Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چه بر سر مطالبات معترضان در میدان تیان آن من پکن آمد؟

چه بر سر مطالبات معترضان در میدان تیان آن من پکن آمد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در برنامه این هفته «سخن شما» میشل از پاریس پرسید: « برای بسیاری تصاویر تکان دهنده سرکوب در میدان تیان آن من پکن در بهار سال ۱۹۸۹ فراموش نشدنی است. اکنون پس از گذشت بیست و پنج سال آیا می توان گفت که [مقامات] به مطالبات معترضان جامه عمل پوشاندند؟

رمی کاستِت، تحلیلگر سیاسی و چین شناس از دانشکده علوم سیاسی در شهر بوردو فرانسه به این پرسش پاسخ داد: «گذار به دمکراسی و ایجاد یک نظام سیاسی چند حزبی مطالبات اصلی معترضان بود. و همانطور که می دانید چین در حال حاضر با این مطالبات فاصله زیادی دارد. تفکرات ناهمگون با نظام حاکم همچنان سرکوب می شود. لیو شیائوبو، برنده جایزه صلح نوبل، هنوز در زندان است و این به خوبی نشان می دهد که امکان عمل روشنفکران و دگراندیشان در این کشور تا چه اندازه محدود است. محدودیتی که به خط زرد مشهور شده و گذر از آن به معنی زیر سوال بردن جایگاه حزب کمونیست چین است.

کاهش نابرابری ها مطالبه دیگر دانشجویان بود. نابرابری هایی که با برقراری ساختار اقتصادی بازار آزادی در چین قوت گرفته بود. در این مورد نیز، وضعیت کنونی چین به مراتب بدتر از گذشته است.

مطالبه مهم دیگر مبارزه با فساد و پارتی بازی (خویشاوندسالاری) در حزب کمونیست بود. امروز بیش از پیش، حزب در دنیای تجارت ریشه دوانده و در نتیجه عملا امکان این را ندارد که با پدیده فساد مالی و اداری مبارزه کند. این معضل اندکی مقام و منزلت حزب را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

نکته قابل توجه این است که علیرغم این مسایل، حزب در اعمال اصلاحات اقتصادی بسیار موفق عمل کرده است. فی الواقع، تا زمانی که دولت چین بتواند میزان رشد اقتصادی را فرای ۷ درصد نگاه دارد، قادر خواهد بود اعتراضات اجتماعی را نیز کنترل کند. به این معنی که رشد فرای ۷ درصد همواره جذب نیروی کار تازه و ایجاد فرصت شغلی جدید را ممکن می سازد.

به نظر من، چین یک دوره بسیار حساس را تجربه می کند. باید دید آیا حزب کمونیست قادر است ساختارهایی را سامان دهد که تاثیرات نامناسب بازار آزاد را محدود کنند یا نه. تاثیراتی مثل شکاف عظیم درآمدها بین اقشار و طبقات مختلف که امروز نارضایتی بخشی از طبقه محروم چین را برانگیخته است.

جالب است بدانید که این شکاف طبقاتی و افزایش درآمدها امروز به نفع آنهایی است که در جریان میدان تیان آن من حضور داشتند.

من بر این باورم که در حال حاضر، بخشی از جامعه چین مطالبات دموکراسی خواهانه خود را کنار گذاشته چرا که به این نتیجه رسیده است که فعلا حزب کمونیست به مساله اصلی آنها می پردازد و آن بهبود سطح زندگیشان است.»

شما نیز به صفحه ویژه «سخن شما» در تارنمای یورونیوز بروید و پرسش های تان را با ما در میان بگذارید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردی که مقابل تانک‌های میدان تیان‌آن‌من ایستاد چه سرنوشتی پیدا کرد؟

آمریکا: چین واقعیت را درباره قربانیان سرکوب میدان تیان آنمن آشکار کند

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز