کرملین سیب لهستان را نشانه گرفت

کرملین سیب لهستان را نشانه گرفت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دولت لهستان نگران آسیب اقتصادی ناشی از تحریم واردات میوه و سبزیجات این کشور از سوی روسیه است.

مردم لهستان نیز طی روزهای اخیر نسبت به تحریم صورت گرفته در شبکه های اجتماعی واکنش نشان داده اند. از نظر دولت و تولیدکنندگان میوه در لهستان، مهمترین نگرانی در خصوص تحریم وضع شده از سوی روسیه، خودداری از واردات سیب است.

در سال ۲۰۱۳ میلادی سیب و بِه حدود یک چهارم از ارزش صادرات میوه لهستان به روسیه را تشکیل می داد.

تحریم خرید میوه و سبزیجات از لهستان، نخستین گام برای تحریم محصولات کشاورزی این کشور است که از سوی کاخ کرملین برداشته می شود.

گمان می رود که این تحریم به تدریج برای دیگر محصولات وارداتی از اقصی نقاط اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا نیز در نظر گرفته شود. این اقدام پاسخی از سوی دولت ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، به تحریم های غرب به دلیل حمایت از شورشیان جدایی طلب در شرق اوکراین است.

دولت لهستان برآورد می کند که تحریم صورت گرفته از سوی روسیه می تواند رشد اقتصادی این کشور را تا ۶ دهم درصد در سال جاری میلادی کاهش دهد.

بر اساس گزارش کمیسیون اروپا، صادرات سیب، گلابی و بِه از این قاره به فدراسیون روسیه سال گذشته میلادی چیزی در حدود ۵۲۳ میلیون یورو بوده است. از این میزان ۲۷۲میلیون یورو به محصولات لهستان تعلق دارد.

انجمن تولیدکنندگان میوه لهستان تخمین زده است که بیش از ۶۰ هزار باغ سیب در این کشور وجود دارد.

از دیگر سو، با تحریم واردات میوه از لهستان، بهای این محصول در روسیه افزایش یافته است. همچنین نگرانی های ناشی از احتمال اتخاذ تحریم های بیشتر توسط روسیه علیه موادغذایی وارداتی از اروپا، بر بازار داخلی این کشور اثری محسوس داشته است.

What can you read on info screens in public buses in Warsaw, Poland? "#EatApples to spite Putin" pic.twitter.com/JMv2lzCE3N

— Piotr Kobielski (@piotrkobielski) 14 Août 2014

#Poland's apple exports increased more than 400% in 26 years. #EatApples! http://t.co/M3lVo7wCu2pic.twitter.com/wdpoFoxpSH

— PLinLosAngeles (@PLinLosAngeles) 14 Août 2014

Go Poland #eatapples#jedzjablkapic.twitter.com/DTbhfq0N3q

— Gabriella Griffith (@GabbyGriffith) 20 Août 2014

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خروج صلح‌بانان روس از قره‌باغ؛ آیا مسکو منطقه را به غرب واگذار می‌کند؟

دیدار هنیه با اردوغان؛ آیا ترکیه نقش قطر را در میانجی‌گری میان حماس و اسرائیل برعهده می‌گیرد؟

کره شمالی از آزمایش کلاهک موشک کروز «فوق العاده بزرگ» خبر داد