Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر خارجه روسیه: لیست سیاه روسیه مصداق عمل متقابل در برابر اروپاست

وزیر خارجه روسیه: لیست سیاه روسیه مصداق عمل متقابل در برابر اروپاست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی نسبت به ابراز نارضایتی و خشم رهبران اتحادیه اروپا در ارتباط با لیست سیاه روسیه

آگهی

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی نسبت به ابراز نارضایتی و خشم رهبران اتحادیه اروپا در ارتباط با لیست سیاه روسیه واکنش نشان داد و آنرا محکوم کرد.

آقای لاوروف گفته است که لیست سیاه روسیه که ورود ۸۹ نفر از مقامات اروپایی به خاک این کشور را ممنوع کرده، صرفا پاسخی به ممنوعیت سفر اتباع روسی توسط اتحادیه اروپاست.

وزیر خارجه روسیه گفت: «می بینید که توضیح پوچی و بیهودگی چنین منطقی آسان نیست زیرا منطق آنها تلاش برای جایگزینی قوانین بین المللی با اولویت های سیاسی شان است. ما نمی خواستیم این لیست فاش شود و سر و صدا به پا کند اما بطور طبیعی نمی توانیم اصل عمل متقابل را که اصلی اساسی در روابط بین الملی است، نقض کنیم.»

هایدی آنلی اوتالا نماینده فنلاندی اتحادیه اروپا از اینکه در لیست سیاه روسیه قرار گرفته، متعجب نشده است. از نظر او لیست سیاه روسیه و لیست اروپا را نباید در یک سطح در نظر گرفت.

او می گوید: «هیچ توجیه فردیی برای اینکه این ۸۹ نفر در این فهرست قرار بگیرند وجود ندارد. هیچ فرصت و معیاری برای اعتراض وجود ندارد و نکته مهم این است که باید مبنای قانونی برای این نوع از تحریم های شخصی شدید وجود داشته باشد.»

ساندرا کالنیت، نماینده لتونی در پارلمان اروپا و وزیر خارجه سابق این کشور، یکی از افراد حاضر در لیست سیاه روسیه است که در ماه فوریه ساعت ها در مرز روسیه در انتظار نگه داشته شد و بدون هیچ توضیحی از ورودش به خاک روسیه جلوگیری شد.

او می گوید: «این موضوع بار دیگر تایید گر آنست که ممانعت از ورود فردی با گذرنامه دیپلماتیک اقدامی غیر متمدنانه محسوب می شود. من واقعا نمی دانم چرا در این لیست سیاه هستم. بطور معمول کشورها اطلاعاتشان را در مورد شخصی که ممنوع الورود است مبادله می کنند.»

اتحادیه اروپا نیز بنوبه خود اعطای ویزا به ۱۵۱ شخصیت روسی و اوکراینی طرفدار روسیه را ممنوع کرده است اما برخلاف لیست سیاه روسیه، این لیست فهرستی سری نبوده است و افراد مشمول آن از ممنوعیت اعمال شده باخبر شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«وزیرِ نه»؛ لاوروف چهره سازش‌ناپذیری که سیاست خارجی کرملین را به نمایش می‌گذارد

اعلام جشن سوسیالیست‌ها؛ حزب راست افراطی «وُکس» اسپانیا از دولت‌های ائتلافی ۵ منطقه کناره‌گیری کرد

ترکش‌ سفر اوربان به مسکو؛ برخی اعضای اتحادیه اروپا وزرایشان را به جلسات با ریاست مجارستان نمی‌فرستند