آنجلینا جولی خطاب به جامعه جهانی: موصل را فراموش نکنید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آنجلینا جولی خطاب به جامعه جهانی: موصل را فراموش نکنید

آنجلینا جولی، هنرپیشه و کارگردان آمریکایی روز شنبه از شهر موصل در شمال عراق بازدید کرد و از جامعه بین‌المللی خواست تا مردم این شهر را فراموش نکنند و به بازسازی موصل کمک کنند.

نیروهای عراقی در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۷ میلادی پس از سه سال موفق به بازپس‌گیری موصل از دست گروه داعش شدند. زندگی عادی به بخش‌هایی از این شهر بازگشته اما ویرانی‌ها از جمله در بخش قدیمی شهر همچنان پا برجا است.

بر اساس تصاویر منتشر شده توسط کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل (UNHCR)، این بازیگر هالیوود و سفیر ویژه سازمان ملل در سفر به موصل با خانواده‌ها و کودکان این شهر دیدار کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
دیدار آنجلینا جولی با دختر هشت ساله اهل موصلرویترز

آنجلینا جولی گفت: «این بدترین ویرانی است که در مدت همکاری‌ام با کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل دیده ام، این افراد همه چیز را از دست داده‌اند. رنجی که این مردم کشیدند و تلفاتی که داده اند غیر قابل توصیف است.»

وی در ادامه با اشاره به کمک‌های بسیار کم و نزدیک به صفر به ساکنان شهر موصل افزود: «آنها بدون کوچکترین حمایتی دوباره شهر را می‌سازند. آجرها و بلوک‌های بزرگ را با دستان خود جابجا می‌کنند. زیر این خرابه‌ها هنوز اجسادی مانده‌ است و می‌توان بوی آن را حس کرد. برخی از این اجساد را خانواده‌هایشان پیدا می‌کنند اما نمی توانند آنها را بیرون بیاورند زیرا هنوز موشک‌های منفجر نشده وجود دارد.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
ملاقات آنجلینا جولی با خانواده‌ها و ساکنان شهر موصل عراقرویترز

آنجلینا جولی گفت: «با این وجود این مردم خوشحال هستند زیرا سال گذشته عید (فطر) را در اشغال و رنج سپری کردند اما امسال اگرچه هیچ چیز ندارند اما آزاد هستند.»

سفیر ویژه سازمان ملل در امور پناهجویان اظهار داشت: «این مردم فقیر هستند. دارو برای کودکان خود ندارند و از آب آشامیدنی سالم محروم هستند. من امیدوارم تعهدی مستمر برای بازسازی موصل به وجود آید و از جامعه بین المللی می‌خواهم که این شهر را فراموش نکند.»

بیشتر بخوانید: