کرملین سیب لهستان را نشانه گرفت

کرملین سیب لهستان را نشانه گرفت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دولت لهستان نگران آسیب اقتصادی ناشی از تحریم واردات میوه و سبزیجات این کشور از سوی روسیه است.

مردم لهستان نیز طی روزهای اخیر نسبت به تحریم صورت گرفته در شبکه های اجتماعی واکنش نشان داده اند. از نظر دولت و تولیدکنندگان میوه در لهستان، مهمترین نگرانی در خصوص تحریم وضع شده از سوی روسیه، خودداری از واردات سیب است.

در سال ۲۰۱۳ میلادی سیب و بِه حدود یک چهارم از ارزش صادرات میوه لهستان به روسیه را تشکیل می داد.

تحریم خرید میوه و سبزیجات از لهستان، نخستین گام برای تحریم محصولات کشاورزی این کشور است که از سوی کاخ کرملین برداشته می شود.

گمان می رود که این تحریم به تدریج برای دیگر محصولات وارداتی از اقصی نقاط اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا نیز در نظر گرفته شود. این اقدام پاسخی از سوی دولت ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، به تحریم های غرب به دلیل حمایت از شورشیان جدایی طلب در شرق اوکراین است.

دولت لهستان برآورد می کند که تحریم صورت گرفته از سوی روسیه می تواند رشد اقتصادی این کشور را تا ۶ دهم درصد در سال جاری میلادی کاهش دهد.

بر اساس گزارش کمیسیون اروپا، صادرات سیب، گلابی و بِه از این قاره به فدراسیون روسیه سال گذشته میلادی چیزی در حدود ۵۲۳ میلیون یورو بوده است. از این میزان ۲۷۲میلیون یورو به محصولات لهستان تعلق دارد.

انجمن تولیدکنندگان میوه لهستان تخمین زده است که بیش از ۶۰ هزار باغ سیب در این کشور وجود دارد.

از دیگر سو، با تحریم واردات میوه از لهستان، بهای این محصول در روسیه افزایش یافته است. همچنین نگرانی های ناشی از احتمال اتخاذ تحریم های بیشتر توسط روسیه علیه موادغذایی وارداتی از اروپا، بر بازار داخلی این کشور اثری محسوس داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هم‌پیمانی با قدرت‌های نوظهور اقتصادی؛ عضویت در بریکس چه دستاوردی برای ایران دارد؟

عربستان برای سال جاری و آینده خود کسری بودجه پیش‌بینی کرد

تظاهرات یک میلیون نفری مخالفان دولت در آستانه انتخابات سرنوشت‌ساز قانون‌گذاری در لهستان