Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نقش پیشمرگه های کرد در نبرد با نیروهای «دولت اسلامی»

نقش پیشمرگه های کرد در نبرد با نیروهای «دولت اسلامی»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروهای مسلح کرد تسلط مناطق مرزی در داخل و بیرون خاک عراق را در دست گرفته اند. آنها در کوبانی سوریه هم، برغم کمبود تجهیزات به پیروزیهای مهمی دست یافتند. حضور و نقش نیروهای پیشمرگه کرد در نبرد با نیروهای موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش روزبه روز پررنگتر می شود.

شهر «مخمور» یکی از مهمترین نقاط درگیری، محلی است که پیشمرگه های کرد آن را از چنگ افراطیون «دولت اسلامی» درآورند. داعش با کنترل بر این شهر قصد داشت به شهر «اربیل» در کردستان عراق حمله کند.

بوی ترس و مرگ در سراسر این شهر به مشام می رسد. هر لحظه بیم آن می رود نیروهای «دولت اسلامی» که در ۲ کیلومتری اینجا مستقرند، حمله ور شوند.

علائم حضور داعش بر در و دیوار برخی ساختمانها در مخمور هنوز بوضوح دیده می شود. نیروهای مسلح کرد پس از آزادی این منطقه، برخی از این آثار را از بین بردند.

در حال حاضر عده کمی از ساکنان هنوز در شهر باقی مانده اند. اثرات جنگ در خانه ها و ساختمانها به چشم می خورد. ویرانه ها حکایت از جنگی مرگبار دارد. بازگشت زندگی عادی به اینجا به زمان زیادی نیاز دارد.

در مرکز فرماندهی عملیات نظامی نیروهای مسلح کرد در «مخمور» سربازان در اینجا همیشه حاضر،هشیار و در بالاترین سطح آمادگی جنگی هستند.

کوههایی که استان اربیل عراق را احاطه کرده اند، مانند خطوط دفاعی طبیعی هستند. اما گاهی تعداد کم نیروهای پیشمرگه و نبود امکانات نظامی ای کافی، کنترل منطقه را مشکل می کند. این ناحیه از نظر استراتژیک اهمیت فراوان دارد. علاوه بر کمبود مهمات و قدیمی بودن سلاحها که در دهه های ۷۰ و ۸۰ م،یلادی ساخته شده اند، نیروهای اقیلم کردستان عراق، وسایل پیشرفته خبرگیری از وضعیت دشمن هم در اختیار ندارند. برغم تمام این مشکلات و کاستیها کردها عزم جزم کرده اند که از سرزمین خود دفاع کنند .

طبق گزارش افسران کرد، پیشمرگه ها توانسته اند در مقابله با داعش تعدادی سلاح پیشرفته تصاحب کرده اند. با سروان “نشوان” در منطقه ای به نام «پروالا» ملاقات می کنیم. اینجا آخرین منطقه نظامی است که نیروهای پیشمرگه ها را از داعش جدا می کند، احتمال خطر حمله در اینجا بیشتر است.

وی می گوید: «نیروهای داعش، در حال گسترش در این روستا و روستاهای اطراف هستند. هر روز با آنها درگیری داریم. آنها از خمپاره و تجهیزات سنگین مانند مسلسل سنگین دوشکا و تیرانداز استفاده می کنند. روستای«خربانیه» در ۲ کیلومتری ماست و روستای رشیدیه فقط ۴ کیلومتر با اینجا فاصله دارد. نیروهای داعش در طول روز، معمولاً بین عصر تا غروب خورشید به ما حمله می کنند.»

روستای رشیدیه در شهرستان نینوا واقع شده است. بیشتر خمپاره هایی که نیروهای پیشمرگه کرد را هدف قرار می گیرد، از نینوا شلیک می شود.

پیشمرگه های کرد، از خط مقدم مدام نیروهای «دولت اسلامی» را زیر نظر دارند. این کار دشواری است چرا که این افراد داعش در یک جا متمرکز نیستند. آنها در این منطقه پخش و پنهان شده اند و اغلب در تاریکی شب جابجا می شوند.

از طرف دیگر دوربین هایی که نیروهای مسلح کرد در اختیار دارند دوربین های خوبی نیستند. این امر تشخیص نقاط استقرار افراد داعش را مشکلتر می کند. گلوله های تک تیراندازهای داعش هم براحتی به محل استقرار پیشمرگه ها می رسد، زیرا به گفته افسران کرد، نیروهای«دولت اسلامی» سلاحهای پیشرفته در اختیار دارند.

راعد طاهر از افسران نیروهای مسلح کرد می گوید که پیشرویِ پیشمرگه های در جنگ علیه «دولت اسلامی» به حمایتهای بین المللی، اعم از آموزشهای نظامی و تجهیزات سنگین نیاز دارد.

وی می گوید: « کردستان به چهار ناحیه تقسیم شده است و قلب ما هم چهار پاره شده است با وجود این ما، یعنی تمام کردهای ایران، عراق، سوریه و ترکیه با هم متحد هستیم و از ملت خود دفاع می کنیم. این سلاح هایی را که در اختیار داریم، قدیمی است. نیاز به سلاحهای جدید و پیشرفته داریم که بتوانیم از خودمان در برابر تانک دفاع کنیم. همینطور احتیاج به موشک داریم تا بتوانیم با بمبهایی که در خودرو کار گذاشته می شود، مقابله کنیم. داعش در حال حاضر بمب و خودروی زرهی در اختیار دارد. پیشمرگه های کرد در نبرد با تروریسم که به نفع کشورهای دیگر هم هست، جان خود را فدا می کنند.» وی می افزاید: «هنوز پسران و دختران ما در همه جبهه جان خود را فدا می کنند اما ما در جبهه ای به طول ۱۵۰۰ کیلومتر پراکنده شده ایم و وضعیتمان روزبه روز مشکل تر می شود.»

کردها به دفاع از خود در بیرون از مرزهای کردستان عراق برخاسته اند. جنگ با داعش آنها را به صورت ملتی متحد درآورده است. عده ای معتقدند این امرعلاوه بر به رسمیت شناخته شدن اهمیت کردستان در منطقه به استقلال این ناحیه در آینده ای نزدیک منجر خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها