Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا پیشنهاد روسیه برای تشکیل اتحادیه ۳+۳ در قفقاز با حضور ایران اجرایی می‌شود؟

سرگئی لاوروف در دیدار با حسین امیرعبداللهیان از ابتکار اتحادیه منطقه‌ای ۳+۳ سخن گفت
سرگئی لاوروف در دیدار با حسین امیرعبداللهیان از ابتکار اتحادیه منطقه‌ای ۳+۳ سخن گفت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه خبر داد که تهران از پیشنهاد تشکیل اتحادیه منطقه‌ای ۳+۳ با عضویت ارمنستان، جمهوری آذربایجان و گرجستان به اضافه روسیه، ترکیه و ایران استقبال کرده است.

آگهی

روسیه خبر داد که تهران از پیشنهاد اتحادیه منطقه‌ای ۳+۳ با عضویت ارمنستان، جمهوری آذربایجان و گرجستان به اضافه روسیه، ترکیه و ایران استقبال کرده است.

بر اساس گزارش های منتشر شده، ابتکار ایجاد اتحادیه ۳+۳ یکی از موضوعات مطرح شده در جریان دیدار سرگئی لاوروف و حسین امیرعبداللهیان، وزیران خارجه روسیه و ایران بوده است.

آقای لاوروف پس از دیدار با همتای ایرانی اش در مسکو گفت که این اتحادیه شامل همکاری در زمینه‌های امنیتی، مبادلات اقتصادی و ترابری خواهد بود. او همچنین گفت که امضای توافق ۳+۳ به نفع «سه کشور کوچک منطقه» و همچنین روسیه، ایران و ترکیه خواهد بود.

پیشنهاد روسیه برای ایجاد اتحادیه ۳+۳ در حالی مطرح شده است که روابط ایران و جمهوری آذربایجان بر سر حضور داشتن یا نداشتن نیروهای اسرائیلی در مرز دو کشور تیره شده است. تهران گسترش همکاری‌های اسرائیل با آذربایجان را تهدید امنیتی برای خود می‌داند.

همچنین برخی ناظران بین‌المللی بر این نظرند که ترکیه در منطقه ای فعال شده است که ایران آن را منطقه ای از منافع ملی خود می‌داند. بر این اساس می‌توان نتیجه گرفت که تهران نگران از دست رفتن موقعیت منطقه‌ای اش در رقابت با آنکارا باشد که پس از جنگ دوم قره باغ تضعیف شده است.

از همین رو ایران با برگزاری رزمایش نظامی تلاش کرد تا از آمادگی خود برای نشان دادن قدرتش خبر دهد؛ اقدامی که پس از رزمایش مشترک ترکیه، پاکستان و آذربایجان انجام شد.

یک مقام ارشد نظامی ایران: پیام رزمایش های اخیر در شمال غرب ایران برای «عوامل پشت ماجرا» بود

رسول سنایی‌راد، معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت که پیام رزمایش های اخیر در شمال غرب ایران برای «عوامل پشت ماجرا» بوده است.

ایران در حالی که همکاری‌های اسرائیل با کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس را تهدید امنیتی برای خود می‌داند، نگران حضور نظامی کشورهای غیر ساحلی در دریای خزر هم است.

آقای سنایی‌راد بر این نظر است که «پشت سر» حوادث رخ داده در مرزهای شمال غربی ایران، اسرائیل و برخی قدرت‌های فرامنطقه‌ای قرار دارند. او که از مخالفت ایران با هرگونه تغییرات ژئوپلیتیکی در منطقه سخن می‌گفت، مشخص نکرد که تهران چگونه این کار را انجام خواهد داد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اما وزیر خارجه روسیه در دیدار با همتای ایرانی اش در مسکو از تهران خواست تا هرچه سریع‌تر توافق به دست آمده در مورد وضعیت حقوقی دریای خزر را تصویب کند که به صراحت، «حضور نظامی کشورهای غیر ساحلی در دریای خزر را ممنوع کرده است.»

در هر حال ابتکار اتحادیه منطقه‌ای ۳+۳ که از سوی مسکو پیشنهاد شده، برای اجرایی شدن با چالش های بسیاری مواجه است، از جمله آذربایجان و ارمنستان دارای اختلافات عمیق مرزی هستند و گرجستان هم به دلیل جدایی بخشی از خاکش توسط روسیه روابط خوبی با این کشور ندارد.

با این حال برخی ناظران بین‌المللی در انتظار وقوع رویدادهای مهم در قفقاز هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا خواستار میانجیگری بین‌المللی برای حل اختلافات ارمنستان‌ و آذربایجان شد

۳ شهروند اسرائیلی به اتهام همکاری با حکومت ایران در اسرائیل دستگیر شدند

سی‌ان‌ان: آمریکا در هفته‌های اخیر از تلاش ایران برای ترور دونالد ترامپ مطلع شده بود