Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جنگ اوکراین دردسری بزرگ برای اسرائیل؛ واکنش دو پهلوی لاپید به حمله روسیه

نفتالی بنت، نخست وزیر و  یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل
نفتالی بنت، نخست وزیر و یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«به نظر می رسد که دولت اسرائیل نمی خواهد آزادی عمل خود برای انجام حملاتی علیه اهداف ایرانی در سوریه را از دست بدهد»

آگهی

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل سرانجام به تحولات جاری در اوکراین واکنش نشان داد و تهاجم نظامی روسیه به خاک همسایه تحت حمایت غرب را محکوم کرد.

آقای لاپید روز پنج‌شنبه در یک نطق تلویزیونی تاکید کرد که این حمله ناقض نظم بین‌المللی است و از نظر اسرائیل پذیرفتنی نیست.

وی در عین حال یادآور شد که هنوز راه گفتگو و تلاش بین‌المللی برای حل مسالمت آمیز این بحران با وساطت قدرت‌های جهانی باز است.

این موضع در حالی اعلام شده که وزیر خارجه اسرائیل همزمان با محکوم کردن تجاوز نظامی به خاک اوکراین، بر «روابط عمیق و پایدار» کشورش با روسیه تاکید کرده است.

سکوت تل‌آویو پیش از حمله روسیه و در بحبوحه تشدید تنش‌ها میان مسکو و غرب بر سر بحران اوکراین، برخی کارشناسان و حتی رسانه‌های داخلی اسرائیل را بر آن داشته بود تا تردید مقامات اسرائیلی برای موضع گیری در این خصوص را با نیاز شدید این کشور به جلب حمایت روسیه برای انجام عملیات نظامی در خاک سوریه مرتبط بدانند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی که توسط سامی بوخلیفه، خبرنگار رادیو بین‌المللی فرانسه تهیه شده به دردسر بزرگ اسرائیل برای نحوه برخورد با این بحران و اتخاذ موضعی شفاف در قبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین پرداخته است.

در این گزارش آمده است که مسکو برای اسرائیل یک متحد قوی و تزلزل ناپذیر در خاورمیانه محسوب می‌شود زیرا روسیه که از متحدان دمشق نیز به شمار می‌رود کنترل آسمان سوریه را در دست دارد.

سوریه اما از سوی دیگر میزبان شبه‌نظامیان تحت حمایت و فرمان تهران است که اسرائیل آنها و حامی اصلی‌شان یعنی ایران را تهدیدی بالقوه برای خود می‌داند.

در این گزارش تصریح شده است که اسرائیل تاکنون بارها مواضع این نیروها را به لطف همکاری روسیه هدف قرار داده و بمباران کرده است بدون آنکه به صورت مستقیم مسئولیت این حملات را برعهده بگیرد.

امانوئل ناوُن، استاد روابط بین‌الملل در دانشگاه تل آویو به خبرنگار رادیو بین‌المللی فرانسه می‌گوید: «به نظر می‌رسد که دولت اسرائیل نمی‌خواهد آزادی عمل خود برای انجام حملاتی علیه اهداف ایرانی در سوریه را از دست بدهد؛ این آزادی عمل بستگی زیادی به موافقت ولادیمیر پوتین دارد. اسرائیل در کل نمی‌خواهد ولادیمیر پوتین را از خود دور کند.»

«سکوت محتطانه» نفتالی بنت

این کارشناس روابط بین‌الملل در عین حال از اسرائیل می‌خواهد که موضع قاطعانه‌تری در قبال حمله نظامی به اوکراین اتخاد کند و اقدام روسیه را با قاطعیت بیشتری محکوم کند.

وی در این خصوص می‌گوید: «به نظر من، ما به دلیل موقعیتی که در اردوگاه غرب داریم و بویژه به لحاظ روابط خاص با آمریکا و اروپا؛ حتی از منظر اصول سیاست واقع‌گرایانه هم نمی‌توان انتظار داشت که اسرائیل از این لحن و موضع مبهم و خفیف در قبال روسیه سودی ببرد؛ زیرا در هر صورت، روزی که ولادیمیر پوتین بخواهد به آزادی عمل ما در سوریه پایان دهد، بدون توجه به موضع و موقعیت ما این کار را انجام خواهد داد. پوتین به هیچ وجه فردی نیست که بتوان به او تکیه کرد.»

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

با توجه به اینکه نفتالی بنت هنوز از اتخاذ موضعی روشن در محکوم کردن حمله روسیه خودداری کرده، مطبوعات اسرائیل روز جمعه همچنان به آنچه سکوت «محتاطانه» نخست‌وزیر در قبال بحران اوکراین خوانده شده، اشاره کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر نخستین رزمایش مشترک روسیه و سوریه پس از آغاز جنگ اوکراین

اسرائیل وابسته نظامی به ناوگان دریایی آمریکا در خلیج فارس اعزام می‌کند

نخستین سفر صدراعظم آلمان به اسرائیل؛ شولتس درباره مذاکره با ایران چه گفت؟