پارلمان اروپا: ترکیه به واقعه «نسل کشی» ارامنه احترام بگذارد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پارلمان اروپا: ترکیه به واقعه «نسل کشی» ارامنه احترام بگذارد

در فاصله چند روز تا برگزاری صدمین سالگرد کشتار صدها هزار ارمنی توسط حکومت عثمانی، پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه ای از ترکیه خواست تا به این رویداد احترام بگذارد. تصمیم نمایندگان پارلمان با واکنش های متفاوتی رو به رو شده است.

بنیدیک یاویر، نماینده مجارستانی پارلمان اروپا گفت: «یک قتل عام و یک نسل کشی بوده است. با پشت کردن و نفی واقعیت نمی توان به حل مشکلات بین ملتها کمک کرد. باید صادقانه با واقعیت رو به رو شد.»

ارامنه ساکن بروکسل از این قطعنامه استقبال کردند و آن را گامی مثبت در جهت به رسمیت شناختن بین المللی این رویداد دانستند.

ایما آرگوتا، یکی از ارامنه ساکن بروکسل اظهار داشت: «یک گام مثبت و بهتر از بی عملی است. نشان می دهد که برای حل این موضوع که فراموش نشده، احتیاج به انجام اقدامات بیشتری است. نخستین مرحله از یک برنامه جامع است.»

از سوی دیگر تعدادی از ترک های اروپا با برپایی تجمعی در مقابل پارلمان اعتراض خود را نشان دادند. ترکیه بارها اتهام نسل کشی را رد کرده است.

سلیم ینیل، سفیر ترکیه در اتحادیه اروپا در این زمینه گفت: « پارلمان اروپا در حال تکرار یک اشتباه تاریخی است. موضعی علیه ترکیه می گیرد و موجب رنجش ترکها می شود. این یک تصمیم غیر قابل پذیرش، یک جانبه و بدون مشاوره و گفت و گو است. ارزش حقوقی ندارد و برای ترکیه مهم نیست و تاثیری هم بر روابط ما با اتحادیه اروپا ندارد، زیرا پارلمان سخنگوی اتحادیه اروپا نیست.»

پارلمان اروپا نخستین نهاد بین المللی است که در سال ۱۹۸۷ میلادی، کشتار ارامنه را بعنوان «نسل کشی» به رسمیت شناخت.