Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نابودی درختان زیتون در جنوب ایتالیا

نابودی درختان زیتون در جنوب ایتالیا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

درختان زیتون در جنوب ایتالیا از بین می روند. چه عاملی موجب نابودی آنهاست؟ اروپا چه کاری می خواهد انجام دهد؟ آیا قرار است تعداد زیادی درخت زیتون قطع

درختان زیتون در جنوب ایتالیا از بین می روند. چه عاملی موجب نابودی آنهاست؟ اروپا چه کاری می خواهد انجام دهد؟ آیا قرار است تعداد زیادی درخت زیتون قطع شود؟

کورپو فورستاله، پلیس جنگلبانی ایتالیا در ناحیه پولیا در جنوب شرق این کشور به دنبال قاتل مرموز درختان زیتون است. دشمن نامرئی این درختان در زبان لاتین «سی لِلا فاستی دیوزا» نام دارد. یک نوع باکتری که از کاستاریکا به ایتالیا آمده است. اروپا هشدار داده که این باکتری برای بسیاری از گیاهان خطرناک است.

کشاورزان این منطقه در تلاشند از نابودی بیشتر این درختان زیتون جلوگیری کنند. باکتری در ابتدا آوندهای انتقال آب در درخت را مسدود می کند.

تا کنون باکتری “سی لِلا” درختان جنوب ایتالیا را نابود کرده است و در کل اروپا هم تنها در همین ناحیه دیده شده است. محققان شواهدی از حضور این باکتری در نزدیکی گالیپولی هم یافته اند که مرکز منطقه شیوع بیماریست. سرعت شیوع بیماری زیاد است و این ترس هم وجود دارد که به گونه های دیگر درخت مثل درختهای گیلاس، بادام یا آلو نیز حمله کند.

ماریلو ماستروجیوانی، خبرنگار یک گزارش تحقیقاتی درباره باکتری «س یلِلا» نوشته و نشان داده است که به بهانه مبارزه با این باکتری ممکن است میلیونها درخت زیتون قطع شود. وی حدس می زند که علت، فساد سیاسی است و دست مافیا درکار است. او در این گزارش خود به زدو بندهایی برای تغییر قیمت زمینهای این منطقه و پروژه های توریستی مشکوک اشاره کرده است.

ماریلو ماستروجیوانی می گوید: «تا کنون چند مورد بوده که دادستان عمومی کار بازپرسی و رسیدگی اولیه را آغاز کرده است. ارتباط های شخصی با مافیا وجود دارد و موضوع کسب سود با بالا بردن قیمت زمین در کار است.»

در جنوب، سی لِلا همه گیر شده است و ناحیه ای که به دقت تحت نظر است باید مانع از شیوع این باکتری شود، اما «سوسک چمن» از این کمربند امنیتی عبور کرده و باکتری را به شمال آورده است. تا کنون یک مورد شیوع این بیماری بیرون از کمربند امنیتی مشاهده شده است.

از سوی دیگر، کشاورزان ارگانیک نمی پذیرند که باکتری «سی لِلا» آنها را تهدید می کند. فرمانده سیلتی تلاش کرد به همه بقبولاند که با استفاده از مواد شیمیایی با بیماری مقابله کنند اما این کشاورزان حاضر به این کار نشده و به دادگاه رفتند و دادگاه به نفع آنها رأی داده است.

پژوهشگران «مؤسسه حفاظت پایدار از گیاهان» نمونه برگهای زیتون را که از ناحیه مراقبت شده می رسد بررسی می کنند. در سراسر جهان ۱۵۰۰ گونه درخت زیتون وجود دارد. با جستجو بین این درختها پژوهشگران امیدوارند گونه ای پیدا کنند که بطور طبیعی در برابر باکتری سی لِلا مقاوم باشد.

دوناتو بوسچیا، رئیس مؤسسه اطمینان دارد که عامل خشک شدن درختها، همین باکتری است. وی می گوید: «درختها می میرند چون باکتریها در آوندهایی که آب را از ریشه به برگها می رسانند، لانه می کنند. آوندها بسته می شوند و مسیر آب قطع می شود.»

شکار «قاتل درخت زیتون» یعنی شکار حشرات آلوده به سی لِلا مثلا «سوسک چمن» که یکی از حاملان اصلی باکتری از یک درخت به درخت دیگر است. متخصصان می گویند که برای کندکردن روند شیوع بیماری هم به روشهای کشاورزی سنتی، هم به استفاده از مواد شیمیایی و هم قطع درختان نیاز است.

آیا روشهای سنتی کشاورزی یعنی بریدن شاخه های مریض و سوزاندن آنها برای متوقف کردن این «قاتل درخت زیتون» کفایت خواهد کرد؟ کارشناسان در اتحادیه اروپا مطمئن نیستند.

«دشمن اصلی، باکتری سی للا نام دارد»

در شهر باری در جنوب ایتالیا یورونیوز به دیدار جوزپه سیلتی، فرمانده «کورپو فورستاله پوگلیا» یعنی نیروهای پاسدار جنگل که مقرشان درپولیاست رفت. او هماهنگ کننده مبارزه علیه باکتری قرنطینه شده موسوم به «سی للا فاستیودیوزا» یا «قاتل درخت زیتون» است. برای جلوگیری از شیوع این بیماری کمیسیون اروپا و دولت ایتالیا «کمربندی امنیتی» تعیین کرده اند که از یک ساحل جنوب ایتالیا تا ساحل دیگر گسترده است. برای شنیدن مصاحبه با فرمانده سیلتی، هماهنگ کننده مبارزه علیه قاتل درخت زیتون که به زبان ایتالیایی تهیه شده، از این لینک استفاده کنید.

http://it.euronews.com/2015/07/03/giuseppe-silletti-un-nemico-chiamato-xylella

«باکتری سی للا خطرناک است»

جان کارلو بیازوار، کاشناس کشاورزی ساکن لچه می گوید پژوهش درباره باکتری «سی للا فاستیدیوزا» یا همان باکتری «قاتل درخت زیتون» شدت گرفته است. از طریق این لینک می توانید مصاحبه کامل را که به زبان ایتالیایی تهیه شده، گوش دهید.

http://it.euronews.com/2015/07/03/giancarlo-biasco-la-xylella-e-un-vero-pericolo

«سی للا آوندهای درخت زیتون را مسدود می کند»

خبرنگار یورونیوز با دوناتو بوسچیا، مدیر مؤسسه حفاظت پایدار از گیاهان که مقر آن در باری و در خط مقدم مبارزه علیه سی للا است، مصاحبه کرده است. اولویت اول جستجو در بین ۱۵۰۰ گونه درخت زیتونی است که می شناسیم تا بتوانیم گونه ای پیدا کنیم که به شکل طبیعی در برابر این بیماری مقاوم باشد. با استفاده از این لینک می توانید به تمام مصاحبه گوش دهید.

http://it.euronews.com/2015/07/03/donato-boscia-gli-ulivi-nel-mirino-della-xylella

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها