Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

برلین و طراحی شهری مناسب معلولان

برلین و طراحی شهری مناسب معلولان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

امروزه، بیش از پیش، شهرهای اروپایی سعی می کنند مانند برلین، پایتخت آلمان، شهر خود را برای جابجایی و مسافرت معلولان مناسب سازند.

کاترینا ووکت، دانشجوی معلول می گوید: «برای من بزرگترین مشکل، استفاده از امکانات شهری است. البته پیدا کردن منزل مناسب که در آن بتوانیم براحتی حرکت و مانند خانه خود از آن استفاده کنیم، بسیار دشوار است.»

در بسیاری از کشورهای اروپایی، مناسب سازی طراحی شهری برای حرکت معلولان، امری ثبت شده در قانون است، ولی به اجرا گذاشتن آن زمان بسیاری می طلبد. پایتخت آلمان از اوایل دهه نود میلادی، سیاستی فعال را در این مورد به اجرا گذاشته است و امسال یک جایزه اروپایی برای تلاش هایش دریافت کرد.

هم اکنون ناوگان اتوبوسرانی مجهز به رامپ یا سکوی شیب دار محرک برای سوار و پیاده شدن از اتوبوس بوسیله صندلی چرخدار است و هدف بعدی، مجهز کردن صد در صد ناوگان تراموا و مترو تا سال ۲۰۲۰ میلادی است.

رایشتاگ، یکی از مکان های گردشگری برلین، که در اواخر سالهای نود میلادی بازسازی شد، یکی از نمونه های موفق است. برای رسیدن به گنبد شیشه ای مشهور آن می توان از دو سطح شیب دار استفاده کرد. ما با کاترینا که با شهرداری همکاری می کند ملاقات کردیم.

او می گوید: «فکر می کنم، نمی توان گفت که بازسازی هایی که انجام می شود برای داشتن یک زندگی، مانند دیگران کافی است. به نظرم، چیزهای بیشتری مورد نیاز است. برای مثال باید طرز فکرها تغییر کنند. به همین دلیل، فقط ساختن شهری بدون مانع نیست که اهمیت دارد، بلکه فکر کردن بر روی این مسئله در کل است و بویژه بر روی درکی که از معلولیت داریم.»

چگونه شهری قابل دسترس برای همه می توان ساخت؟ مسیرهای جدیدی در حال پیگیری است، مانند ماکت چندحسی برای افراد نابینا که در موزه قرار داده می شود. این ماکت فقط برای دسترسی به مکان نیست، بلکه برای دسترسی به اطلاعات فرهنگی است.

شعار باربارا برنینگر، از بخش توسعه شهرسازی و محیط زیست، طراحی شهری برای همه است. او می گوید: «ما می خواهیم شهری کامل بسازیم، یعنی شهری برای همه. به همین دلیل از مدل های طراحی برای همه استفاده می کنیم زیرا اگر از ناحیه چشم زخمی شده اید، معلول هستید. من زمانی دو کودک داشتم که باید کالسکه شان را هل می دادم حال آنکه خود، معلول بودم.»

قابل دسترس بودن امکانات برای معلولان، یک مسئله بزرگ و پیچیده است. نیازها برمبنای نوع معلولیت، بصری، حرکتی، شنوایی و ذهنی متفاوت است. برلین برای یافتن راه حل های مناسب، همکاری با شهرهای دیگر را توسعه می دهد.

باربارا برنینگر می گوید: «اگر دست اندرکاران شهرهای مختلف اروپایی گرد هم بیایند، قوی تر می شویم. ساخت شهری بدون مانع و مناسب برای همه، هزینه دارد. پس اگر همان اشتباه را در مارسی، لندن و برلین تکرار کنیم، بسیار گران تمام می شود. آموختن از همدیگر بسیار آسان تر است و لازم نیست اشتباه های یکدیگر را تکرار کنیم.»

اتحادیه اروپا با امضای کنوانسیون سازمان ملل متحد برای حفظ حقوق افراد معلول، یک قدم مهم برداشته است: یک معاهده مرجع، که معیارهای حداقل را در زمینه های مختلف به ویژه در مورد دسترسی به حمل و نقل شهری و ساختمان های عمومی تثبیت کرده است،

ایستگاه قطار برلین که بزرگترین در اروپا است، بسیاری از معیارهای مربوط به امکانات برای جابجایی معلولان را تامین کرده است. این ایستگاه هفت سال پیش بطور کامل بازسازی شد. برای مثال حدود سی آسانسور با اعلان صوتی و سنگفرش ویژه برای افراد نابینا بر روی زمین نصب شده است. با این همه، هنوز موانعی وجود دارد.

رودیگر لایدنر از آژانس «ناتکو» هماهنگ کننده گردشگری برای همه می گوید: «اکثر افراد چمدان هایشان را بر روی این خطوط می گذارند، آنها متوجه نیستند که این خطوط برای نابینایان یک راهنما است و فکر می کنند برای تزیین است.»

آژانس «ناتکو» سازمانی است که در مورد جابجایی در شهر اطلاع رسانی می کند. رودیگر لایدنر می گوید: «کار بسیاری برای انجام هست، حتی در برلین. ما یک ایستگاه قطار مدرن داریم ولی وقتی از قطار خارج می شویم سنگفرش برجسته ویژه نابینایان وجود ندارد. وقتی می خواهیم از اتوبوس و تاکسی استفاده کنیم، هنوز به کمک دیگران احتیاج داریم.»

تا زمانی که شهرهای ایده آل ساخته شوند، باید قبل از سفر شهری در مورد میزان دسترسی مطلع شد. فلیکس کارش، آژانس گردشگری برای خارجیان می گوید: «باید همیشه مطمئن شویم که همه چیز خوب و قابل دسترس است. ما همیشه چندین بار چک می کنیم. اتاق ها و حمام ها را اندازه می گیرم و از سیستم حمل و نقل مطلع می شویم. از کارکرد صحیح همه چیز از اطمینان حاصل می کنیم.»

شهرها به طرز روزافزونی برای معلولان مناسب سازی می کنند اما به نظر می رسد که برای برداشتن همه موانع فیزیکی و ذهنی برای حرکت آزاد، زمان لازم است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه می توان شهروندان را به شرکت در انتخابات تشویق کرد؟

حفاظت از حریم خصوصی در عصر دیجیتال

تدابیر جدید برای جلب رضایت خریداران اروپایی