حقوق مسافران هنگام سفر با اتوبوس در اتحادیه اروپا

حقوق مسافران هنگام سفر با اتوبوس در اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مارک اهل لندن می خواهد بداند آیا بعنوان مسافر اتوبوس در اروپا از حقوقی برخوردار است؟

ژیمنا گومز دو لا فلور، مسئول بخش اطلاعات «یوروپ دایرکت» می گوید: «البته که دارید. طبق قوانین اتحادیه اروپا حقوق ویژه ای بعنوان مسافر اتوبوس دارید. اول از همه، وقتی بلیت اتوبوس را می خرید نمی توانند بلیت را به دلیل ملیت شما یا اینکه از چه مکانی آنرا می خرید گران تر حساب کنند. حقوق شما در مورد مسافرت های طولانی اتوبوس، یعنی بیش از ۲۵۰ کیلومتر، اعمال می شود و سفرهایی که در اتحادیه اروپا شروع یا خاتمه پیدا می کند یا هر دو.

اولین حق شما این است که باید از تاخیر یا لغو سفر مطلع شوید. همواره باید وقتی منتظر هستید اطلاعات لازم را دریافت کنید. سپس شما حق انتخاب دارید. اگر سفر شما بیش از دو ساعت تاخیر دارد باید به شما حق انتخاب داده شود. یعنی منتظر می مانید یا می خواهید سفر خود را لغو کنید. در این حالت پول بلیت به شما بازگردانده و حتی بلیت رایگان برای برگشت به نقطه شروع مسافرتتان داده می شود.

اگر حق انتخاب به شما داده نشود شما می توانید شکایت کنید و علاوه بر پول بلیت، پنجاه درصد قیمت آنرا نیز بعنوان غرامت دریافت کنید. اگر سفر شما بیش از سه ساعت طول می کشد و تاخیری بیش از نود دقیقه دارید، حق دریافت کمکهایی نیز دارید، مانند نوشیدنی، غذا، هر چیزی که برای منتظر ماندن به آن احتیاج دارید و حتی محلی برای استراحت، اگر باید تمام شب را منتظر بمانید، یعنی حداکثر دو شب و هشتاد یورو برای هر شب. البته باید آگاهی داشته باشید که اگر تاخیر یا لغو سفر به دلیل فاجعه های طبیعی یا شرایط سخت آب و هوایی است، شرکت، اجباری برای در اختیار قرار دادن محل استراحت ندارد

از طرف دیگر، اگر فکر می کنید که حقوق شما از طرف شرکت مورد احترام واقع نشده است، همیشه حق شکایت تا سه ماه بعد از وقوع آنرا دارید. شرکت باید تا یک ماه از اینکه شکایت شما را دریافت کرده است پاسخ دهد و تا سه ماه باید پاسخ نهایی را ارائه کند. اگر از پاسخ راضی نشدید، می توانید به سازمان مسئول در کشور عضو اتحادیه اروپا که سفر اتوبوس از آنجا آغاز شده بود، مراجعه کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد حقوق شهروندی در اتحادیه اروپا به وبسایت زیر مراجعه کنید: http://europa.eu/youreurope/citizens

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها