روانگردان های قانونی در اروپا و مشکل مسئولان

روانگردان های قانونی در اروپا و مشکل مسئولان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

کنار آمدن با استفاده روزافزون از مواد روانگردان قانونی، برای سیاستمداران اروپایی یک دردسر شده است. مسئولان چگونه می توانند مطمئن شوند که مشابه های مواد مخدر غیرقانونی برای سلامت مردم خطرناک نیست؟

برخی از کشورها قوانین سختگیرانه ای در مورد این موضوع وضع کرده اند و برخی دیگر برخورد راحت تری دارند. در عین حال بروکسل در نظر دارد مقررات جدیدی در مورد روانگردان های جدید وضع کند.

اغلب، فروش این مواد در تارنما انجام می شود، ولی در فروشگاه های ویژه نیز می توان آنراخریداری کرد. این مورد کشور لتونی است که سعی می کند توازن را نگه دارد. اینجا فهرستی از مواد ممنوع مضر برای سلامت وجود دارد. ولی با اینحال هر هفته مواد جدید ظهور پیدا می کنند.

پلیس هنوز نمی تواند کاری در مورد این مواد که غیرقانونی نیستند، انجام دهد. با اینحال، هر چند وقت یک بار کنترل های مخفی در بیش از صد فروشگاه قانونی انجام می دهند، تا مطمئن شوند مواد غیرقانونی فروخته نمی شود.

پلیس از روش های دیگر نیز برای فشار وارد کردن به این فروشگاه ها استفاده می کند. پلیس با خود، ماموران مالیاتی، آتش نشانی و دیگر مسئولان را همراه می کند، تا راهی برای بستن فروشگاه پیدا کنند.

آندری گریسینی، رییس پلیس جنایی ریگا می گوید: “مبارزه علیه مواد روانگردان قانونی یا همچنانکه می گویند “روانگردان های جدید“، برای پلیس جنایی از اولویت بسیار بالایی برخوردار است، زیرا به سلامت جوانانمان فکر می کنیم. هدف افرادی که این مواد را می فروشند، خریداران جوان است. بنابراین برای ما مبارزه علیه آنها حیاتی است.”

بحث اصلی بر سر خطر احتمالی این مواد قانونی است، چون موارد مرگ در بسیاری از کشورها افزایش می یابد. از طرف دیگر یافتن ترکیبات این مواد دشوار است.

یک معتاد سابق که چند وقتی را در زندان گذرانده است، می گوید که برخی از مواد قانونی مصرف شده توسط جوانان، از خطرناکترین انواع است.

او می گوید: “وقتی از آن استفاده کنیم مانند این است که به سرمان می کوید و مغزمان را منفجر می کند. یک یا دو بار از آن استفاده کردم و فهمیدم که برای من نیست و اگر ادامه دهم مدت طولانی زنده نخواهم ماند.”

افرادی که باید از مصرف کنندگان روزافزون روانگردان ها مراقبت پزشکی بعمل آورند، در شرایط دشواری قرار دارند و شمار مواردی که به آزمایشگاه ها رجوع می شود تا نوع ترکیبات مصرف شده توسط بیماران را تشخیص دهند نیز افزایش می یابد.

آستریدا استرینا، متخصص اعتیاد وزارت بهداشت لتونی می گوید: “جوانانی که از این ترکیبات گیاهی در خانه یا خیابان استفاده می کنند، به حالتی غیرقابل کنترل می افتند. و در این حالت نزد ما آورده می شوند، ولی برای ما تشخیص دقیق اینکه چه ماده ای مصرف کرده اند دشوار است. زیرا ترکیبات جدید همواره افزوده می شود و نمی توانیم آنها را تشخیص دهیم.”

متخصصان معتقدند که در کنار کنترل های پلیس و متوسل شدن به قانون، یکی دیگر از عناصر مهم، پیشگیری و افزایش آگاهی در مورد خطرات احتمالی است.

در لتونی، کارکنان بخش بهداشت برای آگاه کردن جوانان به مدارس می روند. با اینحال آنها معتقدند که کار با والدین نیز از اهمیت بسیار برخوردار است.

آنا اوزینا، عضو شورای شهر ریگا می گوید: “البته آموزش بسیار خوب است. ولی بیشتر به خانواده بستگی دارد و آنچه در خانواده اتفاق می افتد. اگر از طرف خانواده حمایت وجودنداشته باشد، یک متخصص نمی تواند وارد خانه شود و بگوید مواد مخدر بد است و امید داشته باشد که موثر واقع شود.”

رویکرد مشترک، کنترل مواد مخدر است و این پرسش که چه موقع ممنوعیت کامل به اجرا گذاشته خواهد شد، بیش از پیش مطرح می شود. دیگر اولویت، تشخیص سریع مواد و ترکیبات خطرناک و اعلام آن به همه کشورها است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه می توان شهروندان را به شرکت در انتخابات تشویق کرد؟

حفاظت از حریم خصوصی در عصر دیجیتال

تدابیر جدید برای جلب رضایت خریداران اروپایی