Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دیدگاه دادگاههای اروپایی در قبال رحم جایگزین

دیدگاه دادگاههای اروپایی در قبال رحم جایگزین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در برنامه سخن شما استفانی از پاریس پرسیده است: «کشورهای اروپایی درباره موضوع رحم جایگزین دیدگاههای بسیار متفاوتی دارند. در چه کشورهایی این کار مجاز و در چه مکانهایی ممنوع است؟ آیا هماهنگی قوانین در این باره ممکن نیست؟»

نیکلاس هرویو، متخصص و پژوهشگر مرکز حقوق بنیادی در پاریس و وکیل حقوق عمومی و استاد دانشگاه های پاریس غرب و پانتئون می گوید: «در حال حاضر دیدگاه کشورهای اروپایی درباره این موضوع بسیار متفاوت است. برخی از کشورها به صراحت آن را ممنوع کرده اند از جمله در فرانسه، آلمان، اسپانیا، سوئیس و ایتالیا. اما در کشورهایی مانند یونان، بریتانیا، روسیه و اوکراین این کار مجاز است. در بعضی کشورها نیز هنوز تصمیمی گرفته نشده و در قوانین آنها بوضوح چیزی به چشم نمی خورد.»

آقای هرویو در پاسخ به این سوال که آیا باید این تنوع در قوانین را پذیرفت و یا اینکه برعکس برای هماهنگ کردن انها تلاش کرد، می گوید: «از نظر نهادها و دادگاههای اروپایی این موضوع چندان مطرح نیست. در حال حاضر دادگاه اروپایی حقوق بشر مستقر در استراسبورگ نیز این تنوع قوانین را مشکل آفرین نمی داند. در این باره دادگاه اروپایی حقوق بشر در ۲۶ ژوئن سال ۲۰۱۴ میلادی در پرونده های مربوط به کشور فرانسه تصمیم بسیار مهمی گرفت و به صراحت اعلام کرد که یک کشور این حق را دارد که در خاک خودش، استفاده از رحم جایگزین را کاملا ممنوع کند. اما در مقابل، دادگاه این موضوع را نیز اعلام کرد که قانون ممنوعیت استفاده از رحم جایگزین، نباید تبعات منفی برای کودکانی داشته باشد که در دیگر کشورها و بطور قانونی از رحم جایگزین متولد شده اند و تنها به همین دلیل بود که فرانسه در دادگاه محکوم شد.»

این کارشناس حقوق عمومی می افزاید: «بنابراین، تمام کشورهای اروپایی، حتی کشورهایی که رحم جایگزین را در خاک خودشان ممنوع کرده اند، باید رابطه حقوقی میان کودکانی که به این شیوه متولد شده اند و والدین جدید آنها را برسمیت بشناسند. زیرا در غیر اینصورت حقوق کودکان نقض می شود. به این ترتیب با این احکام مشاهده می شود که لازم نیست قوانین کشورهای اروپایی در موضوع رحم جایگزین هماهنگ شود.»

آقای هرویو می گوید: «دیگر نهادهای وابسته به اتحادیه اروپا که عملکردی متفاوت با دادگاه حقوق بشر اروپا دارند ظرفیت محدودی در زمینه تنظیم سیاستهای مربوط به خانواده دارند. آنها می توانند بر این موضوع تاثیر بگذارند اما این به معنی هماهنگ سازی قوانین نیست.»

او در پایان تاکید می کند: «در میان مدت و بلند مدت، اگر هماهنگی در سطح اتحادیه اروپا در قوانین رحم جایگزین حاصل شود، بازهم به دلیل تصمیم کشورهای عضو اتحادیه خواهد بود. در هر صورت، نهادها و دادگاه اتحادیه اروپا تنها این تصمیمات را تایید می کنند و بر این تحول نظارت خواهند داشت.»

برای طرح پرسش، بر روی کلمه «مشارکت» کلیک کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازار رحم اجاره‌ای، آیا تلاش‌ها برای حمایت از حقوق زنان در کنفرانس جهانی رم به نتیجه می‌رسد؟

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا