پناهجویان باید با هویت پناهندگی وارد خاک اروپا شوند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پناهجویان باید با هویت پناهندگی وارد خاک اروپا شوند

در پایان کنفرانس یک روزه وزیران کشور اتحادیه اروپا، شرکت کنندگان تنها بر این نکته توافق کردند که آوارگان باید با هویت پناهندگی خود را به خاک اروپا برسانند، اما اینکه این هویت چگونه مهیا شود، هنوز مشخص نشده است.

ایتالیا و یونان آماج سیل عظیم مهاجران غیرقانونی از دریای مدیترانه شده اند. هرچند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا به آنها وعده همکاری داده اند، اما هنوز بروی نحوه این همکاری توافق نشده است.

آنجلینو آلفانو، وزیر کشور ایتالیا گفت: “هرکه واجد شرایط پناهندگی نیست باید (به کشور مبداء) بازگردانده شود. این هسته اصلی (نظام پناهندگی) است. اگر موثر واقع شود، خواهیم توانست این پدیده را که راه حلی فوری بر آن نیست، سازماندهی کنیم. اگر کارگر نشود، با مشکل روبرو خواهیم شد…. مشکلی اروپایی که پیچیده تر می شود. ما بروی این نکته تفاهم داریم.”

انتظار می رود مسئله ورود مهاجران دریای مدیترانه به اروپا در کنفرانس سران اتحادیه اروپا در هفته آینده به بحث گذاشته شود.

وزیر کشور آلمان گفت: “برای نخستین بار از کشورهای اروپای میانه و شرق شنیدیم که آماده همکاری اند اما این همکاری داوطلبانه خواهد بود.”

برنار کازانوو، وزیر کشور فرانسه گفت: “پنج کشور اتحادیه اروپا به نود و پنج درصد آوارگان پناه می دهند. مهم است که میان کسانیکه با هویت پناهنده که حق ورود به اروپا را دارد و مهاجران غیرقانونی تفاوت قائل شویم. در غیر اینصورت، هیچگونه حمایتی برای اقدامات بشردوستانه و سیاسی ما وجود نخواهد داشت.”

شاندور ژیروش، گزارشگر یورونیوز در بروکسل می گوید: “مذاکرات میان اعضای اتحادیه بدون توافقی ملموس بپایان رسید، اما مذاکرات در سطح عالی در کنفرانس سران اتحادیه در پایان ماه ژوئن ادامه خواهد یافت.”