اروپا به کشورهای مرکز تجمع آوارگان در خاورمیانه کمک می کند

اروپا به کشورهای مرکز تجمع آوارگان در خاورمیانه کمک می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا وعده داده است که مبلغ یک میلیارد یورو برای کمک به آوارگان به آژانسهای آوارگان سازمان ملل اهدا کند. این تصمیم بدنبال توافق اکثریت

آگهی

اتحادیه اروپا وعده داده است که مبلغ یک میلیارد یورو برای کمک به آوارگان به آژانسهای آوارگان سازمان ملل اهدا کند. این تصمیم بدنبال توافق اکثریت کشورهای اتحادیه برای اسکان بیست هزار پناهجو به اروپا، اتخاذ شد.

اما چهار کشور اتحادیه، جمهوری چک، رومانی، اسلواکی و مجارستان با رای روز سه شنبه وزرای کشور اتحادیه اروپا دائر بر سهمیه اجباری برای اسکان آوارگان مخالفت کردند.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در بدو ورود به محل کنفرانس سران اتحادیه در روز چهارشنبه گفت: “اگر یونان قادر به کنترل مرزهایش نیست، من با احترام از این کشور که کشوری مستقل است می خواهم اجازه دهد دیگر کشورهای اتحادیه از مرزهای این کشور دفاع کنند.”

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، با اتخاذ موضعی آرامتر گفت اولویت با تحکیم مرزهای اروپا با دیگر کشورهاست: “فوری ترین سئوالی که باید از خودمان بکنیم این است که چگونه می توانیم کنترل مرزهای خارجی مان را بازپس گیریم. در غیر این صورت هرگونه مذاکره در مورد سیاست مشترک مهاجرت بیفایده است.”

روز چهارشنبه، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا گفت مقادیر معتنابهی وجه از طرف اتحادیه اروپا در اختیار مراکز تجمع آوارگان در کشورهای خاور میانه از جمله لبنان قرار خواهد گرفت.

شاندور ژیروش، گزارشگر یورونیوز در بروکسل می گوید: “جای تعجب نیست که ساعتی پیش از آغاز کنفرانس، کمیسیون اروپا چهل مورد تخطی از مقررات مهاجرت به اروپا توسط کشورهای عضو ارائه کرد. پیام روشن است: همه باید موضع واحد اتحادیه اروپا را رعایت کنند.”

چند کیلومتر دورتر از اردوگاه آوارگان در بروکسل، کمپ کمیته امداد بین المللی قراردارد. جیمز فرینی، گزارشگر یورونیوز با مدیر آن گفتگو کرده و نظر او را در مورد سهمیه اجباری اسکان آوارگان جویا شده است.

آقای سنج سری کان تان گفت: “ما بدون تردید از تعهد اتحادیه اروپا برای اسکان یکصد و بیست هزار آواره استقبال می کنیم. آما، این باید در چهارچوب چهار میلیون آواره در خاور میانه و نیم میلیون در اروپا در نظر گرفته شود که چطور اتحادیه می خواهد به آنها بپردازد. سئوال این است که چطور می شود این طرح را اعمال کرد؟

یورونیوز: چطور می توان به یک پناهجو که می خواهد به آلمان برود بگویید باید در لتونی بماند؟

سنج سری کان تان: اتحادیه اروپا این تعهد را سپرده و بنظر من نخستین اولویت این است که به آوارگان در مرزهای اتحادیه اروپا پناه داد. سپس باید با ملاحظات اخلاقی دید که پدر و مادرها از کودکانشان جدا نشوند، و سپس تقاضای آنهایی که خواهان اسکان در کشور بخصوصی هستند مد نظر قرار گیرد. اما مهم تعهد اتحادیه برای اسکان یکصد و بیست هزار نفر است.

یورونیوز: چرا علیه این طرح مخالفت وجود دارد؟ چرا شب گذشته، چهار کشور به آن رای منفی دادند؟

سنج سری کان تان: برخی کشورها نگران هویت فرهنگی و امنیتشان هستند که قابل درک است. اما آمریکا نمونه خوبی است که سالیانه هفتاد و پنج هزار نفر را به خاکش می پذیرد. این کشور نظام امنیتی دقیقی برای ارزیابی مهاجران دارد. اتحادیه اروپا هم می تواند به همین صورت اطمینان حاصل کند که هم آوارگان و هم اروپا در امنیت باشند. اروپا یک قاره است که تعداد عظیمی مهاجر در میان خود می پذیرد. در سال گذشته، یک میلیون و هفتصد هزار نفر به اتحادیه اروپا مهاجرت کردند. هویت اروپایی با این امر عوض نمی شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگو با مسئول سیاستگذاری کمیته امداد برای آوارگان

تصویب طرح اسکان مهاجران به اروپا

آغاز انتخابات پارلمانی در کرواسی؛ رئیس جمهور منتقد اروپا در سودای نخست‌وزیری است