دونالد توسک در نشست ریگا: مناسبات با همسایه های شرقی گام به گام جلو خواهد رفت

دونالد توسک در نشست ریگا: مناسبات با همسایه های شرقی گام به گام جلو خواهد رفت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در نشست دو روزه در ریگا پایتخت لتونی تاکید کردند که نزدیکتر کردن مناسبات اقتصادی و سیاسی این نهاد با شش همسایه شرقی این

آگهی

۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در نشست دو روزه در ریگا پایتخت لتونی تاکید کردند که نزدیکتر کردن مناسبات اقتصادی و سیاسی این نهاد با شش همسایه شرقی این اتحادیه ادامه خواهد یافت و آنها در این رابطه مرعوب روسیه نخواهند شد. این نشست روز جمعه با برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی به کار خود پایان داد.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا در کنفرانس خبری گفت: «اتحادیه اروپا شریکی برای همکاری های دراز مدت است. همکاریهای ما همانند نشست ریگا برای تصمیم گیری های چشمگیر یا برداشتن قدم های بزرگ نیست. روابط ما بر اساس اراده آزاد، احترام و برابری بنا شده است. مناسبات ما گام به گام به جلو خواهد رفت.»

سران کشورهای اتحادیه اروپا همچنین تاکید کردند که بحث عضویت این کشورها خصوصا اوکراین، مولداوی و گرجستان که با امضای قرارداد تجارت آزاد با اتحادیه اروپا مناسبات پیشرفته تری با این نهاد دارند، در دستور کار نبوده است.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین نیز گفت: «در چهارچوب مشارکت شرقی، هر کشوری فرصت ها و امکانات خاص خودش را دارد و همین تفاوت این مناسبات با روسیه است زیرا در حوزه نفوذ روسیه، همه کشورها باید از اصولی که از یک مرکز دیکته می شود، پیروی کنند.»

بحران اوکراین در حالی بر این نشست سایه افکنده بود که در میان این شش کشور شرقی اتحادیه رویکرد یکسانی به اتحادیه اروپا وجود ندارد.

ناتالیا ریچاردستون، خبرنگار یورونیوز از ریگا می گوید: «شش کشور عضو برنامه مشارکت شرقی، آشکارا به دو اردوگاه تقسیم شده اند: اوکراین، گرجستان و مولداوی خواستار پیوستن به اتحادیه اروپا هستند در حالیکه ارمنستان، آذربایجان و بلاروس بدنبال پیوستن به اتحادیه اروپا نیستند. تقاوت های روشنی میان این شش کشور وجود دارد. ناظران می گویند اتحادیه اروپا باید شکل روابط با همسایگان شرقی اش را تغییر دهد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکست طرفداران روسیه در انتخابات کرواسی؛ محافظه‌کاران پیروز نیاز به ائتلاف با راست افراطی دارند

آغاز انتخابات پارلمانی در کرواسی؛ رئیس جمهور منتقد اروپا در سودای نخست‌وزیری است

جنجال فرهنگی در لهستان؛ مشق شب دانش‌آموزان حذف می‌شود