Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ساکنان مناطق مرزی اسکاتلند و انگلستان در مورد رای «آری» چه می اندیشند؟

ساکنان مناطق مرزی اسکاتلند و انگلستان در مورد رای «آری» چه می اندیشند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همه پرسی درباره استقلال اسکاتلند که ۱۸ سپتامبر (۲۷ شهریورماه) برگزار می شود، برای کشاورزان، بازرگانان و ساکنان مناطق مرزی اسکاتلند و انگلستان پیامدهای مهمی بدنبال خواهد داشت.

این نواحی مرزی نماد سیصد سال اتحاد قدیمی با پادشاهی متحد بریتانیاست. اتحادی که در پی آن پیوندهای خانوادگی و تجاری بسیاری شکل گرفته است.

اما همه با این اتحاد دیرینه موافق نیستند. با برگزاری همه پرسی استحکام این پیوند به آزمون گذاشته خواهد شد. آیا اسکاتلند می تواند کشور مستقلی باشد؟ یا برای اسکاتلند بهتر است که درون حکومت پادشاهی متحد بریتانیا باقی بماند؟ این پرسشها بحثهای زیادی را در میان سکنان نواحی مرزی برانگیخته است.

عضویت در اتحادیه اروپا، واحد پول، بازار کار، آموزش، سیستم بهداشت و درمان، اینها برخی از موضوعات مطرح بین موافقان و مخالفان استقلال اسکاتلند است.

برخی از موافقان استقلال اسکاتلند استدلال می کنند که این کشور از لحاظ منابعی مانند نفت و انرژیهای تجدید پذیر، خودکفاست و از نظر مالی هم می تواند از عهده امور خود برآید. از نظر آنها استقلال اسکاتلند، تهدیدی برای لغو عضویت این کشور در اتحادیه اروپا نخواهدبود، بلکه فرصتی است تا اروپا ببیند که محصولات اسکاتلند می توانند مستقلا با کالاهای دیگر رقابت کنند و نیازی به حمایت تجاری بریتانیا ندارند.

ازسوی دیگر گروهی از ساکنان مرز اسکاتلند و انگلستان معتقدند که استقلال اسکاتلند به معنی وضع قوانین مالیاتی جدید، مرزهای جدید، و بویژه تغییرات در ارزش واحد پولی پوند است.

کمپین موسوم به «باهم بهتر است» تلاش می کند مانع استقلال اسکاتلند از انگلستان شود چرا که در صورت استقلال، این کشور با مشکلات زیاد و پیچیده ای روبه رو خواهد شد.

برای گروهی از کسانی که از دو سال گذشته برای به کرسی نشاندن رأی مثبت به استقلال اسکاتلند مبارزه می کنند، هدف نهایی، ضدیت با انگلیسی ها نیست بلکه دموکراسی و حق حاکمیت است.

نتیجه همه پرسی هر چه باشد، در هر دو سوی مرز این احساس وجود دارد که اوضاع به شکل سابقش باز نخواهد گشت. تصمیم گیری درباره اتحادی که بیش از سه قرن دوام آورده است، تصمیمی سرنوشت ساز خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها