زنان قربانی خشونت: نمی توانیم بیش از این تحمل کنیم

زنان قربانی خشونت: نمی توانیم بیش از این تحمل کنیم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تخمین زده می شود حدود هفتاد درصد زنان در زندگی خود به اشکال مختلف قربانی خشونت می شوند. مبارزه با این پدیده، مسئله مهم حکومت هاست که تلاش می کنند از طریق سازمان های مددکار، برنامه های پیشگیری از خشونت و ارائه حمایت های لازم را گسترش دهند.

یک زن قربانی خشونت در خانه امن زنان می گوید: “اینکه چه تعداد زن با این نوع خشونت و توهین روبرو می شوند، معلوم نیست. شاید هر روزه نباشد. اما آنچه اتفاق می افتد و هرنوع از آن که باشد، مسئله ای واقعا جدی است.”

دولت ها برای واکنش نسبت به همه انواع خشونت جنسی تحت فشار قرار می گیرند، اعم از حمله و تجاوز و یا خشونت های خانگی و نیزآزارهای جنسی، قاچاق انسان و انواع ازدواج های اجباری.

یکی از نقاطی که در آنجا موضوع خشونت علیه زنان در سطحی گسترده مطرح است و مبارزه با آن در دستور کار است، ولز در بریتانیاست. دولت نیمه خودمختار کاردیف به اقدامات بیشتر و حمایت از قربانیان متعهد شده و قانون جدیدی برای برخورد ویژه با خشونت علیه زنان در راه است.

در اینجا شواهد کافی مبنی بر نیاز شدید به ارائه خدمات حمایتی به چشم می خورد. ما اجازه یافتیم از درون یک خانه امن تازه ساز برای زنان قربانی خشونت در کاردیف، فیلم بگیریم. یعنی محلی که مخفی و دارای امنیت درجه بالاست. در اینجا با زنی دیدار داشتیم که ناگزیر از فرار از منزل خانوائگی خود شده بود.

زن قربانی خشونت اضافه می کند: “سلامت جسمی و روانی من رو به وخامت داشت و مانند بسیاری از زنانی که در شرایطی اینگونه اند، روحیه ام دائما افت می کرد. زیرا وقتی با خشونت روانی و جسمی روبرو باشید و مدتی طولانی مورد آزار قرار گیرید، دچار افت دائمی می شوید. اگر قادر به آمدن به خانه امن نمی شدم، شاید به احتمال زیاد تا کنون مرده بودم. زیرا از نظر ذهنی و جسمی و همه چیز درهم می شکنید.”

ما در یکی از خانه های امن برای زنان در کاردیف هستیم که قربانیان خشونت می توانند تا یافتن راه حل، برای مدتی طولانی در اینجا بمانند. پناه آورندگان اغلب زندگی جمعی دارند، اما اینجا برای دوازده خانواده آپارتمان مجزا وجود دارد.

جین کوری، مددکار حمایت از زنان در خانه های امن می گوید: “وقتی هفت تا ده خانواده در یک خانه امن باشند و مثلا از یک آشپزخانه استفاده کنند، می تواند بین مادر و کودک و سایر مسائل، وضعیتی ناپایدار ایجاد شود. و وقتی شما که تازه از خانه خود گریخته اید در چنین وضعیتی قرار می گیرید، شاید به فکر بازگشت به همان خانه ای بیفتید که دست کم در آنجا مجبور به زندگی جمعی با هفت خانواده دیگر نیستید. بنابراین ساختن آپارتمان های مجزا در چشم انداز قرار می گیرد.”

دولت ولز اکنون سرگرم بررسی پیش نویس قانونی است که می توان آنرا قانونی پیشگامانه نامید و هدف آن هماهنگی بخش خدمات عمومی با در نظر گرفتن مشاوران مستقل است. این گونه خدمات همچنین از طریق آموزش حرفه ای و ارتقای سطح آگاهی عمومی تقویت می شود. موسسات خیریه امیدوارند که نهادهای عمومی نیز با توجه به قوانین، وظیفه حداقلی از مراقبت ها را در این زمینه برعهده گیرند.

آموزش نیز بخشی از پیش نویس این قانون است. مدرسه های ابتدایی موظف به آموزش رابطه خوب و بد به کودکانند. در دبیرستان ها نیز جزئیات انواع مختلف خشونت و اهانت بررسی می شود.

در وضعیت اقتصادی دشوار کنونی، یافتن امکانات مالی برای کمک به خشونت زدایی مشکل تر نیز شده است. نبرد دولت ها بر سر اولویت هایشان دائمی است و موسسات خیریه نیز برای حمایت های مالی در وضعیت دشواری قرار دارند.

قوانین اروپایی مربوط به حفاظت از حقوق قربانیان خشونت، اکنون در تک تک کشورها در حال اجراست و تلاش دولت ها برای بالا بردن سطح آگاهی در این کشورها نیز از طریق بروکسل حمایت مالی می شود.

سازمان های مددکار نیز می توانند از بودجه اروپایی استفاده کنند، اما بسیاری از آنها باید متکی به بودجه محلی باشند. در حالی که در بریتانیا کاهش بودجه ها در حال اجراست، گروه های مدافع حقوق زنان در ولز امیدوارند خدمات ویژه آنان محفوظ بماند.

پاولا هاردی، رئیس اجرایی سازمان مددکار زنان در ولز می گوید:
“فکر می کنم همیشه تنشی بین مبلغ پول در دسترس با خدمات مورد نیاز وجود دارد. در اینجاست که همکاری بیشتر و اطمینان از توجه به شواهد و نیازهای اصلی و افزایش فرصت ها، اهمیت می یابد. بنابراین سخن از گردهمایی و همکاری سازمان هاست تا اطمینان یابند که خدمات مورد نیاز زنان و کودکان ولز را در دسترس آنها قرار می دهند.”

اکنون پژواک این امید را در قربانیان خشونت می توان شنید که کسی هست که در شرایط بحرانی اوضاع را تغییر دهد.

زن قربانی خشونت می گوید: “بسیاری از زنان مورد اهانت و ضرب و شتم قرار می گیرند. مردان گاهی رفتاری وحشتناک نسبت به زنان دارند و شما این همه را تحمل می کنید. اما اینجا راه نجاتی است. بدون این امکان، من هرگز قادر به فرار از آن وضعیت نبودم. و فکر نمی کنم بسیاری از زنان دیگر چنین امکانی داشته باشند.”

زنان مبارز اغلب دربرابر پرسش پیرامون خشونت خانگی علیه مردان قرار می گیرند. زنان نیز وجود آنرا تایید می کنند اما می گویند بخش وسیع قربانیان خشونت جنسی زنان هستند. آنها می گویند این مسئله ای است که باید به طور جداگانه و بر اساس فوریت و ضرورت با آن برخورد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه می توان شهروندان را به شرکت در انتخابات تشویق کرد؟

حفاظت از حریم خصوصی در عصر دیجیتال

تدابیر جدید برای جلب رضایت خریداران اروپایی