Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سران اتحادیه اروپا بر سر دو راهی افزایش تحریم های روسیه

سران اتحادیه اروپا بر سر دو راهی افزایش تحریم های روسیه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دو هفته پس از اجلاس اضطراری سران اتحادیه اروپا درباره بحران اوکراین، بار دیگر سکان داران سیاست اتحادیه اروپا در روز پنجشنبه و جمعه در بروکسل درباره این بحران به تبادل نظر خواهند پرداخت. گزینه های جدید تحریم روسیه محور اصلی این اجلاس خواهد بود .

وزرای خارجه اتحادیه اروپا، در روز دوشنبه، بیست و یک مقام روسی و اوکراینی را تحریم کردند. این تحریمها شامل عدم صدور ویزا و مسدود کردن دارایی های این افراد است.

اما این تحریم ها تاثیری در تصمیم ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نداشت. او همه پرسی در کریمه را به رسمیت شناخت و معاهده الحاق این شبه جزیره به روسیه را امضاء کرد. حال باید دید اتحادیه اروپا می تواند چشم بر روی تجارت 335 میلیارد یورویی خود با مسکو ببندد و گام در مسیر تحریم روسیه، بخصوص تحریم گاز این کشور بردارد.

کشورهای اروپایی داری یک اقلیت روس زبان، نگران تکرار رویدادهای مشابه آنچه در اوکراین گذشت، هستند. جیمز فرانی، گزارشگر یورونیوز درباره این مسئله با لیناس لینکویچوس، وزیر خارجه لیتوانی گفتگو می کند.

یورونیوز: تاثیر تاریخ لیتوانی در شکل گیری نگاه شما نسبت به این بحران چیست؟

لینکویچوس: این یک میراث شخصی است. اتفاقاتی که در تاریخ نه چندان دور رخ داده اند، همیشه مهم هستند. آنها تازه هستند. چیزی که به شما احساس شک می دهد. چیزی که شما را به این درک می رساند که باید خودتان با مشکلات کنار بیایید. اما حالا یک فرقی وجود دارد. ما عضو اتحادیه اروپا و ناتو هستیم. بنابرین می توانیم در کنار هم در برابر فشارها و خطرات ایستادگی کنیم.

یورویوز: بنابرین شما ترسی از دخالت روسیه در کشورتان ندارید؟

لینکویچوس: همانطور که گفتم، عضویت در ناتو امنیت ما را تامین می کند. اما همسایه های ما این تضمین امنیت را ندارند. می توانیم با حفظ اتحاد، پیغامی روشن بدهیم. در قرن بیست و یک نمی توان کشوری را اشغال و حاکمیت ارضی اش را نقض کرد. متاسفانه همانطور که می دانیم برای نخستین بار این اتفاق افتاده است. برای جلوگیری از تکرار این حادثه باید با حفظ اتحاد، بهترین گزینه را برای مقابله انتخاب کنیم.

یورویوز: بهترین گزینه چیست؟ چه انتظاری از نشست روز پنجشنبه و جمعه دارید؟

لینکویچوس: در حقیقت، صحبت از تحریم باعث افتخار نیست. به این دلیل که این آخرین راه حل است. درخواست ما حفظ آرامش و برقراری ارتباط مسقیم میان مقامات دو دولت روسیه و اوکراین است. ما خواهان کاهش تنش هستیم. تمام این صحبتها و قطعنامه ها مفید هستند، اما مهم این است، به زمانی برسیم که یک توافق ملموس امضاء شود.

یورونیوز: اگر این مسئله را کنار بگذاریم، روسیه باید چه کار بکند تا با تحریم های سخت اقتصادی مواجه نشود؟ تحریم های مرحله سوم که صحبت از آن است.

لینکویچوس: اشغال و پیوستن کریمه به روسیه غیر قابل قبول است. ما هرگز آن را به رسمیت نمی شناسیم. این واضح و روشن است. اما افزایش تنش در شرق و جنوب اوکراین هم مسئله کوچکی نیست. اگرچه در دستور کار نیست، اما کسی نمی تواند تضمین کند رویدادهای مشابه ای در آنجا تکرار نشود. کسی درباره این مسائل صحبت نمی کند. ما سناریو مشابه ای را می بینیم. این به معنی ایجاد یک جنگ جدید توسط خود ماست. روسیه می گوید می خواهد از شهروندانش دفاع کند. احتمال دخالت نظامی یک خطر است و ما را نگران می کند. باید از وقوع چنین حادثه ای جلوگیری شود. این مسئله کم اهمیتر از مسئله الحاق کریمه نیست. مسئله کریمه نقض حقوق بین الملل خوانده شده است.

*یورونیوز: خط قرمز برای دولت روسیه در کجا قرار می گیرد؟ آنها باید چه کار دیگری انجام بدهند؟

لینکویچوس: فکر می کنم آنها از خط قرمز رد شده اند. چه اتفاق دیگری باید روی دهد تا همه متقاعد شوند این کار غیر قانونی است. شما می پرسید چه چیز بیشتری، شاید افزایش تنش چیزی است که بعضی ها به آن احتیاج دارند.

یورونیوز: تنش در شرق اوکراین؟

لینکویچوس: تنش در قسمتهای دیگر اوکراین. این شاید زیاد باشد، اما رد شدن از این خط قرمز شاید بتواند افراد دیگری را قانع کند که مانند ما فکر کنند. حال باید تصمیمات اخذ شده را اجرا کنیم. اجرا این تصمیمات یک پیغام مشخص دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ فراموش شده شرق اوکراین همچنان قربانی می گیرد

مواد منفجره بجا مانده از داعش، خطری بزرگ برای ساکنان موصل

فینال لیگ قهرمانان؛ تجربه کهکشانی ها کارساز تر است یا انگیزه قرمزها؟