«وزیرِ نه»؛ لاوروف چهره سازش‌ناپذیری که سیاست خارجی کرملین را به نمایش می‌گذارد

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با آمیزه‌ای از صلابت و ریشخند، موضع کرملین را بیان می‌کند
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با آمیزه‌ای از صلابت و ریشخند، موضع کرملین را بیان می‌کند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لاوروف پس از دیدار ماه فوریه خود با لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا با چهره‌ای گرفته گفت که گفتگوهای آنها مانند «مکالمه بین کر و لال» بوده است.

آگهی

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به عنوان دیپلمات ارشد این کشور در جریان حمله نظامی به اوکراین، با آمیزه‌ای از صلابت و ریشخند، موضع کرملین را بیان می‌کند.

او در حالی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به تنهایی سیاست خارجی کشورش را تنظیم می‌کند، پیام مسکو را با صراحتی که مشخصه یک دیپلمات نیست، ارائه می‌دهد.

لاوروف ۷۱ ساله در این نقش برای نزدیک به ۱۸ سال، شاهد تغییر روابط مسکو با غرب از تقریبا دوستانه به آشکارا خصمانه بوده، روابطی که با حمله نظامی روسیه به اوکراین به پایین‌ترین حد خود سقوط کرده است.

حمله نظامی روسیه به اوکراین، اتحادیه اروپا را بر آن داشت تا دارایی‌های پوتین، لاوروف و شماری دیگر از مقام‌های بلند پایه روسیه را مسدود کند، تصمیمی که از آن به‌عنوان «ضربه‌ای بی‌سابقه به غرور مسکو» یاد می‌شود.

مدت زمان مسئولیت آقای لاوروف در مقام وزیر خارجه پس از آندری گرومیکو، وزیر خارجه اتحاد جماهیر شوروی که به مدت ۲۸ سال در این سمت انجام وظیفه کرد، طولانی‌ترین است.

لاوروف مانند گرومیکو که ملقب به آقای «نه» بود، چهره سازش‌ناپذیر سیاست خارجی کرملین را در مقابل غرب نمایندگی می‌کند.

او هنگام دفاع از آنچه که منافع مسکو می‌داند، کاملا صراحت دارد، سبکی که می‌تواند برای رئیس‌جمهوری روسیه جذاب باشد.

آقای لاوروف در سال ۲۰۰۸ در پاسخ به انتقاد دیوید میلیبند، وزیر خارجه وقت بریتانیا، گفت: «تو کی هستی که بخواهی به من درس بدهی.»

گویا لاوروف می‌خواهد مانند رئیس خود از نوستالژی احیای قدرت روسیه همچون دوران شوروی استفاده کند. او با نمایان کردن خشم خود از غرب، آمریکا را مغرور، متکبر و مصمم برای تسلط بر جهان معرفی می‌کند. از همین رو لاوروف تلاش می‌کند تا کشورهای غربی را به شکلی تحقیرآمیز به عنوان آلت‌دست‌های واشنگتن نشان دهد.

لاوروف پس از دیدار ماه فوریه خود با لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا با چهره‌ای گرفته گفت که گفتگوهای آنها مانند «مکالمه بین کر و لال» بوده است.

بیزار از خبرنگاران و عکاسان خبری

لاوروف پس از گذراندن یک عمر در سیاست خارجی اینک به نظر می‌رسد که از کارهای روزمره خسته شده است. او هنگامی‌که در مقابل نمایندگان رسانه‌ها ظاهر می‌شود، به خود زحمت نمی‌دهد تا عصبانیت خود را از یک سوال ساده‌ یا تحریک‌آمیز پنهان کند و بیشتر با لحنی تمسخرآمیز پاسخ می‌دهد.

