریستن رامسدن از سازمان کمک‌های مردمی نروژ می‌گوید: «بیش از ۷۰۰ هزار مواد منفجره دست‌ساز تا به امروز مکان‌یابی شده و مناطق خطر نشانه‌گذاری شده با پیشرفت کار بیشتر می‌شوند. در این منطقه که الان هستیم محدوده خطر مواد منفجره دست‌ساز بیش از ۲ تا ۳ کیلومتر است.»

سازمان کمک‌های مردمی نروژ در روستای کابارلی، موفق به پاکسازی یک مدرسه از مواد منفجره و آثار بجا مانده از آن شده است. این مدرسه در ۴ سال درگیری و تصرف داعش، تعطیل بود.

معلم زبان انگلیسی مدرسه روستای کابارلی خوشحال است زیرا که همه چیز برای پذیرش و آموزش ۹۰۰ دانش‌آموز و بازگشت آنها به تحصیل آماده است. حسین یونس می‌گوید: «آنها (کودکان) باید داعش و آنچه اتفاق افتاد را فراموش کنند و این وظیفه و ماموریت معلمان است.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آنجلینا جولی خطاب به جامعه جهانی: موصل را فراموش نکنید

موصل عراق؛ شهری که ویران شد

سفیر آمریکا در عراق: داعش همچنان یک تهدید محسوب می‌شود