برای نمونه، هنگامی که خبرنگار «سی‌ان‌ان» در تماس ویدیویی از پایتخت اوکراین بدون توجه به مخالفت مدیر جلسه با طرح سوالش، از وزیر خارجه روسیه پرسید که آیا مسکو می‌خواهد رهبری اوکراین را سرنگون کند، لاوروف عصبانی گفت: «او بی‌‌نزاکت است. او اکنون در اوکراین کار می‌کند و به بی‌نزاکتی آلوده شده است.»

لاوروف همچنین نسبت به عکاسان بیزاری خاصی دارد و از صدای کوبیده شدن شاتر دوربین‌ها عصبانی می‌شود.

در هر حال لاوروف ۷۱ ساله موج‌های بی‌پایانی از گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه در آستانه بازنشستگی قرار دارد را پشت سر گذاشته است. او در عوض به یکی از بادوام‌ترین اعضای کابینه پوتین و چهره‌ای همیشگی در میان همتایان خارجی در حال تغییر تبدیل شده است.

لاوروف پیش از اینکه وزیر خارجه شود، به مدت ۱۰ سال به عنوان سفیر روسیه در سازمان ملل متحد خدمت کرده است. او در آن زمان دوست داشت با روزنامه‌نگاران گفت‌وگوی غیررسمی داشته باشد و اخبار و جوک‌ها را با تعارف یک سیگار در راهروهای ساختمان سازمان ملل مبادله کند.

شعر و گیتار در زندگی روزمره وزیر خارجه

آقای لاوروف، وزیری است که شعر می‌سراید و با دوستانش آهنگ‌هایی را با گیتار می‌خواند. او البته در زمانی‌که روابط روسیه با غرب کم‌تر کینه‌توزانه بود، با اشتیاق در برخی رویدادهای بین‌المللی که شماری از دیپلمات‌‌ها در آن‌ها حاضر بودند، شرکت می‌کرد.

اما لبخندها و برخوردهای سهل‌گیرانه‌ آقای لاروروف برای گذشته بوده است. او اینک هر روز و با عصبانیت از غرب به دلیل جنگ اوکراین انتقاد می‌کند.

وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه و پس از آنکه نتوانست در نشست ژنو به دلیل ممنوعیت پرواز هواپیماهای روسی بر فراز کشورهای عضو اتحادیه اروپا شرکت کند، کشورهای عضو اتحادیه اروپا را متهم کرد که از گفتگوهای رو در رو برای یافتن راه‌حل‌های سیاسی خودداری می‌کند.

آگهی

اعضای اتحادیه اروپا پرواز هواپیماهای روسی را به عنوان بخشی از تحریم‌های این اتحادیه علیه مسکو ممنوع کرده‌اند.

لاوروف در سخنرانی ویدئویی خود برای نشست سازمان ملل در ژنو، اقدام اتحادیه اروپا را حرکتی «ظالمانه» خواند و آن را محکوم کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

او کشورهای غربی را متهم کرد که «به شکلی آشکار کنترل خود را در ابراز خشم علیه روسیه از دست داده و قوانین و نهادهای خود از جمله احترام به مالکیت خصوصی را از بین برده است.»

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت: «باید به فلسفه استکباری غرب مبنی بر خودبرتربینی، انحصارطلبی و سهل‌انگاری کامل پایان داد.»

آگهی

آقای لاوروف زمانی این سخنان را بیان می‌کرد که دیپلمات‌های غربی برای نشان دادن خشم خود از اقدام مسکو در حمله نظامی به اوکراین از سالن نشست سازمان ملل در ژنو خارج شدند، گویی آن‌ها می‌خواستند از این طریق به دیپلماسی روسیه «نه» بگویند.

منابع بیشتر • آسوشیتدپرس

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صف‌آرایی چین و روسیه در برابر بلوک غرب؛ لاوروف به اتحادیه اروپا تاخت

کابینه جدید روسیه؛ لاوروف و شویگو ابقاء شدند

وزیر خارجه روسیه: لیست سیاه روسیه مصداق عمل متقابل در برابر اروپاست